Meneer en mevrouw Hamersma over L Het kookeiland van de Hamersma's herbergt een frituurunit die vraagt om snackbarretje spelen, maar ze houden zich in. Zwengel maar aan, die airfryer! We weten niet hoe het met uw goede voor nemens voor het nieuwe jaar is gesteld - zijn ze een beetje ongeschonden die eerste twee weken doorgekomen? - maar mevrouw Hamersma en ik hebben ze helemaal niet. In ieder geval zijn ze niet anders dan de voorgaande jaren. Zo lopen we altijd al veel - en niet alleen naar de glasbak. Meerdere malen trap op en trap af is ook een dagelijkse bezigheid. Er wordt vier keer per week gesport en/of aan yoga gedaan. En Dry January hebben wij over het hele jaar uitgesmeerd. Twee dagen per week drinken we geen alcohol, zodat onze vrijwillige drooglegging optelt tot ruim honderd dagen. En dat zijn er beduidend meer dan de 31 die januari telt. Voorts is er natuurlijk ook nog de inname van de vaste waar. Als er in de kookboekwinkel iemand bij mevrouw Hamersma vraagt naar een dieetboek, wijst zij niet direct naar het gat van de deur onder de mededeling aan afval- boeken doe ik niet maar maakt zij een joyeus gebaar rich ting haar hele assortiment. 'Dit zijn allemaal boeken die gewichtsverlies realiseren volgens het EDH-principe, Eet De Helft.' Ik heb het in onze rubriek al eens aangestipt. Toch hebben wij in de loop der jaren wel ons eetpatroon enigszins bijgesteld. Zo eten we veel minder vlees, vaker vis en beduidend meer groenten. En weliswaar herbergt het kookeiland van mevrouw Hamersma een grote, daarin verzonken, professionele frituurunit waarmee ze elke dag snackbarretje zou kunnen spelen, maar die heeft ze in al die jaren nog nooit gebruikt. Houden we dan niet van knapperig van buiten en mals van binnen? Nou en of. Maar schrijft een recept frituren voor, dan pakt zij regel matig haar airfryer. En getuige het grote aantal kook boeken dat over dit onderwerp verschenen is, is zij niet de enige. Uit Koken met de airfryer maakte zij bijvoorbeeld vistaco's met avocadosalsa. 'En nu we toch zo lekker aan het knapperen zijn, kunnen ook die krokante kipschnitzels wel in de krant,' meende mevrouw Hamersma. Daarvan vond zij dan weer een eenvoudig te maken maar o zo lekker recept in de Koolhydraatarme bijbel van Janneke Vreugdenhil. Een boek dat, getuige zijn huidige bestseller- status, is omarmd door velen die hun goede voornemens om af te vallen niet ten koste willen laten gaan van genieten. Nu mogen ook de groenten niet ontbreken. Daarvoor maakte mevrouw Hamersma een uitstapje richting Azië. En al werd dat een gevalletje 'lekker weg in eigen keuken', daar smaakte de bataat, miso, het eekhoorntjesbrood en de cantharellen uit Asian Soul Food niet minder om. En dronken we er dan nog wat bij? Absoluut. Een week telt immers zeven dagen. IIKKIUMICHT Voor lekker eten en drinken moet je bij kookboekkenner Karin en wijngoeroe Harold Hamersma zijn. CD CD co l O LU X I LO LU I 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 110