L rtEK 9 Kuipers: 'Vreselijk, echt vreselijk' onafhankelijke tests, direct advies 11 INTERVIEW MEER JONGEREN MAAKTEN VORIG JAAR EEN EINDE AAN HUN LEVEN Het aantal zelfdodingen onder jongeren is het laatste jaar fors opgelopen. Hoe komt dat? En wat kunnen we eraan doen? Erover praten helpt, zegt psychiater Elnathan Prinsen, tevens voorzitter van de beroepsvereniging. ,,Je moet terughoudendheid heb ben bij het interpreteren van dit soort getallen. Maar we zien in drie maanden een stijging: januari, februari en december. Daarnaast is er allerlei vragenlijstonderzoek ge daan. Daarin meldt deze groep ook dat zij meer gedachten over de dood heeft." ,,Dat komt doordat mannen veel minder snel hulp zoeken. Bij de suïcidehulplijn van 113 zien ze vooral een toename van telefoon tjes van vrouwen in deze leeftijds groep. We weten dat de hele leef tijdsgroep problemen ervaart, maar vrouwen zoeken meer hulp. Mannen plegen vaker suïcide." ,,Of de oorzaak nu schaamte is, of het gevoel van 'ik moet dit zelf kunnen', dat weten we slecht. Juist omdat we die groep minder goed bereiken. Ze zijn minder geneigd mimi om over hun problemen te praten. En: de stap naar hulpverlening wordt vaak gestimuleerd door mensen om je heen. Maar die moeten het dan wel weten." ,,Dat weten we niet zeker. Er zijn een paar heel kleine studies ge daan in andere landen. Daar wa ren meer mentale problemen in de regio's waar scholen wel geslo ten waren dan in regio's waar ze open waren. In Nederland weten we het niet. Maar ik denk dat de sluiting wel degelijk een rol speelt. Kuipers noemt het Daarnaast zie je dat mensen die school net hebben afgerond in een levensfase zitten waarin ze hun eerste baan krijgen, hun eerste huis kopen. Deze groep begint met zo veel nieuwe dingen. De corona maatregelen leiden bij hen tot ver lies van perspectief. Stel je voor dat je net je eerste horecaonderne- ming bent begonnen. Of je denkt: ik kom nu van school, maar er komt straks alleen maar meer eco nomische malaise, en de huizen prijzen zijn zo hoog." ,,Je bent in die levensfase nog veel meer aan het ontwikkelen en ex perimenteren. Dat doen we door ons te spiegelen aan onze peers, aan onze leeftijdsgenoten. Als je gesetteld bent, dan zijn je vrien den niet meer het hoogste goed. Terwijl, in deze levensfase zijn je vrienden alles, al verschilt dat per persoon een beetje." ,,Er is geen enorme toename in het aantal aanmeldingen voor de psy chiatrie, omdat er ook groepen zijn die juist beter te lijken functione ren met de maatregelen. Maar in de kinder- en jeugdpsychiatrie (ten minste tot 18, maar meestal tot 24 jaar) is wel een stijging te zien in het aantal aanmeldingen." ,,Dat maakt deze lockdowns ook interessant, want waaraan herken je dat normaal? Dat mensen min der sociaal actief worden. Dat ze zich terugtrekken, afspraken af bellen. Maar als alles dicht is, zie je dat natuurlijk minder snel, want veel mensen hebben minder acti viteiten. Andere zaken waaraan je het tijdens een gesprek met ie mand kunt herkennen: iemand is minder geïnteresseerd, maakt een sombere indruk, reageert minder snel, kan zich slechter concentre ren. En dan zeg je: joh, hé volgens mij gaat het niet zo lekker met je." GO ZATERDAG 15 JANUARI 2022 Anita van Rootselaar Utrecht In 2021 was er 15 procent meer suïcide onder mensen van onder de 30, meldde de Commissie Ac tuele Nederlandse Suïcideregis tratie (Cans) gisteren. Maakt u zich zorgen? De toename is vooral te zien bij mannen tussen de 20 en 30 jaar. En ook in de algemene suïcidecij- fers is het aantal zelfdodingen on der mannen fors hoger. Hoe komt het dat zij meer worstelen dan vrouwen? Waarom vragen mannen minder hulp? 'In deze fase zijn LAKH u&LUÜf OA 7JK SPi'JÊE1 r et# hf. 'v.F HIELLNI Scholieren demonstreren in februari vorig jaar voor de heropening van de scholen. foto anp Volgens minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid wordt het toegenomen aantal zelfdodingen onder jongeren ook veroorzaakt door het sluiten van scholen. Hoe groot is die rol? Volgens minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid wordt het toegeno men aantal zelfdo dingen onder jon geren onder meer veroorzaakt door het sluiten van scholen. Het kabinet besloot hier de afge lopen twee jaar en kele keren toe om de verspreiding van het coronavirus te remmen. 'vreselijk, echt vre selijk' dat er bij men sen onder de 30 jaar meer zelfdodingen zijn geregistreerd. ,,Dat heeft natuurlijk ook te maken met het sluiten, herhaald, van onderwijs", zegt de bewindsman. ,,En daarmee het limite ren van contactmo gelijkheden in een fase van je leven dat dat bij uitstek be langrijk is." Ook an dere maatregelen raken jongeren hard, zegt hij. Volgens Kui pers zijn sommige lockdownmaatrege- len beter te incasse ren voor de oudere generaties. ,,Als je 62 bent, zoals ik, en je mag met twee mensen thuisJa, mijn echtgenote en ik komen prima het weekend door." Voor jongeren is dat lasti ger. ,,Ik merk het echt bij mijn jongste: dat is echt anders." Er wordt ook vaak gezegd: jonge ren hebben het sociale meer nodig. Is dat zo? En waarom? Merkt u de stijging zelf in uw werk als psychiater? Hoe kunnen we signaleren dat het niet zo goed gaat met iemand? Praten over gedachten aan zelf doding kan anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of bel gratis 0800-0113. powered by tweakers Fijne software Dun ontwerp Prima scherm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11