WIM HOFMAN Weer op reis 9 c 'Het zou enorm bijdragen aan beleving van Nederlandse voetbalhistorie' Ooit was reizen simpel. Je liep een tijdje, stapte hier bij V. op de veerboot, dan liep je weer verder en desnoods stak je je hand op en dan was er wel een auto die je meenam. Ik herinner me zelfs dat een bus voor me stopte. Het was in Vlaanderen en de bus was gevuld met jongens van Scouting. Ik mocht mee op voorwaarde dat ik een lied zong. Ik zong: Opa heeft een boerderij (Old Mac Donald had a farm) en even later klonken er veel diergeluiden in en uit de bus. Later reisde ik wel per trein. Dat was eenvoudig. Je liep naar het sta tion, kocht aan een loket een kaartje. Het was van karton met een mooi rond gaatje in het mid den. Met zo'n kaartje kon je naar Parijs en terug en dat niet alleen, je kon onderweg uitstappen en later weer opstappen, in Antwerpen in dat mooie station, of in Brussel of Saint Quentin. In je kaartje kwamen meer gaat jes te zitten. In Parijs was veel te zien en je kon er lang rondhangen: het kaartje was twee maanden gel dig. Laatst wilde ik gaan vliegen, ik weet het, het is een moeilijke tijd, maar dat kun je van veel tijden zeggen. Ook vroe ger was het niet alles. Nu moet je echter zorgen voor allerlei extra papie ren: internationale vac cinatiebewijzen en ook moet je je op het nipper tje op Covid laten tes ten en een bewijs heb ben dat je negatief getest bent. Je moet de juiste mondkapjes hebben en dan ben je er nog niet. Eenmaal terug moetje je gedeisd houden, je mag enkel maar zien dat je snel thuis komt, Daar moet je in quarantaine. Dat woord klinkt erger dan het is, want je hoeft geen veertig dagen in isolatie, maar slechts tien. Dat komt wel goed uit, vooral als je over je jetlag heen moet ko men en dus in slaapstand komt en als je snel wilt wennen aan thuis, met het koele bed en met een sta pel kranten van heb ik jou daar met allerlei nieuws erin dat je ge mist hebt: opstootjes, illegaal vuurwerk, een nieuwjaarsduik, een boekbespreking van Mario Molegraaf, een nieuw kabinet dat wat belooft met al die bekwame en energieke vrouwen erin. Maar ja, ik weet het: eigenlijk moet je nu natuurlijk niet op reis gaan, en zeker niet gaan vliegen. Komt het nationale voetbalmuseum naar Zeist? Sportjournalist en bestuurder Kees Jansma noemde de stad als kanshebber tijdens een podcast. De gemeente Zeist ziet dat wel zitten, maar er is nog niets beslist. ,,De gesprekken zijn nog uiterst prematuur.'' Het museum bestaat sinds 2010, en wordt beheerd door de Stich ting Voetbal Totaal, opgericht door Hugo Borst, Johan Derksen, en Matty Verkamman. Na de start in Middelburg, verhuisde het in 2014 naar het Herstaco Stadion in Roosendaal. Daar sloot het in 2019. Sindsdien is de stichting op zoek naar nieuw onderdak voor de col lectie. Eerder leek het oog te vallen op Deventer, maar de eigenaar van het betreffende pand zegt dat er al een tijdje radiostilte heerst rond de vestiging. Kees Jansma, directeur van Stich ting Voetbal Totaal, liet zich als gast bij de podcast Onze Man in Deven ter, van Özcan Akyol, ontvallen dat Zeist een serieuze kanshebber is voor het museum. Het zou een ge schikte plek zijn, omdat ook de KNVB er gevestigd is. Prematuur ,,De gesprekken zijn nog uiterst prematuur'', zegt Hugo Borst, me- de-oprichter van de stichting ,,Er zijn naast Zeist nog genoeg andere plaatsen in de running. We willen vooral zorgen dat het deze keer wel goed gaat.'' Borst doelt hier mee op de moeilijkheden rond de sluiting van de vestiging in Roosendaal in 2019 wegens terug lopende bezoekersaantallen. De toenmalige museumdirecteur, Paul Hermsen, zou vervolgens zijn deel van de collectie verkocht heb ben via Marktplaats, waarbij ook stukken verdwenen die in bruik leen waren. Zo moest Jan Smit, oud-voorzitter van Heracles Al melo, een dwangbrief schrijven om zijn bijzondere schilderij van voetballegende Abe Lenstra, terug te krijgen. Borst, Derksen, en Verkamman stapten hierop naar de rechter, die de directeur van de Stichting Voet bal Totaal, Jos Kouwer, uit zijn functie ontsloeg wegens het niet navolgen van de statuten. Sport journalist Kees Jansma werd in zijn plaats aan gesteld als be stuurder. Sinds dien probeert de stichting het museum nieuw leven in te bla zen. Borst: ,,Deze keer wil len we dus ze ker weten dat we de regie zelfin handen houden.'' De collectie van het museum be staat uit voorwerpen uit de Neder landse voetbalgeschiedenis, zoals We willen vooral zorgen dat het deze keer wel goed gaat de favoriete voetbalschoenen van Johan Cruijff en het EK-finaleshirt van Marco van Basten. De stukken worden veelal in bruikleen gegeven door de eigenaars. KNVB Jansma is sinds de sluiting bezig om deze weer terug te bezorgen bij de rechtmatige eigenaars, en zoekt bovendien naar een nieuwe plek. Dat de gemeente Zeist inte resse heeft, en dat er nog meer ge sprekken zullen volgen, wordt be vestigd door een woordvoerder. ,,Een voetbalmuseum past goed bij Zeist, waar de KNVB sinds 1965 is gehuis vest. Het zou enorm bijdra gen aan de be leving van de Nederlandse voetbalhistorie, juist in Zeist. De contacten tussen de ge meente en ini tiatiefnemers zijn echter nog zeer pril. We willen de mogelijkheden verkennen, maar niets is nog ze ker.'' GO VRIJDAG 14 JANUARI 2022 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator V» S Gemeente Zeist lonkt nu naar het Voetbalmuseum Steven de Groot Zeist De mannen achter het voetbalmuseum: Johan Derksen, Kees Jansma, Matty Verkamman en Hugo Borst, in Deventer. foto hissink - Hugo Borst, mede-oprichter stichting Voetbal Totaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37