Hij was afwasser, docent, poffertjesbakker en bracht facturen rond. In zijn boek Met mensen werken schrijft cabaretier JOHAN GOOSSENS (39) over bedrog, rivaliteit, liefde en gênante situaties op de werkvloer. 'Omgaan met collega's is niet makkelijk.' Er ging een auditie aan vooraf voordat Johan Goossens als jonkheer, gekleed in een poforoek, een zomer lang poffertjes mocht bakken in het Land van Ooit. Of nou ja, bakken... Hij had het romantische idee dat hij de hele dag in een beslagkom zou roeren, maar in werkelijkheid stond de toen zeventienjarige Johan in een onverwarmde tent kant-en-klare pof fertjes uit plastic zakken te scheuren. 'Dan nam ik de bestelling op, trok ik uit de vriezer wat ik nodig had en kletterde die poffertjes op de bakplaat. En ik stond dus in een ópen keuken, hè - zo pijnlijk.' Pijnlijke momenten: je boek staat er vol mee. 'Ik houd van een beetje slapstick. Er zit veel humor in tragiek. Ik weet nog hoe ik als afwasser in de keuken werkte van een Mexicaans restaurant. De eigenaren, een echtpaar, waren allebei nog nooit in Mexico geweest, maar koken konden ze als de beste. Ruziemaken ook. Stond ik weer tussen twee schreeuwende mensen die pannen af te wassen. Ze gooiden met bestek, appels, of wat er maar voorhanden was.' 'Mensen zijn fascinerend. Het zijn sociale dieren - zonder mensen om me heen word ik een plantje - en tegelijkertijd kunnen we sommige collega's niet luchten of zien. Mensen zijn een zooitje. Een rom meltje. We hebben één groot tekort, en dat is dat we niet rationeel zijn. Iedereen is ingewikkeld, handelt vanuit emotie. Mensen voelen zich snel gepasseerd op het werk, niet gezien, en dat kan knallen. Ik hoop dat mensen zich in het boek herkennen, zich getroost voelen. Het is niet makkelijk zomaar met iedereen samen te werken.' 'Ja. Ook. Ik ben echt geen makkelijke om mee samen te werken. Ik ben een pietje precies, een enorme perfectionist, maar ik durf er niet voor uit te komen: ik wil vooral leuk en gezellig zijn. Maar ergens gaat dat dus wringen. Ik werkte voor mijn shows een tijd samen met een technicus. Ik was niet tevreden, maar zelfs ons functioneringsgesprek mondde uit in een gezellige lunch, ik bleef heel jolig. Dus ja. Dat ontslaggesprek heb ik uitgesmeerd over maanden, ik kreeg er buikpijn van, het werd een etterende wond. Werk kan je heel gelukkig maken, maar ook echt heel ongelukkig.' 'Ik geef nu even geen les meer, maar sluit niet uit dat ik het weer ga doen. Mede door de pandemie - wie nu in het theater staat heeft nul zekerheid. Dat is niet alleen 'We zijn een zooitje op de werkvloer' 3 O I O LU O i c/) ie LU Waarom moest dit boek er komen? En jij? Je schreef ook een boek over je leraar schap: Wie heeft er wél een boek bij zich. Wat ben je nou? Docent? Cabaretier? Schrijver? Met mensen werken verschijnt op 20 januari bij uitgeverij Thomas Rap 21,99 26

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 106