Frangois Babijn hoopt op een terugkeer c noordstraat terneuzen Vertrouwen in Plan Perkpolder daalt H 6 Francois Babijn. foto lex de Over de Noordstraat in Terneuzen wordt heel wat geklaagd. De toestand van de winkelstraat gaat veel Terneuzenaren aan het hart. Voor wie er niet goed tegen kan een waarschuwing: in deze reportage proberen we het eens van een zonnige kant te zien. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2022 Vrijwel dagelijks spreekt Babijn met West-Zeeuws-Vla mingen over van alles en nog wat. Hij merkt veel onrust over het ingrijpende vernieu wingsplan voor het cen trum van Oostburg. ,,Vitaal West-Zeeuws-Vlaanderen roept veel vragen op. We weten niet waar dat op uitdraait. Oostburg wordt de komende jaren een bouwput, maar ga ranties dat het project ook iets uithaalt, zijn er niet." Het is Babijn ten voeten uit. ,,Je moet altijd kritisch zijn, proberen te triggeren." Dat doet hij in Provinciale Staten namens de Partij voor Zeeland en - wie weet - na de verkie zingen in maart ook weer in de gemeenteraad van Sluis. ,,Ik ben gemotiveerd. Mijn hart ligt toch in Sluis." De Oostburger begon deze raadsperiode als wethouder na mens Lijst Babijn. Daarmee kwam een langgekoesterde wens uit. Het avontuur duurde amper een jaar. De coalitiepar tijen VVD, CDA en Nieuw Ge meentebelang vonden dat Ba- bijn, die ook in Provinciale Sta- ten actief bleef, met zijn ge dachten meer in Middelburg dan Sluis zat. Na een breed ge steunde motie van wantrou wen nam Babijn ontslag. Zijn partij viel uit elkaar, Lucien van den Broecke, Lia Flikweert en Sebastiaan Keijmel vormden een nieuwe club: Onafhankelijk West. Over die periode wil Babijn niet meer praten. Liever kijkt hij vooruit. Ambieert hij op nieuw een zetel in het college? ,,Dat is uiteindelijk aan de kie zer. In de oppositie heb ik ook een naam opgebouwd, in Sluis en in de provincie. Op hoeveel zetels ik reken? Dat is afhanke lijk van externe factoren. Ik ga er in ieder geval keihard voor werken." PERKPOLDER Toen vorig jaar de opgehoogde golf baan uit Plan Perkpolder werd ge schrapt, was de PPG teleurgesteld, maar hield ze nog wel het vertrou wen. Nu ook de geplande exclusieve wo ningen uit de Westelijk Perkpolder verdwijnen, raakt het vertrouwen op in Plan Perkpolder: dat bestaat nu nog uit een jachthaven, hotel, restaurant en ruim vierhonderd huizen. Slap aftreksel Arjan van Eekelen, woordvoerder van de PPG: ,,Het plan is een slap af treksel van het origineel en het lijkt het erop dat de projectontwikkelaar zich er met een 'Jantje van Leiden' vanaf kan maken." De PPG vindt dat het te stil is rond de verdere planologische in vulling van de Westelijke Perkpol- der. Van Eekelen: ,,De golfbaan van internationale allure is geschrapt. Volgens ons uiteindelijk enkel om bedrijfseconomische redenen. Nu daarmee ook die exclusieve wo ningen verdwijnen, draagt het plan niet veel meer bij aan de sociale en economische impuls voor de regio." Vakantiedorp Volgens de PPG lijkt het er nu op dat de projectontwikkelaar zich vooral stort op de zoveelste project ontwikkeling langs de Wester- scheldkust. Van Eekelen: ,,De raad ging vorig jaar zomaar akkoord met de aanpassing. Er werd een regio nale impuls bedoeld met dit plan. Niet een veredeld vakantiedorp met nog meer natuur." Daarnaast meent de PPG dat de kartrekkers in het project de groot ste criticaster van Plan Perkpolder, Stichting Schone Polder, mild wil len stemmen. Van Eekelen: ,,De tijd zal leren of dat klopt." Die winkel weg, die ook al weg en wat zeg je nu? Ja hoor, er gaat er nog een weg. De Noordstraat is de Noordstraat niet meer. En dus klinkt uit veel kelen dat 'het toch droevig is, hè'. Dat is zo. De leeg stand is er gigantisch, overigens in tegenstelling tot omliggende plekken als de Markt, Steenen Beer, oud-Terneuzen en Kenne- dylaan-West. De traditionele win kelstraat van weleer is passé. En die zal nooit meer in die omvang terugkomen. Er zijn plannen om het winkel gebied vanaf de noordkant een flink stuk in te krimpen, grofweg tot aan de Havenstraat. Een mix van wonen, kleinschalige winkels en horeca moet dat deel van de straat toekomstbestendig maken. Zover is het nog niet, er zijn ge sprekken gaande met de pandei- genaren. Maar ondertussen zijn er vooral op kleinere schaal ook al best ver anderingen doorgevoerd of aan staande in de straat. Dat is nu nog niet overal zichtbaar. We zetten er aan de hand van een wandeling door de Noordstraat een aantal op een rijtje. 1. De Kampanje Zeiden we nou net dat het niet overal zichtbaar is wat er veran dert? Die vlieger gaat voor de Kop van de Noordstraat niet op. Het vorige zomer opgeleverde ap partementencomplex De Kam panje geeft het zoveel besproken gebied nu al een oppepper. De komst van de bibliotheek begin dit jaar en restaurant Family iets later zal daar vast geen kwaad aan doen. Een pleintje met groen en bankjes moet uitnodigen om elkaar te ont moeten. Het pleintje is ook een mooie doorsteek naar de winkels aan de Kennedylaan én straks naar de woontoren met 105 apparte menten aan de Beurtvaartkade. 2. Nog meer appartementen Waar stratenmakers het plein voor De Kampanje nu afronden, begint aan de andere zijde van de Vlooswijkstraat binnenkort de bouw van dertig appartementen. Als dat eenmaal zover is, is het plan voor de Kop van de Noord straat na tientallen jaren van dis cussie en plannen maken einde lijk voltooid. Tot opluchting van Het project Kop kostte mij ooit bijna de kop wethouder Frank van Hulle (ruimtelijke ordening). ,,Het pro ject Kop kostte mij ooit bijna de kop, maar het was de pijn meer dan waard.'' 3. Opknapbeurt gevels We wandelen een klein stukje verder, tot aan de winkel Au Bou doir. Wie niet zo van winkelen houdt, doet er in een winkelstraat vaak goed aan om eens een tijdje omhoog te kijken. Dan zie je vaak pas echt wat er mooi aan de straat is. Neem het pand van de familie Van Walraven. Met behulp van subsidie én eigen geld liet de fa milie de gevel opknappen. Dat de den meer ondernemers. ,,We hadden een potje van 200.000 euro voor dit project. Dat is helemaal opgegaan, maar ik denk dat er in totaal voor 500.000 euro is verspijkerd. Daar zit dus heel veel eigen geld in'', aldus wet houder Jack Begijn (midden- en kleinbedrijf). 4. Bristol (of zo u wilt, de vroegere Hema) Schoenenzaak Bristol is nog maar net weg, maar er is al een vergun ning aangevraagd voor de bouw van zeven appartementen. 5. Zusje van Hotlegs Winkel S. Oliver gaat weg, maar Hotlegs opent er in het voorjaar een tweede winkel: Het Zusje van Hotlegs. 6. Nieuw kantoor Een paar panden verderop komt een kantoor. Makelaar Hendrik VRIJDAG 14 JANUARI 2022 VL Een oude bekende meldt zich aan het front in politiek Sluis. Voormalig raadslid en wet houder Francis Babijn uit Oostburg hoopt de komende gemeenteraadsverkiezingen een zetel te bemachtigen. Ook bij andere partijen zijn de kandidatenlijsten zo goed als rond. MEESTER - Bob Maes Je ziet het nog niet Nu Plan Perkpolder steeds ver der wordt uitgekleed, brokkelt het rotsvaste vertrouwen dat de Pro Perkpolder Groep (PPG) had in het plan in rap tempo af. - Sheila van Doorsselaer Raymond de Frel Terneuzen - Frank van Hulle, wethouder Jack Begijn (l) en Frank van Hulle op de splitsing bij de Ha venstraat. FOTO'S RAYMOND DE FREL EN CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54