GEK ZIJN GEBREK' De familie Knots, noemt Janine (47) haar gezin. Echtgenoot Matthijs (48), zoon Miran en zijzelf hebben allerlei stoornissen, maar ze kunnen er gelukkig om lachen. 'In elk geval is het nooit saai.' mij het kwartje viel: ik herkende wel heel veel van zijn symptomen. Een halflaar later hing ook aan mij een label: ADD. Aangevuld met een gegeneraliseerde angststoornis; een cadeautje uit mijn onveilige jeugd. Matthijs stuiterde er schijnbaar onbezorgd tussendoor. Schijnbaar, omdat ook hij zijn donkere kanten had. Er waren periodes dat hij niet van de bank kwam. Gek genoeg stoorde mij dat nooit, ik wist dat de zon altijd weer ging schijnen. 'Yin en yang,' grapten we dan. Want zulke extremen in een huwelijk zijn niet altijd makkelijk, maar humor is altijd de remedie. Luchtig vertelde ik mijn psychiater erover. Hoe Matthijs op zijn werk soms vijftig keer naar huis belde om te controleren of iedereen wel veilig was. Over zijn somberheden en tics. Zullen we ook eens met hem praten, stelde ze voor. Matthijs was ertegen, maar ik wilde duidelijkheid. Die kwam: hij is manisch depressief en lijdt aan een dwangstoornis. Een huwelijk met zó'n schare aan psychische diagnoses klinkt zorgelijker dan het is. Want tot ernstige problemen leidt het tot nu toe niet. Onze handleiding is duimendik, maar die hadden we al onder de knie vóór de diag noses. 'Iedere gek zijn gebrek,' roepen we als een van ons weer eens uit de pas loopt. We houden van elkaars gekkigheden en trekken elkaar in balans. Ik heb nooit een seconde getwijfeld aan mijn familie Knots, waar het nooit saai is. En er altijd slingers hangen.' 'Het was drie uur 's nachts toen ik wakker schrok naast een lege plek in bed. Beneden klonk gestommel. Ik trof Matthijs aan op de keukentafel, met vijf meter slingers in zijn handen. 'Wat doe jij nou?' riep ik. Matthijs keek me olijk aan. 'Het leven is een feestje, Jan,' verklaarde hij. 'We moeten zelf de slingers ophangen.' We waren meer dan tien jaar samen, ik kende zijn impulsieve buien. Die schaarde ik onder zijn spontaniteit, een eigenschap waar ik juist op viel. Maar ik kon niet ont kennen dat die spontaniteit de laatste tijd wel erg manische vormen aannam. Onze zoon Miran, op dat moment acht jaar, vertoonde druk en ongeremd gedrag. De gesprekken op school voerde ik zonder Matthijs - hij had de neiging door zulke bijeenkomsten heen te tetteren. Dat vond ik niet erg, hij was verder een betrokken vader. En op huishoudelijk vlak deed hij alles: hij maakte schoon en als een kussen op de bank ook maar een centimeter verkeerd lag, werd alles opnieuw gerangschikt. Ik lachte om zijn dwangmatigheid; ik was allang blij dat hij mijn chaos compenseerde. Zijn gefoeter daarop nam ik op de koop toe. Zoals hij accepteerde dat hij van mij een rondje moest wandelen als hij door schoot in een tic en zes keer de trap op en af wilde rennen. Of impulsief een drumstel kocht. Miran was elf toen de diagnose kwam: hij was een hoogbegaafde onderpresteerder met ADHD en kenmerken van autisme. Waarop bij MEZZA 45 De echte namen van Janine, Matthijs en Miran zijn bij de redactie bekend. Ook praten over je relatie? mezza@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 125