Volwassenen mogen nu ook meedoen aan het Zeeuws kampioenschap apenkooien Voetbalclub Koudekerke wil kinderen uit de bovenbouw gaan opvangen Viering Vlissings verzet Dé lampenwinkel van Zeeland 6 jfjLicht&Leuk Gratis lichtplan vakkundige montageservice Vlissingen wil voortaan groots vieren dat het zich in april 1572 als eerste stad zelf bevrijdde van de Spaanse bezetter. Die opstand is in de vergetelheid geraakt, maar moet nodig weer terug in de geschiedenisboeken. In Brielle is het elk jaar groot feest op 1 april, de dag dat Alva er in 1572 zijn 'bril' verloor. Vreemd eigenlijk dat Vlissingen op 6 april niet zo'n zelfde lokale feestdag heeft, vindt beleidsmedewerker Gerard de Rijke van de gemeente. Want in te genstelling tot Brielle waren het in Vlissingen niet de watergeuzen, maar de inwoners zelf die de Span jaarden uit hun stad verjoegen. De Rijke: ,,Het was een keerpunt in de Tachtigjarige Oorlog en het begin van de 'geboorte van Nederland'. Een bijzonder moment waar we heel trots op mogen zijn. Het is daarom jammer dat het in de verge telheid is geraakt. Het was ooit wel in de geschiedenisboeken opgeno men, maar daar is het tegenwoordig niet meer in terug te vinden. Het is daarom hoog tijd om die opstand, ook landelijk gezien, weer terug op de kaart te krijgen." Subsidie De gemeente pakt daarom, in dit jubileumjaar, extra uit met festivi teiten. Inwoners, verenigingen en ondernemers kunnen dit jaar sub sidie aanvragen om herdenkingen, vieringen en andere feestelijkhe den te organiseren. In totaal is 40.000 euro beschikbaar. Ook heeft Vlissingen zich aangesloten bij het landelijke Samenwerkingsverband 1572, waarin 22 gemeenten aan dacht vragen voor 450 jaar vrijheid, verbondenheid, verdraagzaamheid en verscheidenheid. Veere en Schouwen-Duiveland doen ook mee. De werkgroep Viering Vlissings Verzet heeft ook extra geld gekre gen. Op 16 april spelen ze daarom niet alleen de opstand na, maar is er op het Bellamypark ook een Mid deleeuwse markt en zijn er optre dens en demonstraties van am bachtslieden door een re-anect- ment groep uit Monnikendam. Op de Oude Markt wordt een work shop zwaardvechten gegeven. Ma rian Roos-Koolwijk van de werk- Wat hier gebeurd is, is een belangrijk onderdeel van de geschiedenis groep kijkt uit naar die dag. ,,Het is mooi dat we met het extra geld kunnen uitpakken. We hopen feest te vieren van elftot elfen dat zoveel mogelijk Vlissingers met ons mee doen." Op 6 april vindt de aftrap van het themajaar plaats in de Sint Ja- cobskerk. Verschillende sprekers, onder wie Herman Pleij en Peter van Druenen, zullen daar lezingen verzorgen. De Rijke hoopt de ko mende maanden op meer initiatie ven. ,,Wat hier gebeurd is, is een be langrijk onderdeel van de Neder landse geschiedenis, net zoals de Slag om de Schelde dat was. Dat was ook een vergeten slag." Sportvereniging Serooskerke wil weer het Zeeuws kampioenschap apenkooien houden. Deze keer mogen ook volwassenen meedoen. Kinderen en volwassenen kun nen zich klaarmaken om op 2 maart mee te doen aan het Zeeuws kampioenschap Apen kooien. Hoewel nog niet duidelijk is of er die dag daadwerkelijk ge streden kan worden om dit bij zondere kampioenschap, heeft de Sportvereniging Serooskerke voor die dag wel al sporthal De Halve Maan gereserveerd. Twee jaar geleden hield de sportvereniging voor het eerst dat kampioenschap. Toen nog alleen voor de jeugd tot en met 15 jaar. In aanloop naar, tijdens en na die dag kreeg organisator Jerina Bras ser heel vaak de vraag wanneer 16-plussers ook mee mochten doen. ,,Echt van tal van mensen hoorde ik dat. Er waren zelfs com plete sportteams die dat lieten weten. Dat ben ik dus niet verge ten", zegt ze. ,,Daarom is er die zaterdag als afsluiting van die dag ook categorie 16 jaar en ouder." Ze geeft duidelijk aan dat met de huidige coronaregels momen teel zo'n kampioenschap niet plaats kan vinden. ,,Maar we ho pen heel erg dat het straks wel kan. Daarom zijn we nu al met de voorbereidingen begonnen." Voorjaarsvakantie Als het doorgaat, wordt de sporthal omgebouwd tot een grote apenkooi. Op drie verschil lende parcoursen spelen de deel nemers die woensdag tijdens de voorjaarsvakantie dan het tik- spelletje in vier jeugdcategorieën en de groep 16-plus. Ze geeft nu al aan dat er eventueel uitgeweken kan worden naar een extra dag als blijkt dat de belangstelling te groot is om alles in één dag af te werken. ,,Maar ik hoop toch vooral dat het door kan gaan." Aanmelden kan vanaf 21 januari tot uiterlijk 20 februari en alleen via de website van sportvereni ging Serooskerke (svserooskerke. nl). Iedereen die een team heeft van minimaal zes en maximaal tien personen kan zich aanmelden. KOUDEKERKE De bovenbouw wordt straks waar schijnlijk opgevangen bij de Kou- dekerkse voetbalclub VCK. Die club wil met Kinderopvang Wal cheren samenwerken bij de na schoolse opvang. Zo wordt het VCK-complex beter benut en be schikt KOW over een nieuwe loca tie met meer dan genoeg speel ruimte voor de kinderen. Secretaris Dénis Onderdijk van VCK geeft aan dat de club plannen heeft de gebouwen op het sport complex te renoveren of vernieu wen, waarna de gebouwen inten siever gebruikt moeten worden. Kinderrijk dorp Nu worden ze alleen benut tijdens trainingen en wedstrijden, waar door ze meestal leeg staan. Daarom is contact gezocht met KOW en gepolst of er interesse is in samen werking. Die belangstelling is er volgens Onderdijk absoluut. Hij zegt dat de KOW verwacht dat de groei van de buitenschoolse op- vang de komende jaren toeneemt. ,,We zijn een kinderrijk dorp." Het dagelijks bestuur van de ge meente ondersteunt vooralsnog het plan van VCK. Dat is nodig, omdat het complex officieel alleen voor sportactiviteiten mag wor den gebruikt. Volgens Onderdijk kan het nog een tijd duren voor de scholieren bij VCK wordt opge vangen. ,,Nu we weten dat KOW en de gemeente hier positief over denken, kunnen we verdergaan met het uitwerken van de plannen voor nieuwbouw of renovatie." www.lichtenleuk.nl IN OOST-SOUBURG! Kanaalstraat 45 4388 BK Oost-Souburg Tel: 0118-436579 VRIJDAG 14 JANUARI 2022 WA Jaarlijkse herdenking april 1572 OOSTKAPELLE Wendy de Jong Vlissingen - Gerard de Rijke, gemeente - Emile Calon Voetbalclub VCK uit Koude- kerke wil samenwerken met de kinderopvang, zodat binnen kort de bovenbouw wordt op gevangen op het sportcomplex. ,,Er is voldoende speelruimte." - Emile Calon Lampen moeilijk? Wij brengen verlichting! vraag naar onze voorwaarden Twee jaar geleden was Marly (links) de tikker en moest Methasit er voor zorgen dat hij snel weg kon komen. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34