Helft van de Zeeuwen vindt dat de wolf thuishoort in Nederland Omroep Arnemuiden zet lezers graag op het verkeerde been Boerschappen verder als coöperatie 11 der elkaar verhandeld. Als vreemde kom je er bijna niet meer tussen." Hendrik van Hoeve betwijfelt of het nieuwe kabinet, met Hugo de Jonge als verantwoordelijk minis ter, de woningmarkt weet vlot te trekken. ,,Als de regelgeving zo blijft, dan denk ik dat we bij de vol- gende verkiezingen tot de con clusie moeten komen dat er niets is veranderd. Gelukkig wordt de laatste tijd wel iets meer naar de marktpartijen geluisterd. Maar of dat zal leiden tot een versnel ling in het traject, is maar zeer de vraag." Bijna de helft van de Zeeuwen heeft geen moeite met de terugkeer van de wolf. Een kwart is het daarmee oneens, blijkt uit een enquête. Vorige maand dook ie ineens op Schouwen-Duiveland op. Onbe kommerd kuierde een wolf door Scharendijke en werd ook op an dere plaatsen op het eiland gezien. Korte tijd later bleek dat vermoe delijk hetzelfde exemplaar scha pen had aangevallen. Vijf dieren in Bruinisse en Oosterland vonden de dood. Het is duidelijk dat de wolf terug is van weggeweest. In 2015 werd het dier voor het eerst weer in Ne derland gespot. Sindsdien is de wolf op talloze plaatsen gezien. De organisatie BIJ12 heeft inmid dels 445 meldingen gehad van aanvallen op andere dieren, vooral in Noord-Brabant, Gelderland, Overijssel en Drenthe. In Zeeland gaat het om slechts twee inciden ten. De terugkeer van de wolf is voer voor discussie. Het is een be- schermde diersoort die bijdraagt aan de biodiversiteit. Tegelijkertijd willen veehouders dat hun dieren niet als prooi dienen. Uit een enquête die Kieskompas heeft gehouden onder 5200 men sen blijkt dat een kwart van de Ne derlanders (24 procent) vindt dat het roofdier hier niet thuishoort. Vooral in de provincies waar de wolf al gevestigd is of rondzwerft, is men minder positief. Zeeland scoort gemiddeld: bijna 27 procent vindt dat de wolf moet worden ge stopt, 46 procent ziet geen pro bleem en de rest heeft nog geen duidelijke mening. Natuurmonumenten lanceerde gisteren de campagne 'Wennen aan de wolf. De organisatie is blij met de terugkeer van de wolf, maar wil veehouders ook helpen bij het beschermen van hun die ren. VLISSINGEN Boerschappen stapte in 2013 in de markt met de ambitie de voedsel keten te verkorten en verduurza men, en tegelijk de consument te helpen met een gezonde leefstijl. Ofwel 'voeding te leveren die voedt, uit een keten die deugt'. Korte lijntjes De lijntjes tussen boer en klant zijn kort. In de hete zomer van 2018 hielp Boerschappen fruitteler Kees Hamelink uit Wemeldinge van zijn te kleine pruimen af. Ook steak uit Sluis, groenten uit Kruiningen, kokkels uit Kamperland en mosse len uit Yerseke vonden hun weg naar de maaltijdboxen. Zes dagen per week worden de producten voor de maaltijdboxen opgehaald bij kleinschalige boeren, waaronder twintig in Zeeland. De formule bleek een succes. De afgelopen twee jaar groeide Boer schappen met bijna 500 procent. Het bedrijf behaalde in 2021 een omzet van ruim 7,3 miljoen euro. Deze maand verhuist Boerschap pen naar een nieuw pand in Breda, om de ambities verder vorm te ge- ven. Daar hoort een nieuwe be drijfsvorm bij, vertelt oprichter Stijn Markusse: een coöperatie. ,,Daarin investeren, is investeren in een voedselketen die deugt." Aandelen Vanaf vandaag kunnen klanten, medewerkers, boeren en andere ge- interesseerden aandelen kopen en daarmee mede-eigenaar worden. Met het kapitaal dat zo verworven wordt, wil het bedrijf investeren in een nieuw IT-platform, het produc tieproces verder mechaniseren en het team versterken. Doel is in 2024 de omzet te verviervoudigen. De initiatiefnemer blijft anoniem: ,,Anders is de grap eraf." Telefo nisch wil hij een en ander wel toe lichten. Het idee van de satirische omroep ontstond in 2019. ,,Het was eerst het idee om over seri euze activiteiten van Arnemuiden te schrijven", laat de man achter de satirische Facebookpagina weten. Maar dat slaat niet aan. Mensen kunnen ook gewoon de krant le zen, tenslotte. Dus besluit de initi atiefnemer, die berichten onderte kent met 'Harry van Belzen', alle artikelen te verwijderen en het over een andere boeg te gooien. In het najaar van 2021 wordt de eerste grap gelanceerd. De gemeente zou een vinvis tentoonstellen op de Singel in Ar- nemuiden. Helemaal niet waar na tuurlijk, maar: ,,Hier kwam wel re actie op", zegt 'Harry'. Na de eerste post staat het nog wel op een laag pitje, want hij doet het allemaal al leen. ,,Ik hoop dat er nog iemand bijkomt. Dan kan ik op iemand te rugvallen als ik er even niet ben." Bewoners kunnen hem een be- richtje sturen via Facebook. Op de Facebook-pagina staan vaak berichten die nét op het randje zijn. Ook bespot hij vaak bekende Arnemuidenaren. Hij be ledigt ze nooit, zegt hij. ,,Bij de één bespreek ik of het oké is, bij de an der ook niet. Die ken ik dan per soonlijk, dus zit het wel goed." Hoe hij zorgt dat het niet te ver gaat? ,,Dat is een gevoel. Ik praat daar ook over met het thuisfront." Een bericht dat zeker aansloeg was een grap over Café Boven. Vanaf januari 2022 mag je daar als nudist naar binnen. Het bericht is wel meer dan 150.000 keer beke ken en kreeg meer dan 300 reac ties. Waarom zijn deze grappen zo Zeker in coronatijd hebben we behoefte aan een grapje. Het hoeft niet altijd serieus te zijn populair? ,,Zeker in coronatijd hebben we behoefte aan een grapje. Het hoeft niet altijd serieus te zijn." De inspiratie voor Omroep Ar- nemuiden komt vaak van de sati- rische website De Speld. Zij ma ken van een serieus nieuwsbericht een grap. ,,Het is niet één op één hetzelfde, maar soms kijk ik wel bij ze." Hij gebruikt dan aspecten uit hun berichten voor zijn eigen platform. De initiatiefnemer merkt dat Omroep Arnemuiden begint te le ven. ,,Ik hoor mensen in de super markt over mijn berichten pra ten." 'Harry' wil daarom naar twee posts per week. Uitgangspunt: ,,Het moet nog geloofwaardiger overkomen." Als je er niet bij na denkt, zou je de berichten dus zo maar serieus kunnen nemen. GO VRIJDAG 14 JANUARI 2022 s er niet' Rolf Bosboom Vlissingen In Scharendijke werd vorige maand een wolf gesignaleerd. foto MARIEN STOUTEN Boerschappen wordt een coö peratie. Het bedrijf, dat in zijn maaltijdboxen ook veel groenten en fruit van Zeeuwse boeren verwerkt, zoekt klanten, mede werkers en boeren die mede-ei genaar willen worden. - Ondine van der Vleuten ARNEMUIDEN Een onderzeeboot die oefent op torpedoschieten en PostNL-be- zorgers die gaan thuiswerken. Waar of niet waar? De Face- book-pagina Omroep Arnemui- den is de Zeeuwse variant op De Speld en zet de lezer dus graag op het verkeerde been. - initiatiefnemer Omroep Arnemuiden - Pascal Lenstra IE KOOF ie koof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39