Geëxplodeerd praathuisje Bath niet te Bouwverkeer gaat straks herstellen, maar er komt iets terug door Heinkenszand 9 c Slachtoffers jachthavendief zoeken hun eigendommen Wie een boot heeft liggen in een jachthaven op Schouwen- Duiveland of Noord-Beveland, maar daar al maanden niet is geweest, kan beter even gaan kijken of er niet is ingebroken. Eén van de ruimtes in het politiebureau in Goes leek gisteren meer op een watersportwin kel. Wetsuits, laarzen, wind- en dieptemeters en tiental len meters aan scheepstouwhet lag er allemaal. Maar ook een stof zuiger, verrekijkers, een accu boormachine en zelfs twee vouw fietsen. Het zijn spullen die zijn gevonden bij een man uit Seroos- kerke (Schouwen-Duiveland) die wordt verdacht van diefstallen uit boten in jachthavens op Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland. ,,Dit is echt een grote buit'', zegt politieman Ed win Franse van het team Ooster- scheldebekken. ,,Gezien de grote verscheidenheid aan spullen, lijkt het erop dat de verdachte alles heeft meegenomen wat hij tegen kwam om daarna te kijken wat hij ermee zou kunnen. We hebben in totaal meer dan honderd goederen in beslag genomen.'' Elf mensen die aangifte hebben gedaan van diefstal in of aan hun vaartuig komen dezer dagen naar het politiebureau in Goes om te kijken of hun spullen tussen de gevonden buit zitten. Frank van den Berg ging gisteren meer dan tevreden weer naar huis. ,,Bij mij is ergens eind november appara tuur meegenomen van mijn zeil boot in de haven van Burghsluis'', vertelde hij. ,,Het gaat om meters die de snelheid, diepte en wind snelheid aangeven en samen het navigatiesysteem vormen. Ze za ten aan de buitenkant. Bij mij is niet ingebroken in de boot zelf.'' Mét zijn meters liep de in woner van Veere het politiebureau weer uit. ,,Ik vind dat de politie uitstekend werk heeft verricht'', zei hij. ,,Zelfs op een zaterdag avond om tien uur werd ik een keer gebeld om nog wat meer in formatie te geven. Ook vroegen ze foto's van de spullen. Ze hebben deze zaak heel serieus aangepakt.'' Vouwfietsen De verwachting is dat niet alle ge vonden spullen terug bij hun rechtmatige eigenaar zijn als van daag alle mensen zijn komen kij ken die aangifte hadden ge daan. Zo staan er bijvoorbeeld twee vouwfietsen die geen van de nu bekende slachtoffers als ver- mist heeft opgegeven. ,,De kans is groot dat er mensen zijn die nog niet eens hebben ontdekt dat er in hun boot is ingebroken'', zegt Franse. ,,In de winter komen veel mensen tenslotte niet zo vaak in De politie heeft goed werk verricht en deze zaak heel serieus aangepakt de haven. Maar het is raadzaam dat ze nu misschien toch even gaan kijken.'' Wie alsnog een inbraak ontdekt, kan daar uiteraard nog aangifte van doen om vervolgens te kijken of zijn of haar gestolen spullen ook zijn gevonden. Wie denkt even leuk te kunnen 'shop pen' op het politiebureau kan be ter thuisblijven. ,,Mensen moeten natuurlijk wel kunnen aantonen die iets hun bezit is'', zegt Franse. ,,Bijvoorbeeld aan de hand van een foto of een aankoopbewijs.'' Van den Berg weet dat in de ha ven van Burghsluis meer mensen slachtoffer zijn geweest in de peri- ode waarin ook zijn spullen wer den gestolen. Zelf was hij voor het eerst slachtoffer van dergelijke cri minaliteit. ,,En het is ook zeker niet aan de orde van de dag, hoor, in jachthavens", zegt hij. ,,Geluk- kig maar, want om de haven nou te gaan omheinen met grote hek ken, daar wordt het ook niet mooier van.'' De Veerenaar neemt in elk geval wel wat voorzorgs maatregelen. ,,Ik ga mijn meters nu zo vastmaken dat het moeilij ker is om ze mee te nemen.'' Een vuurwerkbom maakte een einde aan dat praathuisje op 5 janu ari. Maar de gemeente wil een nieuw huis terugplaatsen en gaat snel in gesprek met gebruikers van de populaire praatplek. Wethouder Kees Verburg (toerisme en recrea tie) weet hoe belangrijk 't Praet'uus was, voor inwoners van Bath en voor mensen uit Rilland. Ook fiet- stoeristen stoppen er graag om even uit te puffen. Een extra reden om te werken aan een praathuisje nieuwe stijl, vóórdat in mei het fietsseizoen echt begint. Eerst wil de gemeente in gesprek met de oude gebruikers van het praathuis. Dat gebeurt de komende weken al. Daarbij zal aandacht zijn voor de reeks van vernielingen in het praathuisje, voor het tegengaan van vandalisme en voor een goede nieuwe vorm van het huisje. De Provincie Zeeland had eind mei 2020 't praet'uus nog verfraaid met grote fotostickers. Bezoekers zagen daarop informatie over na- tuurherstel in en langs de Wester- schelde door buitendijkse maatre gelen. Het jaar erop sloopten van dalen de deur al uit het praathuis. De genadeklap voor het huis was een vuurwerkbom in januari die zorgde dat ruiten barstten en rook de wanden blakerde. Ofeen nieuw praathuisje in Bath helemaal hufterproof wordt kan een communicatiemedewerker van de gemeente nog niet zeggen. Wel zal de gemeente kritisch kijken naar de reeks van vernielingen in het Bathse praathuis om te bepalen in welke vorm 't Praet'uus het best terug kan komen. Wethouder Kees Weststrate ziet geen mogelijkheden om te zorgen dat er snel een andere ontsluiting van de wijk gerealiseerd wordt. Dat zei de wethouder donderdag avond tegen de Borsele gemeente raad. Die ging zoals verwacht ak koord met de komst van de wijk aan de zuidoostkant van het dorp. Daardoor kan de bouw daarvan la ter dit jaar beginnen. Alle raadsleden spraken wel hun zorgen uit over het bouwver keer. Dat moet over de nu al drukke Stenevate. Pas als de tweede fase van de wijk wordt ge bouwd, over pakweg drie jaar, komt er een tweede ontsluitings- weg, buiten het dorp aan de Hein- kenszandseweg. Reden voor zowat alle partijen om ervoor te pleiten die weg zo snel mogelijk aan te leggen. Het zit er echt niet in, reageerde West- strate. Het is duurder, legde hij uit, er is nog geen geld voor en de pro cedure om het nu nog te regelen duurt lang. VL ZATERDAG 15 JANUARI 2022 Speuren tussen gestolen waar Rob Paardekam Goes - Frank van den Berg, slachtoffer Zie ook pzc.nl/video BATH HEINKENSZAND Op de gemeentewerf van Rei- merswaal was het al snel duide lijk. De zwartgeblakerde resten van 't Praet'uus van Bath her stellen was niet meer mogelijk. - Arie Westeneng Niemand lijkt er blij mee, en toch gaat bouwverkeer richting de nieuwe woonwijk Platepol- der in Heinkenszand straks ge woon door het dorp. Frank van den Berg uit Veere bekijkt samen met agent Silvan Vael of er spullen van hem tussen de gevonden buit liggen. foto johan van der

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 132