c Sterkste stijging tijdens lockdownmaanden ^Grahams 4 VERSOEPELING Het nieuwe kabinet doet wat het oude kabinet steeds moest doen: laveren in de strijd met corona, tussen de epidemiologie en wat de maatschappij aan kan. Na een zeldzaam scherp salvo aan kritiek gaat het land wat meer van het lockdownslot. ,,Maar deze stap is toch wel eng." In 2021 hebben meer dan driehonderd jongeren onder de 30 jaar suïcide gepleegd. Dat is zo'n 15 procent meer dan in de jaren daarvoor. Vooral in de lockdownmaanden januari, februari en december werd een hoger aantal zelfdodingen gezien. Chris van Mersbergen Rotterdam Dat blijkt uit cijfers van Commissie Actuele Nederlandse Suïcideregis tratie (CANS). Gemiddeld overle den er in voorgaande jaren per maand iets meer dan twintig Ne derlanders tot 30 jaar door zelfdo ding, meldt CANS. In januari, fe bruari en december lag dat aantal boven de dertig. De toename is vooral te zien bij mannen tussen de 20 en 30 jaar. Het totaal aantal zelfdodingen in Nederland neemt al enkele jaren niet toe. Het aantal neemt dus enigszins af in diverse andere leef tijdscategorieën, maar de reden daarvan is niet bekend. Renske Gilissen, voorzitter van CANS en hoofdonderzoeker bij 113 Zelfmoordpreventie, noemt de toe name bij 30-minners 'zorgwek kend en verdrietig'. ,,Er gaat zo ont zettend veel leed schuil achter ie dere zelfdoding." In de maanden waarin het aantal zelfdodingen het hoogst lag, golden er in Nederland strenge corona maatregelen. In januari en februari was er een harde lockdown, deels met avondklok. Afgelopen decem ber begon met een avondlockdown, die op 19 december overging in een harde lockdown. Gilissen stelt dat de precieze oor zaak van elke zelfdoding nog niet bekend is. ,,Er is zelden één oorzaak, vaak is er sprake van een opeensta peling van factoren. Maar de strenge coronamaatregelen in januari, fe- bruari en december kunnen zeker hebben meegespeeld. Normaal is het aantal zelfdodingen per maand vrij constant, al zien we in januari wel vaak een piek. Maar in de ge noemde maanden was het aantal echt hoger dan in dezelfde maan den in voorgaande jaren." De hoofdonderzoeker van 113 stelt dat de lockdownmaatregelen 'een laatste druppel' kunnen zijn geweest voor jongeren om tot suï cide over te gaan. ,,Sociaal contact met leeftijdsgenoten, uitgaan, het ontdekken van de wereld: het is voor jongeren zó belangrijk. Als dat allemaal niet of nauwelijks moge lijk is, kan dat leiden tot eenzaam heid en depressieve gevoelens." Topje van de ijsberg Het hogere aantal suïcides is slechts het topje van de ijsberg, stelt de 'kli nische duidingsgroep' van CANS, waarin professionals uit de praktijk zitten, zoals psychiaters. De groep constateert dat er in 2021 veel meer leed is gesignaleerd onder jongvol wassenen, zoals toegenomen le vensmoeheid, somberheid en ver lies van perspectief. Elnathan Prinsen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en lid van de duidings- groep: ,,Waar volwassenen zich na een lockdown in de regel aardig mentaal weten te herstellen, is dat bij jongvolwassenen veel minder het geval. Zij rapporteerden tijdens de eerste lockdown twee keer zo veel mentale klachten als daarvoor. Een aantal maanden later was het nog steeds anderhalf keer hoger, terwijl je in oudere leeftijdsgroe pen ziet dat die klachten weer te ruggaan naar een normaal niveau. Als je als jongere dan een volgende lockdown ingaat met meer proble men, dan gaat zich dat stapelen." Volgens Prinsen is het brein van jongeren tot het 24ste levensjaar nog in ontwikkeling. ,,Daardoor zijn ze minder goed in staat om aan de lange termijn te denken. Los van corona zitten jongeren en jongvol wassenen al in een kwetsbare leef tijdsfase. Daarom verbazen deze cijfers me niet: we hebben vanuit onze beroepsgroep vanaf het begin van de coronacrisis al gezegd dat jongeren speciale aandacht verdie nen." Pleidooi CANS-voorzitter Gilissen doet een pleidooi om bij het heroverwegen van de lockdownmaatregelen de mentale effecten ervan op jongeren niet te vergeten. ,,Ik weet dat het lastige dilemma's zijn. Maar school, sport, horeca: houd dingen open voor zover het mogelijk is. En, wat iedereen kan doen: heb aandacht voor elkaar, vraag hoe het écht met iemand gaat. Als iemand in de knoop zit, is het belangrijk dat die gene er zo vroeg mogelijk over kan praten." Gemiddeld plegen er in Neder land vijf mensen per dag suïcide. Meer dan de helft van de zelfdodin gen vindt plaats in de leeftijdsgroep tussen 40 en 70 jaar. ,,Het is cruciaal ook hier aandacht aan te blijven ge ven", zegt Gilissen. DE BILT Aardbevingen nemen weer toe In het Groningenveld deden zich afgelopen jaar 72 aardbe vingen voor, veroorzaakt door de gaswinning in het gebied. Daarvan hadden er twaalf een kracht van 1,5 of hoger. De zwaarste beving vond plaats in Garrelsweer op 16 november met een kracht van 3,2, zo blijkt uit cijfers van het KNMI. In 2020 werd het Groningenveld nog op geschrikt door 69 bevingen, waarvan er 16 een kracht hadden van 1,5 of hoger. In 2019 ging het om 87 aardbevingen, in 2018 om 90 bevingen. De dalende trend van het aantal aardbevingen stagneert dus, aldus het KNMI. Niels Klaassen Tobias den Hartog Den Haag De nieuwe virusvariant plaatste het nieuwe kabinet voor een in middels vertrouwd coronadi lemma: versoepelen of (nog) niet? Dat was de kwestie al veel vaker, maar zelden liepen de ge moederen voor de Catshuissessie zo hoog op als deze week. Niet eerder was de druk om te versoe- pelen zo groot. Werkelijk elke sector, iedere expert, branchever eniging of ondernemer roerde zich, kondigde muiterij aan en opvallend: ze kregen steun van burgemeesters en provinciebe stuurders. Het leidde ertoe dat de nieuwbakken minister van Justi tie, Dilan Yesilgöz, zelfs een bé- tje ging stamelen op vragen of ze winkeliers die tegen de regels in toch open zouden gaan, zou gaan beboeten. Terwijl VVD-ministers Advertentie 'Eczeem? Gebruik Grahams, de succesformule uit Australië!' KAPPERS KLAAR? VOLOP ZWETEN BIJ DE SPORTCLUB VRIJDAG 14 JANUARI 2022 GO Zelfdoding onder jongeren neemt toe De koers van Gemiddeld overleden per maand iets meer dan twin tig Nederlanders tot 30 jaar door zelfdoding. In januari, februari en in december vo rig jaar waren dat er meer dan dertig per maand. Praten over zelfmoordgedachten kan anoniem: chat via 113.nl, bel 113 of bel gratis 0800-0113. bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Grahams werd ruim 20 jaar geleden opgericht door Geoff en Shannon Graham uit een behoefte om een veilige en natuurlijke behandeling te vinden voor de probleemhuid vol eczeem van hun jonge zoon Ryan. Geoff heeft hier zelf jarenlang last van gehad en wilde niet dat zijn zoon ook de kwelling hiervan zou moeten doorstaan. Ze ontdekten dat het gebruik van een unieke combinatie van hoogwaardige, natuurlijke ingrediënten de sleutel tot hun succes was. Samen ontwikkelde ze vervolgens een reeks van natuurlijke producten voor alle leeftijden. Deze producten op natuurlijke basis is in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. De natuurlijke producten van Grahams worden wereldwijd verkocht en gelden als één van Australisch meest toonaangevende producten voor de gevoelige huid. Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème'*, maar ook Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. De missie van Grahams is om de voordelen van hun productlijn, gemaakt van natuurlijke, actieve ingrediënten, te delen met zoveel mogelijk mensen. Geoff en Shannon zijn vastbesloten om de strijd tegen huidaandoeningen voort te zetten en een verschil te maken voor mensen over de hele wereld! Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl Voor contact: Grahams, www.grahams.nl 'Dit is een metÈch hulpmiddel lees voorgebmik de gebnjiksednmpng.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4