Gemeente doet beroep op Rijkswaterstaat: spuit Banjaardstrand op voor hoogseizoen Volwassenen mogen nu ook meedoen aan kampioenschap Apenkooien c Natuurgebied tegen Goes Dé lampenwinkel van Zeeland 6 pï JLicht&Leuk Natuurgebied De Schenge komt tegen Goes aan te liggen. Het stuk landbouwgrond dat de stad nu nog scheidt van het natuurgebied, wordt bij De Schenge getrokken. Het gaat om achttien hectare grond, direct boven de noordwestkant van Goes. Concreet: wie vanaf het woonwagenkamp door het tunnel tje onder de Deltaweg gaat en dan direct links de Oude Zeedijk op, ziet de lap grond meteen aan de lin kerkant. De inrichting van het ge bied begint volgend jaar. Vlakbij de stad De grond is van een landbouwer die ermee stopt, vertelt René Wink van Natuurmonumenten, dat De Schenge beheert. ,,We zijn er erg blij mee. We kunnen De Schenge hiermee uitbreiden, maar ook dich terbij de stad brengen. Een natuur gebied zó dicht bij Goes, dat vinden we best bijzonder." Het brengt de natuur letterlijk dichterbij mensen, want de Oude Zeedijk is een geliefde route bij wandelaars. Vanuit Goes-Noord kun je er een kort ommetje maken, maar ook voor langere wandelrou tes en door sporters wordt het gro tendeels onverharde pad over en langs de dijk veel gebruikt. Langwerpig Natuurmonumenten heeft de lap gekocht van een landbouwer. De grond zit nu ingeklemd tussen Goes en het al bestaande natuurge bied, dat daar nu echter niet veel breder dan 100 meter is. De Schenge is sowieso een 'langwerpig' natuur gebied: vanaf de Nieuwedijk onder Wolphaartsdijk tot aan het kanaal tussen Goes en Wilhelminadorp is het zo'n vier kilometer lang, maar nergens breder dan een paar hon derd meter. Het natuurgebied De Schenge wordt halverwege nogal rigoureus doorkruist door de Deltaweg. De provincie heeft plannen die - van wege de veiligheid - aan te pakken. Natuurmonumenten bekijkt ofhet kan meeliften en zo beide delen met elkaar kan verbinden. ,,Mis- schien kan er een tunneltje ko men", oppert Wink. Niet alleen voor wild, maar ook voor het vee dat Natuurmonumenten in het gebied laat grazen. Compleet Het nieuwe gedeelte krijgt dezelfde inrichting als de rest van het na tuurgebied. De Schenge is bijzon der doordat het zo compleet is, geeft Wink aan. ,,Het is een combi natie van laaggelegen vochtige grond, hoger gelegen grasland, riet kragen, water en bosjes. Daardoor zie je er ontzettend veel verschil lende flora en fauna. Reeën bijvoor beeld, maar ook zang- en watervo gels en bijzondere orchideeën." Laag en hoog Ook de nieuwe lap grond wordt ge varieerd ingericht. ,,We maken in elk geval hoge en lage gedeelten. Dat moet je in de natuur altijd met elkaar combineren. Zo zorg je er voor dat vogels er kunnen foerage- ren, maar ook broeden." Natuurmonumenten krijgt voor het plan ruim een miljoen euro subsidie. Dat geld is niet bestemd voor het inrichten van het gebied, maar om de forse waardedaling van de grond - van landbouw naar na tuur - op te vangen. Het is nog niet duidelijk of het Banjaardstrand vóór het toeristenseizoen weer opgespoten wordt. Op 5 januari zorgden harde wind en hoogwater voor een enorme zandafslag waardoor het strand erg smal is geworden. De grote boosdoener is de Geul van Onrust. Deze geul rukt op waardoor er bij storm en hoogwa ter steeds vaker zand in de diepte verdwijnt. De gemeente Noord-Beveland is al een tijd in gesprek met Rijkswaterstaat over een oplossing, maar dat heeft nog niks opgeleverd. Tijdens de harde wind van 5 ja nuari is zoveel zand weggespoeld dat alle kabels naar de reddings- post bloot kwamen te liggen. De trap naar de post hangt in het luchtledige en betonnen platen van de overgang waren wegge spoeld. En het strand is enorm smal geworden en dat is een groot probleem met hoogwater. Wethouder Adrie van der Maas heeft daarom gelijk gebeld met Rijkswaterstaat. Het Banjaard- strand staat al op de planning om op te spuiten komend jaar, maar Van der Maas wil dat graag ver snellen. Zoals het strand er nu bij ligt, is dat ondoenlijk tijdens het toeristenseizoen. Maar of het ook lukt om nog voor het hoogsei zoen extra zand op te brengen is nog onzeker. Ook voor de red- dingspost moet een oplossing ko men. Die moet verhuizen naar een betere plek maar ook daar over is nog geen helderheid. Structurele oplossing Uiteindelijk wil Van der Maas een structurele oplossing voor het af kalvende strand. Ook daarvoor heeft hij opnieuw aandacht ge vraagd. Rijkswaterstaat spuit nu eens in de vijfjaar het strand op en dat is te weinig. De Zeeuwse kust- gemeenten zijn met elkaar in ge sprek om een fonds op te richten om de stranden tussentijds op te kunnen hogen als dat nodig is. Twee jaar geleden hield de sport vereniging voor het eerst dat kam pioenschap. Toen nog alleen voor de jeugd tot en met vijftien jaar. In aanloop naar, tijdens en na die dag kreeg organisator Jerina Brasser heel vaak de vraag wanneer zes tien-plussers ook mee mochten doen. ,,Echt van tal van mensen hoorde ik dat. Er waren zelfs com plete sportteams die dat lieten we ten. Dat ben ik dus niet vergeten", zegt ze. ,,Daarom is er die zaterdag als afsluiting van die dag ook cate gorie zestien jaar en ouder." Ze geeft aan dat met de huidige coronaregels zo'n kampioenschap niet plaats kan vinden. ,,Maar we hopen heel erg dat het straks wel kan. Daarom zijn we nu al met de voorbereidingen begonnen." Als het doorgaat wordt de sporthal omgebouwd tot een grote apen kooi. Op drie verschillende par- coursen spelen de deelnemers die woensdag tijdens de voorjaarsva kantie dan het tikspelletje in vier jeugdcategorieën en de groep 16- plus. Ze geeft al aan dat er eventu eel uitgeweken kan worden naar een extra dag als blijkt dat de be langstelling te groot is om alles in één dag af te werken. Aanmelden kan vanaf 21 januari tot uiterlijk 20 februari en alleen via de website van sportvereniging Serooskerke (svserooskerke.nl) www.lichtenleuk.nl Kanaalstraat 45 4388 BK Oost-Souburg Tel: 0118-436579 De Schenge wordt uitgebreid VRIJDAG 14 JANUARI 2022 BE Frank van Halst laat zien hoeveel zand is weggeslagen op het Banjaardstrand. foto johan van der heijden KAMPERLAND Martijn de Koning Goes - Melita Lanting Lampen moeilijk? Wij brengen verlichting! OOSTKAPELLE Kinderen en volwassenen kun nen zich klaarmaken om op 2 maart mee te doen aan het Zeeuws kampioenschap Apen kooien. Hoewel nog niet duide lijk is of er die dag echt gestre den kan worden om dit bijzon dere kampioenschap, heeft de Sportvereniging Serooskerke voor die dag wel al sporthal De Halve Maan gereserveerd. - Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52