'Liefde toelaten is moeiliik' De liefde is een afgeklo ven onderwerp in de literatuur, toch wilde ik er graag een boek over schrijven. Eerst wilde ik een historische roman over Sappho schrijven, de eerste vrouw waarbij de liefdeslyriek een stem krijgt. Sappho en liefde zijn onge veer synoniem. Maar al snel kwam ik erachter dat ik geen goede historische roman over haar tijd zou kunnen schrijven, vanwege de grote afstand tot die tijd. Wat overeind bleef was het idee van de liefde. Ik kwam uit bij een verhaal over een jonge vrouw die de eerste grote liefde van haar leven ontmoet. In deze roman wil ik laten zien wat dat voor een mens kan betekenen, hoe moeilijk het is de liefde voluit te ervaren en toe te laten. Het is een emotie die alles overvleugelt. Ik wilde schrijven over een vrouw die zowel de complicaties als de schoonheid van de liefde ervaart. Opeens was daar romanpersonage Helen Brand, een boekhandelaar van rond de veertig. Rond die leeftijd ben je als persoon wel ongeveer uitontwikkeld en een grote liefde zou het leven compleet kunnen maken. Maar wie is Helen Brand en welke weerstanden ontmoet ze in haar leven? Toen ontmoette ik in het echte leven een aardige man die moeilijk liep, hij kwam een beetje aanhobbelen, je zag dat zijn leven om die handicap en dat moeilijke lopen heen was gedrapeerd. Zo kwam ik op het idee Helen een lichamelijke beperking mee te geven. Zo'n handicap bepaalt je leven niet, maar het tekent je wel. De handicap is niet het thema van de roman, ik wilde ook helemaal geen zielig geval schetsen, eerder iemand die met de handicap dealt en daardoor sterker wordt. Hoe je eruitziet, bepaalt hoe er naar je gekeken wordt. Hoe gaat Helen daarmee om? Als een leuke man belang stelling voor haar heeft, denkt ze al snel: o, die heeft natuurlijk een hulpverlenerscomplex. Haar geliefde Leo heeft ook de nodige problemen in zijn leven moeten overwinnen. Die twee komen bij elkaar. Als schrijver onderzoek ik: hoe werkt dat dan? Welke angsten en verwachtin gen overvallen je als je verliefd wordt? Ik ben al een tijd geleden begonnen aan deze roman. Ik was halverwege toen een ander boek zich aan me opdrong: De val van Thomas G. Daarna pakte ik de draad weer op. Overal waar ik ben schrijf ik, thuis in Nederland, in Ierland of in Frankrijk, altijd gaat mijn laptop mee. Dat corona in de roman is geslopen, komt omdat het ook in onze levens plotseling opdook. Corona bepaalt niet onze levens, maar is een element erin, zoals Helens handi cap. In de brieven die Helen en Leo elkaar schrijven heb ik mijn liefde voor Sappho en haar tijd toch nog kwijt gekund. De histori sche tijd spiegelt het heden, en andersom. Hoe het afloopt tussen Helen en Leo? Ik wilde de lezer een keuze geven. De liefde is ook iets waarvan je kunt besluiten: wij kunnen dit.' In Wij kunnen dit van NELLEKE NOORDERVLIET (76) wordt de gehandicapte Helen verliefd op een getraumatiseerde man. Hun verleden laat zich helaas niet wegmoffelen. MEZZA39 MIJN BOEK Nelleke Noordervlit Wij kunnen dit verschijnt bij uitgeverij Atlas Contact 22,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 119