13 KMH ten voor een onzekerheid?'', vroeg hij zich af. Er kleefden toentertijd wel degelijk grotere risico's aan vaccinatie. Men sen die besmet werden met koeien- pokken kregen soms per ongeluk een andere infectie - bijvoorbeeld omdat dezelfde naald gebruikt werd bij het inenten van verschillende mensen. Vooral de besmettingen met syfilis trokken de aandacht - opvallend, omdat dat ging om naar schatting 750 gevallen op 100 miljoen vaccinaties. De gevaren van variolatie of eenvou digweg de pokken krijgen, waren veel groter, maar boezemden soms minder angst in. Vrezen mensen een bekend kwaad minder dan een onbekend risico? ,,Ja, dat zit er denk ik ook gedeeltelijk in'', zegt Van Prooijen. Ten tijde van het pokkenvaccin wist men bovendien nog helemaal niet waaróm het werkte. Bacteriën waren nog niet ontdekt, virussen al helemaal niet. Maar, zegt Van Prooijen, ook in de coronapandemie was niet meteen alle kennis beschik baar, aangezien het om een nieuw vi rus ging. En dat heeft een impact op de beleving van mensen. ,,Het zijn vooral gevoelens van angst die van belang zijn. Die komen voort uit onvoorspelbaarheid van een virus dat we niet kennen. De weten schap gaat hard, maar met vallen en opstaan. Daardoor zijn er tegenstrij dige berichten te horen." Hij neemt de mondkapjes als voorbeeld: ,,Eerst zei men 'mondkapjes hebben geen zin'. Daarna kwam het voortschrij dend inzicht: ze werken toch wel. Dat had in Nederland overigens wel wat sneller gemogen, maar dat ter zijde. Aarzelingen geven een signaal af aan het publiek: de wetenschap weet het ook niet, en dat maakt men sen gevoeliger voor internetgoeroes." Internet Over internet gesproken: ook de toe gang die mensen tot informatie had den was twee eeuwen terug natuur lijk totaal anders. ,,Ik denk wel dat het aantal complotten is toegenomen door de pandemie en de invloed van sociale media", zegt Van Prooijen. ,,Maar ik denk ook dat mensen on derschatten hoe wijdverbreid com plotten vroeger waren. In de middel eeuwen werden vrouwen op het marktplein verbrand omdat ze zou den samenzweren met de duivel, en iedereen vond dat de normaalste zaak van de wereld. Dus als je het mij vraagt: nu in het digitale tijdperk stijgt het aantal complotdenkers een beetje. Maar sinds de jaren 50 is com- plotdenken eerder afgenomen. Dat is ook niet helemaal onlogisch: mensen hebben steeds meer kennis van we tenschap." En: des te minder er bekend is, des te meer ruimte er is voor complotten. ,,Een verschil is wel dat het toenter tijd vaak een supernatuurlijk sausje had." Al is ook die vorm niet uitge doofd. Zie bijvoorbeeld de overtui ging dat elites doen aan kindermis bruik, met een satanistisch pedofie- Complotten toegenomen door sociale media Van aspirine werd gezegd dat het juist ziek maakte. foto getty lennetwerk. Ook dat is 'oude wijn in nieuwe zakken', zegt Van Prooijen. ,,Het is een variant van een complot theorie die al meer dan duizend jaar oud is: Blood Libel. In het verleden was dat een Joodse complottheorie. Joden zouden elk jaar een christelijk kind ontvoeren, om dat ritueel te slachten en zijn bloed te drinken." De overgrote meerderheid gelooft de theorieën niet. Wat maakt dat sommigen wél vallen voor samen zweringstheorieën, en anderen niet? ,,Dat is een moeilijke vraag", zegt Van Prooijen. ,,Wat wel bekend is: als je eenmaal één complot hebt omarmd, dan verlaagt dat de drempel om in meer te geloven." Ook je positie in de samenleving maakt uit, zegt hij. ,,Vooral mensen die machteloos zijn, die echte proble men hebben, die zich gediscrimi neerd voelen, die veel te maken heb ben gehad met teleurstelling, zijn vatbaarder voor complottheorieën. Tegelijk: het komt in alle lagen van de samenleving voor." Daarnaast speelt nog een hele an dere factor een rol: ,,Recent onder zoek laat zien dat mensen een com plottheorie ook gewoon entertaining vinden. Des te vermakelijker mensen het vinden, des te meer ze erin gelo ven. Als een spannende film, haast." Appelleren dergelijke complotten aan het verlangen bijzonder te zijn, als een soort superheld? ,,Ja, zeker. We ontdekten dat het ook te maken heeft met sensatiezucht, en verve ling." Europol legt hand op 1534wapens Bijleveld tijdelijk burgemeester Asielaanwijzing op losse schroeven GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 I V Het virus voor de Spaanse griep zou in 1918 door de Duitsers zijn gemaakt en ver spreid. FOTO GETTY - Jan-Willem van Prooijen, hoogleraar DEN HAAG Tijdens een internationale operatie gericht op de illegale handel in omgebouwde gas- en alarmpistolen, heeft Euro pol 1534 wapens in beslag genomen. Alarmpistolen zijn populair bij criminelen, omdat ze gemakkelijk kunnen wor den omgebouwd om scherpe munitie mee af te vuren. In juli vorig jaar werd misdaadver slaggever Peter R. de Vries waarschijnlijk met een omge bouwd alarmpistool neerge schoten. De operatie met de naam Conversus werd geleid door de Roemeense politie in het kader van een Europese aanpak tegen criminele drei gingen. ALMERE Ank Bijleveld-Schouten (CDA) gaat aan de slag als waarne mend burgemeester van Al- mere. Dat heeft de provincie Flevoland bekendgemaakt. De voormalig minister van Defensie volgt Franc Weer- wind op, die is begonnen als minister voor Rechtsbescher ming in het kabinet-Rutte IV. De provincie stelt dat met deze benoeming rekening is gehouden met de wensen van de gemeenteraad. Com missaris van de Koning Leen Verbeek installeert Bijleveld (59) komende maandag voor onbepaalde tijd. DEN HAAG De nieuwe staatssecretaris van Asiel Eric van der Burg heeft begrip voor de boos heid van gemeenten die een asielaanwijzing kregen. Zij werden door zijn voorganger verplicht asielzoekers onder te brengen, maar daarvoor bleek geen juridische basis te zijn. Van der Burg wil het an ders doen. ,,U zult mij niet snel het woord 'aanwijzing' horen gebruiken." Vlak voor het aantreden van het nieuwe kabinet zei Ankie Broe- kers-Knol (de staatssecreta ris van Asiel in Rutte III) op Kamervragen dat er geen ju ridische basis was voor de omstreden asielaanwijzing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13