Haar vader verdween, haar grillige moeder dronk, haar stiefvader misbruikte haar. Na die rampzalige jeugd lukte het Ellen niet gelukkig te worden. Journalist Marieke Buijs volgde haar in een drie jaar durend euthanasietraject. Op 43-jarige leeftijd nam ze afscheid van het leven. Salade met gebakken champignons als voorafle, dan pasta met zeekraal en rivierkreeftjes. Dat is wat Ellen wil eten, de avond voor haar dood. Als dessert zelfgebakken brownies, langsgebracht door een kennis. Ze eet samen met haar vriend, haar vroegere pleegvader die het maal bereidde, en zijn partner. Ellen en poes Lotus bivakkeerden de afgelopen weken bij hen thuis. De kamer is versierd met 43 oranjeroze rozen, een voor ieder jaar dat Ellen heeft geleefd. Bij kaarslicht praten ze over het eten en wat ze de komende dag te wachten staat. Ellen heeft zich de afgelopen maanden voorbereid op haar dood. Haar reis, zoals ze zelf zegt. Ze wil euthanasie. Niet omdat ze ongeneeslijk ziek is, maar omdat het haar niet lukt het leven te verdragen. Ellen geeft via een interview, foto's en dagboek fragmenten een inkijkje in een bijzonder sluitstuk van een ongelukkig leven. Ze heeft lang het gevoel gehad haar doods wens geheim te moeten houden en wil euthanasie bespreekbaar maken. Ze hoopt dat haar verhaal lotgenoten kan behoeden voor een gewelddadige zelfdoding. Ellen heeft eerder geprobeerd te stoppen met leven. Herhaaldelijk nam ze een overdosis pillen, maar dood ging ze niet. Ellen, als je gaat, ga dan alsjeblieft waardig, verzuchtte haar psycholoog na weer zo'n poging. Dat raakte een gevoelige snaar. Ellen: 'Ze kent mij. Ik wil niet dat iemand mijn levenloze lichaam moet vinden.' Niet tot last willen zijn, voor de ander willen zorgen. Het zijn thema's die in Ellens hele leven een belangrijke rol speelden. Ellen had een onveilige jeugd. Haar vader was buiten beeld, ze woonde bij haar grillige, manipulatieve moeder die worstelde met een zware alcoholverslaving. Ellen ontfermde zich over haar twee jongere halfzusjes. 'Als zevenjarige maakte ik scrambled eggs voor ze. Of appel met suiker en kaneel. Ik wilde dat ze vitaminen binnenkregen.' Ze pakte geld voor boodschappen uit haar moeders portemonnee, zodat niet alles opging aan drank. Ze leegde de asbakken, gooide lege flessen weg en ontfermde zich over hun rommelige tuin in een poging niet op te vallen in de buurt. De vader van haar halfzusjes misbruikte Ellen, jarenlang. Haar moeder nam dat niet serieus en plaagde haar daarmee. 'Ik schreef daarover in mijn dagboek,' zegt ze. 'Als ik die pagina's teruglees, zie ik dat de inkt is uitgelopen door de tranen. Dat vind Ik zo zielig voor het kleine meisje dat ik was.' Ellen wil niet zozeer dood, ze wil rust. 'Ik ben mijn hele leven aan het vechten, aan het bewijzen dat ik wél deug, maar dat lukt niet.' Haar stem breekt. 'Er is geen bodem, geen gevoel van eigen waarde om op te bouwen.' TOEN ELLEN 23 WAS, leek ze de ellende uit haar jeugd te boven. Ze kocht een huis met haar vriend en werd gewaar deerd door haar collega's bij de Raad voor Rechtsbijstand. Na verloop van tijd liepen de spanningen op en barstte de relatie. Ellen begon te drinken en zocht een uitvlucht in het uitgaansleven. Ze verloor haar baan en lag soms dagen in bed. Als ze nuchter was, schalde de zelfeaat door haar hoofd. Ze ging steeds meer te drinken en toen haar zusje haar op een ochtend stomdronken aantrof, bracht ze haar naar de huisarts. Zo begon een traject van afticken, traumatherapie en medicatie. Soms ging het een tijdje beter, maar een terug val was nooit ver weg. Langzaam maar zeker werd Ellen moedeloos. Ze wandelde over begraafplaatsen en fanta seerde over haar eigen dood. 'Geen therapie kan mij nog helpen,' vertelt ze. 'Alleen een andere jeugd had me een ander leven kunnen bieden, ik ben als kind kapotgemaakt.' Ellen nam contact op met het Expertisecentrum Euthana- MEZZA 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 103