De antipool van Ihattaren is... O PSV, Ajax en Feyenoord moeten bewijzen dat 18 COLUMN Sjoerd Mossou Kort voordat Luuk de Jong weer een doel- puntje maakte voor FC Barcelona, deze keer tegen Real Madrid, plaatste Mohamed Ihattaren een foto op zijn Instagram-account. Om maar met die foto te beginnen: zelden riep een doodeenvoudige voetbalfoto zulke tweeslach tige gevoelens op. Ihattaren liep het veld op van het Olympisch Stadion, naast Gerald Vanenburg, allebei met een paar ouderwetse Copa Mundials in de hand. Romantischer kan haast niet: ongeveer zo ziet voetbal eruit in zijn puurste vorm, als een in nig verbond van liefhebbers onder elkaar, samen een balletje trappend in de avondlucht. Maar de sluimerende triestheid van de foto was minstens zo treffend. Je zag Ihattaren (19 jaar) en Vanenburg (57) allebei van achteren. Wie niet be ter zou weten, zou vermoeden dat ze op miracu leuze wijze van leeftijd waren gewisseld. Het lijf van Vanenburg oogde als dat van een topfitte tie ner, Ihattaren leek in niets op een profvoetballer. Toch weerhield ons dat er deze week niet van om Ihattaren toch weer als een 'toptalent' en 'grote belofte' te typeren, uitgebreid mijmerend over zijn 'ongekende voetbalkwaliteiten'. De jonge voetballer kwam in het nieuws omdat hij dicht bij een akkoord kwam met FC Utrecht, de club uit zijn geboortestad. Dat leidde prompt tot een wonderlijke kettingreactie, want Ihattaren heeft iets wat André Hazes Junior ook oproept: on line zombie-gedrag. Niemand kan rationeel ver klaren waarom, maar elke onbeduidende ruft leidt meteen tot een regen van 'clicks', berichten, sten nis, gedoe en allerhande meningen. (Nog een dwarsverband: niemand kan zich nog een prestatie van formaat herinneren.) Als Ihattaren een voetballer is die altijd (ijdele) hoop zal oproepen, dan is De Jong exact het tegenovergestelde. Bij hem verwacht je nooit méér dan je uiteindelijk krijgt, eerder juist minder. Een internetberichtje over Luuk de Jong leidt zel den tot zindering. In Barce lona vonden ze het deze zo mer zo belachelijk dat hij voor hun trotse Catalaanse bolwerk ging spelen, dat hij al werd weggehoond voordat hij zijn voetbalschoe nen goed en wel had aangetrokken. Luuk de Jong is de antipool van Ihattaren. Een voetballer die mentaal zo sterk is, dat hij het schopte tot FC Barcelona, en daar - dwars tegen de storm van cynisme in - nog overeind blijft ook. Begrijp me goed, het ene uiterste is niet per se beter dan het andere. We hebben juist ook vrij buiters nodig zoals Ihattaren, hoopvoetballers, jongens met een litteken, aparte vogels, buiten beentjes en rare snoeshanen. Maar de voorbeelden van Luuk de Jong en Mo- hamed Ihattaren zouden ons wel aan het denken moeten zetten over wat nou precies een 'toptalent' is. Buiten ons bevattingsvermogen was Luuk de Jong namelijk altijd al een toptalent, alleen zagen we dat niet, want het meest uitzonderlijke zat in zijn hoofd, tussen zijn oren. Wie niet het vermogen heeft om dat te begrij pen, kan onmogelijk een toptalent zijn - laat staan een topspeler. Wie niet beter wist, zou denken datzevan leeftijd waren gewisseld Duel tegen Duitsland Martins Indi ontbreekt AZ kan bij de hervatting van de eredivisie niet beschik ken over Bruno Martins Indi (29, foto). De verdediger ondervindt nog hinder van een voetbles sure, zei trai ner Pascal Jansen giste ren. Jelle Duin is er morgen bij de uitwed strijd tegen Fortuna Sit- tard ook niet bij en de inzet baarheid van Yusuf Barasi is onzeker. Ajax was dé titelfavoriet, PSV de enige uitdager en Feyenoord niet meer dan een underdog. Maar nu corona de eredivisie nadrukkelijk bedreigt, zou alles weleens heel anders kunnen verlopen dan gedacht. Heel vilein schetste Arne Slot giste ren in de Kuip nog maar eens de verhoudingen in de top van de ere divisie. De wisselspelers van Feyen- oord, die op een dood spoor zaten, verkasten deze maand naar clubs als NAC, Waasland Beveren, Han nover 96 en Volendam. ,,En bij Ajax gaat de nummer vijftien in de se lectie naar Sj achtar Donetsk'', zei de Feyenoord-trainer over David Ne- res. Slot had nog veel meer voorbeel den kunnen aanhalen. Zijn tech nisch directeur Frank Arnesen flirtte bijvoorbeeld wekenlang met Joey Veerman van Heerenveen, maar toen PSV te horen kreeg dat Davy Pröpper stopte, was de trans fer van de Volendammer naar Eind hoven in twee dagen afgerond. De traditionele top 3 stormt vanaf dit weekeinde op de eindstreep van de eredivisie af, vooralsnog akelig dicht in elkaars nabijheid. De mar ges zijn, al over de helft van de com petitie minimaal, de strijd ligt open. Dat PSV, dat voor de winterstop met 5-0 van Ajax verloor en met 0-4 van Feyenoord op de broek kreeg, koploper is? Het heeft iets hoopge vends. De verwachte suprematie van Ajax ontbreekt. PSV zelf bleek ook al vaak genoeg onaantastbaar en Feyenoord is opeens veel verder dan logischerwijs verwacht had mogen worden in een periode van transitie zonder financiële moge lijkheden. Een nek-aan-nekrace? Het zou zomaar kunnen. ,,En deze competi tie gaat ongetwijfeld behoorlijk worden beïnvloed door corona'', zegt Slot. „Normaal wordt de ploeg die het beste voetbal speelt ook landskampioen. Vorig seizoen: Bayern München in Duitsland, Manchester City in Engeland en Ajax in Nederland. Maar dit is een virusvariant die ervoor zorgt dat de beste ploeg geen kampioen hoeft te worden. Dat heb ik mijn spelers ook GOAL ALERT MIS GEEN GOAL VAN DE EREDIVISIE verteld. We zien er een uitdaging in, omdat je het geluk of de pech kunt hebben dat je de ene week speelt tegen een club die acht spe lers mist en een week later zijn die jongens er weer bij. Het kan een vertekend beeld geven de komende maanden. Een loterij? Dat is iets te gechargeerd, want je hebt er nog wel enige invloed op. Maar het gaat gewoon een rol spelen.'' Voor de goede orde: Slot vond zijn Feyenoord voor de winterstop voetballend nog niet de beste ploeg van Nederland. Dat was vooralsnog aartsrivaal Ajax. Maar in zijn theo rie dat de best voetballende ploeg door het virus weleens naast de hoofdprijs kan grijpen, is dat een voordeel. De clubs waar het virus het vaakst en het makkelijkst de kleedkamer in kruipt, raakt in forse problemen, denkt Slot. Compleet De hervatting van Ajax is tegen FC Utrecht, die van PSV in de Euroborg tegen FC Groningen. Daar lijken de selecties nog compleet. Volgende week staat de top 2 tegenover elkaar in Eindhoven. ,,Eerst Groningen, dat wordt een lastige wedstrijd'', zei trainer Roger Schmidt. De Duitser mist de al langer geblesseerde spe lers Ryan Thomas, Noni Madueke, André Ramalho en Eran Zahavi, net als Ibrahim Sangaré, die actief is bij de strijd om de Afrika Cup. Schmidt zei eerder dat PSV 'maar twintig procent kans op de titel' zou hebben. ,,De kans is inderdaad groter geworden, maar het blijft een enorme uitdaging. Zeker met al Y @SjoerdMossou Enfin, dan Luuk de Jong. ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO VOETBAL Nederland speelt eind maart oefen duels tegen Denemarken en Duitsland. Beide zijn in de Johan Cruijff ArenA. Op zaterdag 26 maart te gen de Denen en drie dagen later tegen Duitsland. „Aanspre kende landen. Met het oog op WK wil ik spelen tegen sterke landen'', aldus bonds coach Louis van Gaal (foto). VOETBAL Loterij dreigt Mikos Gouka Rotterdam Open de op uw mobiele apparaat of ga naar pzc.nl/goalalert, stel gratis Goal Alert in en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt. a (0 Riechedly Bazoer duelleert met Bryan Linssen. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18