Man die varkenshart kreeg, is ex-gevangene 10 c Stel is jaar lang dag en nacht met een hengel aan de waterkant te vinden VOIGirRAVEL Toby en Froukje gaan heel 2022 vissen, 365 dagen en nachten lang. Ze slapen in een tent en wassen zich met een teiltje. ,,Wij zijn de enige Nederlanders die niet hopen op een Elfstedentocht." Het et meertje in Roden waar Toby en Froukje al drie dagen zit ten te vissen, ligt ingeklemd tus sen een provinciale weg en een be drijventerrein. Het is 6 graden, vochtig en grauw. De karpers wil len nog niet echt bijten. Maar bij het vissersstel zit de stemming er prima in. Toby de Waard, bij zijn 836 abonnees op YouTube beter bekend als De Zingende Karper visser, zingt een deuntje terwijl hij zijn hengels controleert. ,,Op karper vissen dat wil je toch niet missen? We gaan elke dag naar het water toe!'' Dag veertien is het, van hun grote visavontuur. Tot en met 31 december zijn Toby (38) en zijn vriendin Froukje Zuidema (55) van plan om dag en nacht te vis sen. Met hun hengels, tentje en rubberboot in een aanhanger reist het Groningse koppel kriskras door Nederland. Vergezeld door hun hond Maggy, die 's nachts ook in hun tent slaapt. Hun behoefte doen ze in een emmer. Ze wassen zich in een teil gevuld met water uit het vismeertje. Gelukkig heb ben ze verspreid over het hele land ook adressen van mensen waar ze welkom zijn om te douchen en hun kleren te wassen, vertelt Toby. ,,We krijgen veel positieve reac ties. We hadden zelf al een route van alles naar hun hoofd geslin gerd. ,,Je bent een manwijf, vrou wen horen hier niet. Er leven een hoop vooroordelen.'' Ondertussen maken ze regelmatig livevlogjes, waarin ze aandacht vragen voor hun sponsors. Zoals een leveran cier van aas. Van hun sponsors worden ze niet rijk, maar ze leven van een uitkering. Zij is afgekeurd, hij zit al een tijdje thuis met een burn-out, vertelt Toby. ,,Ik heb een moeilijke tijd achter de rug. Vissen zorgt voor rust in mijn hoofd. 31 decem ber, onze laatste visdag, is mijn verjaardag. Ik hoop dat ik me dan als herboren voel.'' Vervelen doen ze zich niet. ,,We hebben spelletjes mee en we heb ben internet.'' Nee, ze hoeven niet 24 uur per dag naar een dobber te staren. Ze vissen met een beetmel- der, die piept als een vis bijt. ,,Daar word je 's nachts echt wel wakker van.'' Heel soms krijgen ze ruzie. Dan gaat een van de twee een om metje lopen met de hond. Last van de kou hebben ze naar eigen zeggen niet. Ze hebben dikke slaapzakken en in hun tent staat een gaskacheltje. Zelfs flinke vorst zal hun plan niet in de weg zitten, bezweert Toby. ,,We heb ben noodopties, zoals plekken waar warm afvalwater van een fa briek wordt ingelaten. Maar nee, wij zijn waarschijnlijk de enige Nederlanders die deze winter niet hopen op een Elfstedentocht.'' uitgestippeld, maar krijgen nu ook tips van andere vissers.'' Hun vol gende bestemming is Amsterdam. 365 dagen dagen lang 24 uur per dag vissen. Je moet er maar zin in hebben. Toby en Froukje vinden het geweldig. ,,De rust, de ruimte. En de spanning: je weet nooit wanneer je iets vangt. Als er één bijt, schiet je lijf vol adrenaline'', zegt Toby. Vannacht nog ving Froukje, nadat ze zeker 48 uur niks hadden gevangen, een karper. De grootste die ze ooit uit het water hengelden was 1,14 meter lang en woog 50 pond. Het is flink stoeien om zo'n joekel op het droge te krij- gen. ,,Dan is het handig dat je een maatje hebt.'' Vrouwen Hun visavontuur heeft volgens het stel ook een hoger doel. Of eigen lijk, maar liefst drie doelen. Ze wil len aandacht vragen voor een schone leefomgeving. Toby: ,,Als visser zie je hoeveel rotzooi overal in het water ligt.'' Ook willen ze 'de jeugd' inspireren om vaker naar buiten te gaan. En Froukje wil laten zien dat ook vrouwen prima kunnen vissen. Want dames die met een paar hengels langs het water zitten, krijgen volgens haar De Amerikaan werd daarvoor ver oordeeld en zat enkele jaren in de cel. De zus van het slachtoffer vindt dat Bennett als crimineel de medische primeur niet verdiende en opent zo een ethisch debat. Leslie Shumaker Downey kreeg het koud toen ze zag dat de patiënt van de medische primeur David Bennett was. Dat was de man die in 1988 veroordeeld werd voor het toedienen van zeven messteken aan haar jongere broer, Edward Shumaker, in een café. De destijds 23-jarige David Ben nett kon niet verkroppen dat zijn toenmalige vrouw bij Shumaker op schoot zat. Hij stak de toen 22-jarige Shumaker met een mes in de rug, buik- en borststreek. Het slachtoffer overleefde de aan slag, maar raakte verlamd aan zijn onderste ledematen, kwam in een rolstoel terecht en kampte met medische complicaties. Vlak voor zijn 41ste verjaardag overleed hij. Bennett werd in 1988 veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf, maar hoefde die straf niet volledig uit te zitten. Vorig jaar kreeg Bennett hart problemen. Hij werd uitgekozen als de eerste man bij wie een ge manipuleerd varkenshart zou worden getransplanteerd. Dat ge beurde vorige week, mét succes. Volgens de artsen maakt Bennett het goed na zijn operatie. Bij de nabestaanden van Ed Shumaker kwam de ingreep bij Bennett hard binnen. ,,Ed heeft af gezien", zegt zijn zus. ,,Mijn fami lie moest jaren een drama en een trauma ondergaan." En nu krijgt Bennett een tweede kans met een nieuw hart. Shumaker: ,,Ik had lie ver dat het naar een patiënt was gegaan die dat verdiende." Niet iedereen is het met haar eens: ,,Het belangrijkste principe in de geneeskunde is om iedereen te behandelen die ziek is, onge acht wie die persoon is", stelt Arthur Caplan, hoogleraar bio- ethiek aan de New York Univer sity, in The Washington Post. Kijk op lapland.be/luosto 035 69 90 322 ZATERDAG 15 JANUARI 2022 GO Als ze Toby en Froukje missen... Annemieke van Dongen Roden Toby en Froukje, hier in Roden, wisselen geregeld van visplek en slapen elke nacht in hun tentje. foto corné sparidaens BALTIMORE Er is ophef ontstaan rond David Bennett, de 57-jarige patiënt die vorige week in de Ameri kaanse staat Maryland een var kenshart kreeg. Bennett blijkt in 1988 een liefdesrivaal zeven messteken te hebben toege diend. David Bennett met de chirurg die hem opereerde. foto ap 8 dagen inclusief directe vlucht, eigen bungalow met sauna, ontbijt en huskysafari, v.a. 1.095 p.p. Beleef Lapland In Luostol Verblijf een week lang in je eigen boomstambungalow met open haard en sauna. Geniet van de inbegrepen huskysafari en de directe vlucht naar Lapland vanaf Brussels Airport. Welke belevenissen voeg jij extra toe aan deze droomvakantie? VAN REIZEN NAAR BELEVEN Vertrek dec. '21 t/m maart '22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10