l Zwerfafval-challenge haalt ruim tweehonderd volle vuilniszakken met troep uit de natuur c Oud-ambassadeur Jos Schellaars aan de bak als tijdelijk voorzitter CASD 7 Had je Martin de Jong vijf jaar geleden teruggefloten op muzikaal gebied, dan had je zomaar mot met 'm kunnen krijgen. Maar 'zijn kindje' CASD is geen one-man-show meer. Een mak lammetje gaat De Jong nooit van z'n leven worden. Hij is en blijft het type recht- voor-z'n-raap. Toch schikte hij in toen er onlangs van uit de evenementencommissie van CASD een andere afsluiter voor het Havenconcert 2022 werd geopperd. ,,Ik vind het heel be langrijk dat er goede mensen zijn die dit van me over kunnen ne men. Hang ik de dictator uit, dan gaat dat niet lukken." Wat ooit als een eenmanszaak begon, is inmiddels een organisa tie om U tegen te zeggen. Min of meer spontaan haalde De Jong in 2016 op eigen houtje twee opera's naar Zierikzee. Het genre waar hij tot in het diepst van zijn hart door geraakt werd en wat hij graag met andere mensen wilde delen. Het was het begin van wat on dertussen is uitgegroeid tot een bonte stoet van muzikale evene menten, waaronder vorig jaar het alom bejubelde Havenconcert. Stand up opera, jazz, boogie woogie, Balkanmuziek: geen genre is CASD te gek. Goede structuur nodig Hoog tijd om de boel organisato risch flink op te schudden. Jos Schellaars gaat als interimvoorzit ter van CASD aan de bak, zodat De Jong zich fulltime op muziek kan storten. Ondertussen zoekt Schel laars met een Raad van Advies naar een nieuw bestuur voor de muzikale evenementenorganisa tie. ,,CASD is heel klein begonnen, als een one-man-show. Maar het wordt nu zó groot. Dan heb je echt een goede structuur nodig", zegt Schellaars. De interimvoorzitter streek een jaar of vijf geleden in Bruinisse neer, na een leven lang over de wereld te hebben gereisd. Schel- laars werkte onder meer op de am bassades in Vietnam, Senegal, In donesië en Oostenrijk. En altijd stond, en staat nog steeds, de mu ziek bij hem aan. ,,Ik ben een groot liefhebber van muziek. Met een heel brede voorkeur. Ik luister veel klassiek, dat had ik op kantoor ook veel aan staan. Maar ook Pink Floyd en andere muziek uit de ja ren 60 en 70." Die veelzijdigheid is typisch voor de stichting CASD, die een zo gevarieerd mogelijk muzikaal aan bod naar Schouwen-Duiveland probeert te halen. Van een Spaans muziekfestival tot een kinder opera en van tributes als de Clear- water Creedence Revival All Stars- Op het eiland is erg veel eenzaamheid. Mooi als we daar iets aan kunnen doen band tot het koor van het Leger des Heils. Een paar van de hoogte punten komend jaar? ,,Ellen ten Damme en Wibi Soerjadi", opent De Jong een lange reeks aan na men. ,,Ik kijk ook heel erg uit naar Mozarts mooie meiden en het Ha venconcert", vult Schellaars aan. Gratis meegenieten ,,We willen dat iedereen aan z'n trekken komt", zegt De Jong. Die missie nemen ze bij CASD uiterst serieus. Bij elk evenement nodigt de organisatie bepaalde doelgroe pen uit die gratis mogen meege nieten. Zo is De Jong van plan alle 157 nieuwe Nederlanders die zich de afgelopen 2 jaar op Schou- wen-Duiveland hebben gevestigd uit te nodigen voor de Sprookjes koningin van het Jong Nederlands Blazers Ensemble. Ook is er het plan om bij elke productie die CASD naar Schou- wen-Duiveland haalt minimaal 25 mensen met hun mantelzorgers als gast uit te nodigen. Binnenkort wordt daarover gesproken met SMWO. ,,Eén van de dingen die ik steeds hoor, is dat er erg veel een zaamheid is op het eiland. Het is mooi als we daar iets aan kunnen doen." De 500 uur is niet gehaald in de kerstvakantie. Maar zeventig deelnemers sleepten in 358 uren toch maar mooi een flinke berg troep uit bermen, van de straat, duin en strand. Dus wat Esther Titselaar van het NME Schou- wen-Duiveland betreft is de missie geslaagd. Zij gaf de dag voor kerst sa- men met coördinator Janneke Donkers van het natuur- en milieucen trum en wethouder An- kie Smit de aftrap voor de '500 uren zwerfaf- val-challenge'. Ruim ze ventig mensen kwamen van de bank en namen op hun wandelingen in de vakantie een grijpstok en vuilniszak mee van het NME in Zierikzee. De actie werd gisteren afge sloten met de bekend making van het eindre sultaat. Omdat de troep niet centraal werd ingeza meld, is het lastig te ach terhalen hoeveel rommel uit de natuur is geplukt. ,,Je hebt het over grotere stukken, maar ook heel veel kleine plastics, dus dat verschilt heel erg. Maar een stuk of twee honderd volle vuilnis zakken heeft dit zeker wel opgeleverd", schat Jonkers op basis van het aantal deelnemers. ,,De challenge was voor ons een middel om ons doel te bereiken. En dat doel is een opgeruimd eiland." Veel deelnemers gaven op de laatste dag nog ge hoor aan een oproep van de Bende van het Strand voor het opruimen van het Verklikkerstrand bij Nieuw-Haamstede. Dat lag na de springvloed vol met afval. Dit zorgde er voor dat de teller op het einde van de challenge met maar liefst 201 uren omhoog sprong. SD VRIJDAG 14 JANUARI 2022 'Wat klein begon, is nu groot' Esme Soesman Zierikzee de Jong van CASD (Culturele Activiteiten Schouwen-Duiveiand). In 2022 heeft de organisatie ruim 25 FOTO: MARIEKE MANDEMAKER Jos Schellaars (links) en Martin muziekproducties gepland staan. - Martin de Jong, CASD ZIERIKZEE - Marcel Modde Zwerfafval ruimen dat vorige week met het hoogwater op het Ver- klikkerstrand en de duinen achterbleef. foto nme schouwen-duiveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50