L Raad Schouwen-Duiveland: 'Stop met die lockdown' Platform 'Ik kan niet meer': brug tussen ondernemers en lokale overheid 6 Robbert Lievense en Mirjam van Oord uit Zierikzee en Daniël Vroegindeweij uit Dirksland helpen met hun platform 'Ik kan niet meer' ondernemers tegen lokale regels. De afgelopen coronaperiode met veel succes. ,,Met de energie die we uit dit werk krijgen, kunnen we een kerncentrale vervangen." De landelijke actie van kapsters, trimmers en nagelstylisten onlangs tegen coronamaatregelen kwam uit deze Zierikzeese koker. ,,We verna men reuring binnen onze abon nees. Dat grepen we aan om de re gering aan te tonen dat de grootste Nederlandse demonstratie ooit verspreid over 125 gemeenten werd gehouden. Meer dan gelukt. In onze lobby gaven we aan dat het kabinet makkelijk tot heropening kan over gaan op 15 januari", aldus Lievense. Het concept van Ik kan niet meer bestaat al twee jaar. In die tijd is er gepionierd. ,,Die pioniersperiode was in november vorig jaar zo suc cesvol dat we besloten een b.v. op te richten", aldus Van Oord. De drie willen onbegrip bij ondernemers richting de overheid weghalen. ,,Een ondernemer is geen ambte naar, gespecialiseerd in wet- en re gelgeving. In het algemeen weet een ondernemer daar lastig mee om te gaan. Een ambtenaar is ook geen ondernemer, maar kiest vaak bewust voor een overheidsbetrek- king." Gezamenlijke expertise Door hun gezamenlijke expertise krijgen ze binnen Ik kan niet meer alle kanten goed mee. Van Oord is 25 jaar ondernemer. Als honden trimmer begonnen en internatio naal met haar man Ariën doorge groeid tot scharenslijper en impor teur in die branche. Ze doet de mar keting rond werving van abonnees. Lievense is al 21 jaar gemeen te-ambtenaar. Daarnaast 17 jaar lo kaal volksvertegenwoordiger en 6 j aar landelijk bestuurder bij de Ver eniging voor Nederlandse Ge meenten. Hij studeerde Rechten en Bestuurskunde. Voor dit platform is hij adviseur op alle lokale regelge ving, met uitzondering van ruimte lijke ordening. Vroegindeweij is 15 jaar gemeen te-ambtenaar, studeerde ook Be stuurskunde en volgt nu een studie Rechten. Hij adviseert vooral op ruimtelijke ordening. Belangenver strengeling van twee laatstge noemden met de gemeente waar voor ze werkzaam zijn, wordt door een interne regeling voorkomen. ,,Inmiddels is het draagvlak voor coronamaatregelen ook bij lokale volksvertegenwoordigers en be stuurders afgenomen. De lokale overheid moet van het Rijk maatre gelen nagenoeg zonder lokale in breng en vrijheid uitvoeren en handhaven. Deze lockdown verlen- Het gaat nu vooral om heropening en alsnog maximale compensatie gen, zou op basis van de huidige ge gevens uit voorzorg zijn", zegt Lie- vense. ,,Het kabinet moet afwegen of deze voorzorg opweegt tegen de economische schade. Met andere woorden: in hoeverre staat een eventuele verlenging dan nog in verhouding? Vooral in het licht van slechte (of geen) compensatie. Lo kale overheden verzetten hier zich meer en meer tegen." Pro Deo-pot Maximale compensatie is een speerpunt voor het platform, dat ook na corona actiefzal blijven. Het oorspronkelijke doel is om een ver bindend platform te zijn tussen on- dernemer en overheid. Het be drijfsmodel is gebaseerd op solida riteit, zoals bij een broodfonds. Met abonnementen worden algemene kosten gezamenlijk door abonnees gedragen. Via crowdfundingsite Gofundme wordt een pro Deo-pot van vijftienduizend euro bij elkaar gevraagd. ,,Met die opbrengst betalen we noodzakelijke kosten om ons kan toor draaiende te houden. We heb ben er zelf nog geen cent salaris uit kunnen halen. Dat is het laatste waar we ons als oprichters druk om maken. Het gaat nu vooral om her opening voor ondernemers en als nog maximale compensatie", be toogt Van Oord. Hoog tijd een einde te maken aan de lockdown. De raad van Schouwen-Duiveland luidt de noodklok via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). 'We maken ons zorgen over de gevolgen. Daarbij neemt het begrip voor de maatregelen zienderogen af', leest een brief die mede door burgemeester Jack van der Hoek is ondertekend. ,,We krijgen écht van veel midden standers het signaal dat het de ver keerde kant op gaat", zegt SGP-frac- tievoorzitter Florus van der Paauw. Hij nam met coalitieleider Robbert Lievense het initiatiefvoor de brief. ,,Dit gaat ook over familiebedrijven, die hun hele ziel en zaligheid daarin hebben zitten. Die zien dat door de vingers glippen. En dat gaat hard! Dit treft niet alleen die onderne mer, maar ook werknemers die zich zorgen maken of ze straks hun hy potheek nog kunnen betalen." Schouwen-Duiveland staat niet alleen in die noodkreet. Meerdere gemeenten bundelen hun zorgen. Een motie van gelijke strekking uit Breda werd gisteren door de alge mene ledenvergadering van de VNG unaniem aangenomen. Dat rond hetzelfde moment signalen uitlekten over mogelijke versoepe- lingen, was voor de burgemeesters geen reden hun keutel in te trekken. ,,Wij zien gewoon dagelijks wat er gebeurt, hoe de gedwongen win kelsluiting erin hakt en dat niet meer valt uit te leggen waarom jij wel dicht moet en een ander niet", zegt Van der Paauw. ,,De regering zit op afstand in een glazen huis. Natuurlijk is er ook écht iets aan de hand. Alle begrip en respect voor de ziekenhuizen. Maar we zijn als sa menleving op het punt aangeland dat we ons ernstige zorgen moeten maken over de toekomst van ons lo kale winkelbestand en alle mensen die daarvan afhankelijk zijn." Het draagvlak voor de maatrege len brokkelt af, schrijft de gemeen- We moeten ons zorgen maken over de toekomst van ons lokale winkelbestand teraad: 'Ondernemers zien met lede ogen aan dat de lokale online aankopen afnemen, uitstapjes om te winkelen of uit eten gaan in het buitenland worden gedaan, groot handels voor bijna iedereen open zijn en op warenmarkten niet-es- sentiële producten verkocht wor- den. Ook de verhouding van veilig winkelen tussen de essentiële en niet-essentiële winkels raakt zoek.' Begrip Het zit allerminst in de aard van een trouwhartige SGP'er, maar Van der Paauw heeft begrip voor 'onge hoorzaamheid' van winkeliers die zich in het nauw gedreven voelen en toch open gaan. ,,De briefis geen oproep daartoe, maar we zien wel in dat dit gewoon het gevolg is. Zoiets valt ook lastig te handhaven. Om te voorkomen dat het escaleert, kan je in onze ogen eigenlijk maar één ding doen: alles weer open gooien." VRIJDAG 14 JANUARI 2022 SD 'Een ondernemer is geen ambtenaar, en andersom' Gerrit van Loon Zierikzee Mirjam van Oord, Robbert Lievense en Daniël Vroeg- indeweij van platform 'Ik kan niet meer'. FOTO MARIEKE MANDEMAKER - Mirjam van Oord ZIERIKZEE - Florus van der Paauw, SGP - Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49