Van 'dolblij' tot 'rebelleren' 5 Villa fiesta FUNSHOPPEN ■kf HORECA BLIJFT OP SLOT MAG WEER Reacties meestal toch de mond vol hebben van 'streng handhaven', zeker als ze op het ministerie van Justitie de scepter zwaaien. Maar ditmaal, moet het kabinet gedacht hebben, was het verzet wel erg groot. ,,Dit hebben we nog nooit zo ge zien", verzuchtte een Haagse inge wijde gisterochtend tijdens het cruciale Catshuisoverleg. ,,De sa menleving snakt naar versoepelin gen, dat merk je wel." En dus draait het kabinet noodgedwon gen aan de lockdownknop, van al les op slot naar iets meer ruimte. Met de zegen van het OMT, haast een andere bron zich te zeggen. ,,Dit is in lijn met het OMT-ad- vies." Dus kan het hoger onder wijs weer open, mag sporten weer, winkelen op afspraak kan ook, net als naar de kapper en andere con- tactberoepen. Maar de horeca- en cultuurinstellingen moeten wach ten, dat is duidelijk. Alleen daarom al zullen premier Mark Rutte en minister van Volks gezondheid Ernst Kuipers (D66) er niet al te vrolijk bij staan van avond. Ja, er kan wat meer, maar nee: gratis is de versoepeling niet. Er zullen heel veel meer mensen besmet raken dan nu, terwijl de aantallen al door het dak gaan, met gisteren weer meer dan dertigdui zend infecties. Een nauw betrok kene noemt het een spannend be sluit: ,,Het is toch best eng hoor, deze stap. De aantallen zijn al fors, daar komt meer bij. Je kan ont wrichting krijgen op allerlei fron ten omdat mensen uitvallen." Wie hoopte dat er met het vertrek van Hugo de Jonge (CDA) als coro naminister een andere koers zou komen, komt bedrogen uit. Kuipers was natuurlijk als bestuursvoorzit ter van het Erasmus en als 'bedden baas' al volop bekend met alle as pecten van corona. Hij kent de risi co's, zag de gevolgen van beleid. Sterker: hij zag vooral van dichtbij dat het kabinet wel eens te laat in greep of te vroeg versoepelde. Hij lijkt de lijn uit Rutte III door te trek ken, al maakt een team van minis ters uiteindelijk de besluiten na tuurlijk. Maar het resultaat van de Catshuissessie van gisteren was er één waar De Jonge ook vaak mee te rugkwam: voorzichtigheid eerst, versoepelen alleen als het kan. Die versoepeling van nu zal ook leiden tot een groter aantal ziekenhuisop names, al blijft het binnen de per ken, berekende het RIVM. De laat ste gegevens uit landen die op ons voorlopen - Denemarken, Verenigd Koninkrijk - zijn bemoedigend. Het aantal ziekenhuis- en ic-opna- mes valt daar mee, het verband tus sen infectie en ernstige ziekte is niet meer zo sterk als bij de eerdere Desamenleving snakt naar versoepelingen, dat merk je wel golven. Dus deze nieuwe, mildere coronavaiant zou weleens de laatste golf kunnen zijn die de wereld zo plaagt, hopen virologen in de wes terse landen. Maar inmiddels weten experts en ministers beter: corona heeft ook hen al te vaak verrast. Dus Rutte en Kuipers zullen de voet bij de rem houden, zodra ziekenhuisopnames serieus oplopen, kan alles zomaar weer anders worden. Dat is het be roerde scenario. Maar er is ook een ander per spectief: veel liever concluderen wetenschappers en bewindsper sonen komende zomer dat die harde lockdown in de winter van 21 en 22 - hoewel overdreven strikt misschien - hoogstwaarschijnlijk de allerlaatste was. GO VRIJDAG 14 JANUARI 2022 Kappers zijn 'dolblij', stu denten 'heel positief' en winkeliers 'hoopvol' over de versoepelingen die het kabinet vanavond zal pre senteren. Maar de horeca voelt zich 'de dupe'. Horeca: Koninklijke Horeca Nederland vindt dat de ruimte die er is om te versoepelen eerlijker moet worden ver deeld, zegt voorzitter Robèr Willemsen. Veel ondernemers zullen rebelleren en morgen hun zaak toch opengooien, voorspelt hij. Bioscopen: de Neder landse Vereniging van Bio scopen en Filmtheaters (NVBF) roept de nieuwe staatssecretaris van Cultuur op om perspectief te geven aan de culturele sector. Theaters: ,,Dit is geen ver rassing voor ons", laat de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties (VSCD) weten. Kappers: de brancheorga nisatie van de kappers is 'dol blij', zegt een woordvoerder. „Hier hebben we keihard voor gestreden. We hebben het gevoel dat we gehoord zijn." Studenten: de Landelijke studentenvakbond (LSVb) noemt het 'heel positief' dat het kabinet volgens Haagse bronnen aanstuurt op her opening van het hoger onder wijs en het mbo. Winkeliers: winkeliersver eniging INretail is hoopvol. ,,Er lijken zaken mogelijk te wor den die niet mogelijk waren", zegt een woordvoerder. Sportscholen: gaan ervan uit zonder beperkingen open te kunnen. Dat zegt branche vereniging NL Actief. Villa Karaoke Rutte IV is ook weer: laveren - Haagse ingewijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5