Goesenaar zes jaar de cel in voor misbruik dochters 10 De situatie op de Zeeuwse woningmarkt wordt steeds nijpender. De huizenprijzen blijven maar stijgen en het aanbod droogt verder op. Om de KRAPTE OP DE WONINGMARKT mee eens dat stikstof en PFAS een aandachtspunt moeten zijn. Maar je kunt niet de woningbouw volledig blokkeren." Van Hoeve ziet nog weinig licht puntjes. ,,In feite staan we stil. Er komen steeds minder woningen beschikbaar, doordat mensen niet anders kunnen dan blijven zitten. Ik zie het ook in het aantal aanmel dingen dat we krijgen. Het is schrik barend hoe dat naar beneden gaat. Wat nu in Zeeland gebeurt, was eerder al in Amsterdam gaande. Het weinige aanbod dat er is, wordt on- De Zeeuwse NVM-voorman Hen drik van Hoeve zucht diep, als hij de kwartaalcijfers ziet die de make laarsvereniging gisteren publi ceerde. ,,Er is geen doorstroming in de markt. Mensen willen graag een ander huis, maar dat is er gewoon niet. Het grote probleem is dat de genen die in dit land aan de knop pen zitten, totaal niet weten waar het om gaat. En ze luisteren ook niet." De prijzen blijven door het dak gaan, zo blijkt uit de nieuwe cij fers. Afgelopen kwartaal brachten huizen boven de Westerschelde ge middeld 337.000 euro op. Eind 2020 was dat nog 291.000 euro. In Zeeuws-Vlaanderen steeg de ge middelde verkoopprijs in een jaar tijd van 255.000 naar 286.000 euro. Het is het zestiende kwartaal op rij dat de huizenprijzen stijgen. De woningverkoop is afgelopen jaar behoorlijk ingezakt. In het laat ste kwartaal van 2020 verkochten de Zeeuwse makelaars gezamenlijk nog 777 woningen. De afgelopen maanden waren dat er nog 582. Wat er op de markt komt, is vaak ook snel weg. De gemiddelde verkoop- tijd van een woning is momenteel ongeveer een maand. Een paar jaar geleden was dat al snel drie maan den. Overbieden De grote vraag en het beperkte aan bod zorgen ervoor dat overbieden steeds vaker nodig is om aan een huis te komen. Het afgelopen kwar taal ging boven de Westerschelde bijna 80 procent boven de vraag prijs weg. Eind 2020 was dat nog de helft. In Zeeuws-Vlaanderen ver- dubbelde het aantal overbiedingen: van 25 naar 56 procent. Een van de grote knelpunten, zegt Van Hoeve, is dat ouderen noodgedwongen blijven zitten waar ze zitten. ,,Senioren die nu in een grote, vrijstaande woning met duizend vierkante meter grond zit ten, hebben nu twee mogelijkhe den als ze iets anders willen: of naar het be jaardenhuis op 26 vier- kante meter met het bed in de woonkamer of naar een apparte ment. Maar die mensen zijn meestal nog gezond en willen vaak nog een huis met een tuintje. Daar is nooit aan gedacht. Dat roep ik al tien jaar." Er moet worden gebouwd, vooral voor senioren. ,,Om de woning bouw op gang te krijgen, moeten we tijdelijk de regeltjes wat minder strikt toepassen." Hij doelt daar mee onder meer op de stikstof- en PFAS-regelgeving, die nu voor grote beperkingen in de bouw zor gen. ,,Op den duur kun je je afvra gen: waar zijn we mee bezig? Het is op zich geen verkeerde regelgeving, want ik ben er honderd procent woningbouw op gang te krijgen, moeten we tijdelijk de regeltjes wat minder strikt toepassen De rechtbank in Middelburg ver oordeelde de man vorig jaar april nog tot een celstraf van vijf jaar. Daarop ging hij in hoger beroep. Dat heeft nu tot een zwaardere straf geleid. Het seksueel misbruik begon in 1997 in Terneuzen met de oudste dochter en duurde zeker enkele maanden. Zij was 10 jaar oud. Vanaf september 1998 vergreep hij zich aan de jongste dochter, die toen pas 5 jaar was. Dat misbruik hield bijna tien jaar aan en gebeurde vaak meerdere keren per week, voorna melijk in Axel. Nadat de zaak naar buiten kwam, bekende de Goesenaar in eerste in stantie alle beschuldigingen en be tuigde ook spijt. Later kwam hij daar deels op terug en vond hij dat de dochters alles nogal hadden aan gedikt. Het gerechtshof is het daar, net als de rechtbank in Middelburg, niet mee eens. Het wijst erop dat beide slachtoffers uitvoerige en ge detailleerde verklaringen hebben afgelegd. Daaruit blijkt ook dat zij steeds verder moesten gaan van hun vader. Het is volgens de rech- ters onwaarschijnlijk dat de doch ters hun verklaringen op elkaar hebben afgestemd. In 1998 werd er al aangifte ge daan, wegens het misbruik van de C Nadat de ene dochter uit huis was geplaatst, vergreep de man zich jarenlang aan haar zus oudste dochter. Het meisje werd toen niet geloofd en haar vader ont kende alles. De dochter is daarna uit huis geplaatst. Eerder voerde de maatschappelijk medewerker van school al gesprekken met haar va der, vanwege signalen over moge lijk seksueel misbruik. Het gerechtshof neemt het de man zeer kwalijk dat hij zich daar door niet heeft laten stoppen. Inte gendeel zelfs: nadat de ene dochter uit huis was geplaatst, vergreep hij zich jarenlang aan haar zus. Volgens de rechters is het leven van beide vrouwen door het seksueel mis bruik blijvend veranderd. Ze erva ren de psychische gevolgen nog elke dag, zijn getraumatiseerd en hebben behandeling en hulp nodig. De Goesenaar heeft bij de behan deling van de zaak benadrukt dat hij zichzelf heeft aangegeven en verantwoording over zijn daden wil afleggen. Het gerechtshof is daar niet van onder de indruk. De man gaf zichzelf pas aan toen de druk van anderen te groot werd. Bovendien heeft het hof sterk de indruk dat de man geen volledige openheid van zaken heeft willen geven. De rechters wijzen erop dat hij eerst erkende wat zijn dochters hadden verklaard, maar de vrou wen later op belangrijke punten van liegen heeft beschuldigd. ,,Het hof leidt hier uit af dat verdachte nooit (volledige) verantwoordelijk heid heeft willen nemen voor het misbruik van zijn dochters." VRIJDAG 14 JANUARI 2022 GO 'Wil je een ander huis? Dat i rtHOOP De gemiddelde verkooptijd van een woning is momenteel ongeveer een maand. Een paar jaar geleden was dat al snel drie maanden. foto anp Rolf Bosboom Middelburg - Hendrik van Hoeve, NVM DEN BOSCH De 54-jarige Goesenaar M. L. moet zes jaar de gevangenis in voor het misbruiken van zijn twee dochters. Dat heeft het ge rechtshof in Den Bosch woens dag beslist. - Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38