S 'De heimwee bleef. Naar vrienden, familie, mijn eigen spullen' - p w is van visserij en elkaar, heeft het moeilijk.' Irwan en Kim streken er afgelopen winter neer. Voor de geadopteerde zwerfeond Zorro, niet gezegend met een dikke vacht, namen ze dekenjasjes mee. Irwan: 'Zonder Zorro en Kim was het misschien eenzaam geweest, nu voelde het vooral avontuurlijk en knus.' Het leek alsof er op Salvor meer tijd was. 'Alsof er daar bij die poolcirkel meer uren in een dag zaten. Het leefritme is anders. In Amsterdam werd ik wakker, liet ik de hond uit en de rest van de dag rende ik achter de feiten aan - mails, appjes, telefoontjes. Op het eiland werkte ik ook, maar ik kreeg minder stress van al die mails. Oog in oog met de zee om me heen, uitzicht op de Noorse kust, overal bergtoppen in de verte, de zeewind: de rust die daar heerste nam me over.' IRWAN WAS ER GELUKKIG, zegt hij, absoluut. Hij is eigenlijk niet zo'n reiziger, had niets met het idee dat je 'jezelf kunt vinden op een andere plek. Met zijn neus in de boeken kon hij net zo veel leren over zichzelf, vond hij. 'Toch heeft deze compleet andere omgeving me goed gedaan.' Hij stond meer stil bij kleine dingen. Neem de boodschappen. Eten haalden ze bij het enige supermarktje op het eiland, zo groot als een ruime woonkamer. Als de boot vanwege slecht weer niet voer, moesten ze het doen met de lang houdbare producten in de winkel. Een paar dagen per week was-ie open, twee uurtjes op één dag. 'Maandag 11 uur moesten we er staan. Net als de rest van het dorp.' Veganist Irwan kon er vegan pizza's en havermelk bestellen. Dat lag dan een week later in de schappen. Een sociaal gebeuren, dat was het, mensen vroegen elkaar hoe dat ene boottripje was, of ze nog familie hadden gebeld, 'Komen jullie vanavond een potje kaarten?' Irwan en Kim raakten bevriend met Knut, een visser die al zijn hele leven op het eiland woont, en Eivind, die elk jaar voor de eidereenden zorgt: een beschermde inheemse vogelsoort. 'Mensen wandelen hier zomaar bij elkaar naar binnen. Deuren gaan nooit op slot.' Ook de deur van Nessestua stond altijd open. Het huis heeft zes kamers en vloerverwarming - 'godzijdank.' In de winter uitzicht op niets dan velden, zee, donkerte, soms het Noorderlicht. 'Lange banen recht boven ons In de heldere zwarte lucht die naar de horizon kronkelden. Ook de bewoners die er al veertig, vijftig jaar wonen, komen daar hun huis nog voor uit.' Waarmee hij maar zeggen wil: natuurschoon went nooit. Wat ook niet wende: de heim wee. Na een half jaar keerde Irwan terug naar Amsterdam. Hij miste zijn vrienden, familie, zijn spullen - 'hoe je het ook wendt of keert, we waren er toch te gast, het was niet ons eigen huis.' En er waren praktische overwegingen: Zorro wil graag rondrennen, maar dat mocht niet in het broedseizoen vanwege de zeldzame vogels. Wat de liefde betreft: de relatie met Kim is ook ten einde, geen wrok of ruzie, ze wilden ieder hun eigen leven weer oppakken. Dat heeft niets te maken met het eilandleven: 'We zijn echt trots op ons avontuur.' En op Huis aan het einde, het boek dat Irwan schreef. In het mid den zit een fotokatern. 'Sommige dingen moet je lezen, andere dingen moet je zién.' ip$| siS'.;-'-*. "-'V 1' i®1-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 101