8 Italië herdacht gisteren, op de kop af tien jaar geleden, de ramp met de Costa Concordia. Door een roekeloze actie van de kapitein botste het cruiseschip op de rotsen en kapseisde. 32 opvarenden kwamen om het leven. Monique Maurik overleefde het drama. EU dreigt Poolse subsidies te korten Geen verband mobieltje en tumor Manuel Broekman beschuldigd TIEN JAAR NA COSTA CONCORDIA wachtte Schettino, bijnaam 'kapi tein lafaard', te lang met een eva cuatiebevel en verliet hij als een van de eersten het schip. De ruim 4200 passagiers wer den aan hun lot overgelaten. De openbaar aanklager noemde Schettino een 'onvoorzichtige idioot'. De kapitein zit een cel straf van 16 jaar uit vanwege doodslag, het veroorzaken van schipbreuk en het verlaten van het schip, voordat alle passagiers en bemanningsleden geëvacu eerd waren. Monique: ,,Die idioot zat al lekker in een hotel, terwijl wij nog aan het klimmen en klau teren waren op het schip.'' Het waren vooral de jonge, slecht betaalde bedienden die aan boord bleven om passagiers te redden. Een van hen was de Indi ase ober Russel Rebello, die zijn heldendaad met de dood moest bekopen. Zijn lichaam werd pas twee jaar later als laatste gevonden bij de sloop van het schip op een werf in Genua. Zijn broer Kevin Rebello was gisteren met andere nabestaan den en overlevenden terug op het eiland Giglio, waar de slachtoffers werden herdacht met een avond wake, mis en kranslegging. ,,Mijn broer deed zijn plicht. Hij verloor Die PTSS gaat nooit weg. Maar het slijt en ik moet ermee leven zijn leven bij het beschermen van andere mensen'', aldus Ke vin. ,,Ik ben daar trots op. En ik denk dat hij trots zou zijn op wat hij deed, zoveel mensen helpen." Monique Maurik was helemaal ver geten dat 13 januari 'de dag van de ramp' is. ,,Dat ik er niet mee bezig ben, is een goed teken'', zegt de uitvaartverzorger uit Capelle aan den IJssel. ,,Deze ramp is onderdeel van mijn leven, maar hij komt niet meer keihard binnen.'' Dat is anders geweest. Tien jaar geleden vocht Monique met haar man Anton een strijd op leven en dood aan boord van de Costa Concordia. Het cruiseschip voer in de late avond van 13 januari 2012 langs de Toscaanse kust. Bij het eilandje Giglio ging het mis. Kapitein Francesco Schettino, die zich graag baadde in glitter en glamour, stuurde de Costa Con cordia te dicht langs de kust, omdat hij een 'groet' wilde bren gen aan een bevriende eilandbe woner. Het schip liep op de rotsen en kapseisde. De evacuatie was chaotisch, de paniek groot. Er waren te weinig reddingsvesten, een deel van de reddingsboten was onbruikbaar en er waren geen duidelijke vei ligheidsinstructies. Bovendien De hel Ook voor overlevende Ester Per- cossi was het bezoek aan Giglio, waar passagiers en bemanning liefdevol werden opgevangen door de eilandbewoners, emotio neel. ,,We beleven opnieuw de hel waar we doorheen zijn ge gaan. Ik herinner me het ge schreeuw, mensen die in zee springen, de kou en de angst in ieders ogen. Mensen pakten red dingsvesten van elkaar af om zichzelf te redden. Het was over leven.'' Monique Maurik durfde na thuiskomst nauwelijks de deur uit. Ze had nachtmerries en pa niekaanvallen. ,,De jaren daarna zijn geen leuke tijd geweest'', zegt ze. ,,Ik had een acute post traumatische stressstoornis. Ik kon niet tegen mensenmassa's.'' EMDR-therapie heeft hen er bovenop geholpen. ,,Die PTSS gaat nooit weg. Als we in een druk winkelgebied lopen en we krijgen suizende oren, weten we dat we weg moeten. Maar het slijt en ik moet VRIJDAG 14 JANUARI 2022 GO BRUSSEL Polen krijgt tot dinsdag de tijd om de dwangsommen te be talen voor het openhouden van een omstreden bruin koolmijn. Daarna dreigt de Europese Commissie het ver schuldigde miljoenenbedrag in te houden op subsidies voor het land. Het Europees Hof van Justitie legde Polen in september een dwangsom op om af te dwingen dat de mijn wordt stilgelegd. Het hof had de sluiting bevolen na klachten van buurland Tsje chië over vervuiling. Polen moet een half miljoen euro betalen voor iedere dag dat de mijn aan de Tsjechische grens in bedrijf blijft. UTRECHT Er lijkt geen verband te zijn tussen het gebruik van mo biele telefoons en het ont staan van hersentumoren bij jongeren, concluderen onder zoekers na een studie in veertien landen. Ook twee Nederlandse wetenschap pers deden aan het onder zoek mee. Voor de studie werden 899 jongeren tussen de 10 en 24 jaar die onder behandeling waren voor een hersentumor gevraagd naar hun gebruik van smartphones en andere apparaten, zoals tablets. De controlegroep be stond uit 1910 jongeren met een blindedarmontsteking. AMSTERDAM Acteur Manuel Broekman, bekend van films als Harten straat en Feuten, moet 21 ja nuari voor de rechter ver schijnen. Hij wordt verdacht van aanranding. Het OM heeft dat bevestigd. Volgens de tenlastelegging zou de ac teur in juli 2020 het slachtof fer hebben gedwongen tot het plegen van een of meer dere ontuchtige handelingen. Broekman wordt ervan be schuldigd het slachtoffer te hebben betast bij de borsten en het kruis. De vermeende aanranding vond plaats in Amsterdam. Zelf ontkent de acteur alle aantijgingen, zo schrijft hij op sociale media. 'Idiote kapitein zat al in hotel, terwijl wij nog uit het schip klommen' Tonny van der Mee Capelle aan den IJssel - Monique Maurik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8