Auto op lucht gaat helpen om de aarde af te koelen COLIJIU Leerlingen OBS Berenburcht planten eerste loot van Anne Frankboom in Zeeland Ruimte voor buitensport 4 Om de immer groeiende schare fietsfanaten ter wille te zijn, wil het All Terrain Bike- team Xtreme graag een spannend mountainbike- parcours in Hulst. Sheila van Doorsselaer Hulst De gemeente Hulst heeft hier wel oren naar. En niet eens zozeer van wege de problematiek van moun- tainbikers op de historische Linie- dijk. Door de Vestingcross groeit Hulst, naar eigen zeggen, steeds meer uit tot een wielergemeente. ,,Mountainbikevoorzieningen sti muleren dat." Pumptrack, bochten, zandbak, rotsen en wat balken. Dan kom je al een heel eind Het Zeeuwse ATB-team Xtreme benaderde zelf de gemeente met de vraag of ze mag meedenken over een alternatieve locatie voor een parcours. Niet alleen vond de ge meente dit best, besloten is dit ver zoek serieus op te pakken. Er is in middels een projectgroep samen gesteld die zich gaat buigen over de locatie, het ontwerp van het par cours, het financiële plaatje, het be heer en het onderhoud. Veel hindernissen Volgens Patrick Vader van ATB- team Xtreme en directeur van SportZeeland is het voor een lekker mountainbikeparcours van belang dat er veel hindernissen zijn. ,,Een stukje pumptrack, afwisselende links-rechtsbochten, een zandbak, een rotsachtig gedeelte, wat balken. Dan kom je al een heel eind." Loca ties heeft de werkgroep momenteel nog niet op het oog. Volgens een woordvoerster van de gemeente Hulst staat de wens voor een nieuw, openbaar MTB-trainingsparcours los van de kwestie rond mountainbikers op de Liniedijk. Dit vestingbouwkundig erfgoed uit de Tachtigjarige Oorlog wordt ook recreatiefgebruikt en dat bijt elkaar. Vanwege de corona maatregelen zoeken steeds meer mensen vaker de natuur op en is het drukker dan ooit op de Liniedijk. Team Xtreme houdt zijn wekelijkse trainingen in Zeeuws-Vlaanderen op de Liniedijk. Op de officiële pa den mag gefietst worden, maar niét daarbuiten. 'Off road' gaan is natuurlijk veel leuker en spannender en zo ont stonden er illegale parcoursjes. Niet iedereen is daar blij mee en onbe kenden plaatsen geregeld obstakels op die illegale paden. Team Xtreme en andere fietsers maakten al vaker meldingen over takken en stam men die over de illegale parcoursjes gelegd zijn, soms op keelhoogte. Een openbaar, legaal mountain- bikeparcours zou dit in één keer op lossen, maar dat is volgens de ge meente niet de hoofdreden dat ze daaraan wil meewerken. ,,We wil len graag ruimte geven aan mensen die buiten willen sporten. Ook wil len we een gezonde leefstijl bevor deren, zoals afgesproken in het Pre ventieakkoord en het Zeeuws Spor- takkoord. Daar draagt dit initiatief aan bij. Hulst groeit steeds meer uit tot wielergemeente. Mountain bikevoorzieningen stimuleren dat." Een historische plaats in het centrum van Oostburg is door leerlingen van OBS Berenburcht gekozen voor een loot van de Anne Frankboom uit Amsterdam. Waar in ongeveer 50 voor Chris tus een tempel van Mithras stond, werd anno 2022 door Valmir Aliu, kinderraadslid, burgemees ter Marge Vermue, burgemeester van Sluis en Jan Boone, bestuurs lid van de protestantse kerk Oost burg, een nazaat van de in 2010 tijdens een storm gevelde witte paardenkastanjeboom geplant. Troost ,,Ik besteed tijdens de lessen rond 4 en 5 mei jaarlijks veel aandacht aan de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog", aldus Conny Tanghe van de OBS. „Daarbij hoort het verhaal van Anne Frank. Zij putte troost uit deze boom, die ze vanuit haar Ik hoop dat er later heel veel mensen van deze boom zullen genieten raam kon zien. Zij zag iets dat buiten was en vrij! De kinderen van groep 8 kwamen met het idee een stek van de boom op te vra gen en in Oostburg te planten." Alle 28 kinderen uit groep 7/8 stuurden brieven naar de burge meester: ,,Er kwam een heel posi tieve reactie. Behalve van de ge meente kregen we steun van de stadsraad, het 4 en 5 mei-comité en de protestantse kerk. De kin deren bedachten uiteindelijk vier locaties voor de boom: het Grote Gat, het Vestje, de voetbalkooi bij de school en de kerktuin in het centrum. Samen met Martin de Kok van gemeentewerken heb ben we ze allemaal afgelopen. Dit bleek de beste plek." Dit verwoordde ook het jeugd raadslid. Voor Valmir was het zijn eerste officiële taak: ,,Ik ben blij met deze plaats. Heerlijk rustig in het centrum. Ik hoop dat er later heel veel mensen van deze boom zullen genieten." - Wilma Valk Een luchtautofabriek komt er, dat is wel zeker, stelt Peter Snoodijk. Vraag is alleen waar. De Axelaar geeft de voorkeur aan Zeeuws-Vlaanderen. Snoodijk (67), eigenaar van Auto center Snoodijk in Axel, werkt al een poos mee aan de ontwikkeling van een auto op perslucht. De vol gende stap is het in productie bren gen van ombouwpakketten en Zeeuws-Vlaanderen laten zien dat het werkt en rijdt. In juli vorig jaar werd een rijdend model gepresenteerd bij de Koegors in Terneuzen. Top Gear maakte er opnamen en constateerde dat de auto op lucht een beetje klinkt als Dat we dat gaan doen is zeker, de vraag is alleen waar een diesel. De auto heeft een motor die in gang wordt gezet door lucht onder zeer hoge druk. Dit principe is schatplichtig aan de stoomma chine en uitvindingen die wel eeu wen verder teruggaan. Het aanpas sen van een bestaande verbran dingsmotor zodat deze ook op luchtdruk kan rijden, is wel relatief nieuw. Snoodijk: ,,Met een aantal aan passingen kan een beetje moderne auto omgebouwd worden naar luchtauto. Het is vooral weghalen wat niet meer nodig is. Het diesel systeem kan eruit, net als de koe ling. Een luchtmotor wordt niet warm, integendeel. Wij zorgen eer der voor verkoeling van de aarde dan opwarming." De productie van die ombouw- kits wil Snoodijk ter hand nemen. ,,We gaan een fabriek beginnen waar we complete pakketten ma ken waarmee auto's omgebouwd kunnen worden. De onderdelen voor de motor, de buizen en de tanks. Die pakketten gaan dan naar bedrijven die ze inbouwen. Dat we dat gaan doen is zeker, de vraag is alleen waar. Wat mij betreft het liefst in Zeeuws-Vlaanderen maar misschien dat ze in Middelburg er ook wel ruimte en geld voor over hebben." BEVEILIGING *24-uurs meldkamer-service ZATERDAG 15 JANUARI 2022 VL Hulst krijgt parcours voor MTB OOSTBURG - Patrick Vader - Valmir Aliu, kinderraadslid - Peter Snoodijk, eigenaar Snoodijk Carcenter Axel - Guido van der Heijden INBRAAKBEVEILIGING B MELDKAMER PAC a TOEGANGSCONTROLE a ALARMOPVOLGING U a BRANDBEVEILIGING Tel.0113213720 www.colijnbv.nl infb@colijnbv.nl U CAMERABEWAKING H Care' «Help System^ Valmir Aliu (links) plant samen met burgemeester Marga Vermue en Jan Bonen de kastanjeboom voor de protestantse kerk in Oostburg. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 129