van LNG-tankers Een steeds kleinere groep huizenkopers betaalt de hoofdprijs voor een woning 17 woede bij boeren en bakkers i Ook in Frankrijk is er debat de inflatie ligt lager dan het Europees gemiddelde, maar veel Fransen beklagen zich „Kwaliteit heeft een prijs", zei de branchever eniging van meelpro- ducenten en -handela ren. „Degenen die granen zaaien en oogsten, degenen die brood maken, horen een eerlijk sa laris te krijgen." Boerenvakfederatie FNSEA zich daarbij aan: „Misschien kan mijn heer Leclerc ons eens uitleggen hoe hij zijn eigen bakkers gaat be talen als een stokbrood nog maar 29 cent kost." De supermarkt verdedigde zich tegen de aantijgingen. „We beta len het geheel uit eigen zak, we beknibbelen op onze eigen mar ges, onze leveranciers merken er niets van.'' Het bedrijf wees er ook op dat een stokbrood slechts r cent duur der wordt als de graanprij s 30 pro cent stijgt. 'Laat u niet in de ma ling nemen', aldus Leclerc tegen de consument. De stokbroodactie en de aan dacht in de Franse pers zorgden er in ieder geval voor dat héél Frank rijk heeft gehoord van de prij s van 29 cent. De naam van de supermarkt was trending op sociale media, top man Michel- Édouard Leclerc werd overal in de pers uitgenodigd, en op Twitter verdedigde hij zich te gen alle kritiek. „De baguette voor 29 cent is een succes bij de Fransen. Degenen die zeggen dat de prijs te laag is, terwijl de inflatie omhoog schiet, leven op een andere planeet!'' De huizenprijzen stegen met 20,7 procent ten opzichte van een jaar eerder, ongeveer even veel als in vorige kwartalen. NVM-makelaars hebben het overgrote deel van de markt in handen en verkochten de laatste maanden van het jaar samen 35.000 huizen, bijna 23 procent minder dan vorig jaar - wel iets meer dan het vo rige kwartaal. De gemiddelde ver koopprijs was 438.000 euro en dat zijn niet alleen huizen uit een hoger seg ment. Een tussenwoning ging weg voor gemiddeld 386.000 euro. En ook ap partementen werden fors duurder: plus 60.000 euro in een jaar tijd. Werden er in eerdere jaren nog 170.000 huizen met een NVM-vlaggetj e verkocht, afgelopen jaar waren dat er nog maar 141.000. Dat komt vooral door dat het aanbod is verdampt, stelt de makelaars vereniging. En in het laatste kwartaal is het nog verder geslonken. Er staan historisch weinig huizen te koop, is ook te zien aan het aantal ad vertenties op funda.nl. Starters Uit cijfers van het Kadaster kan afgeleid wor den dat jongeren het afgelopen jaar wat actie ver zijn geworden. Experts schatten in dat zij genoegen nemen met minder huis voor hun geld. Kon een stel met goed inkomen eerder nog bieden op een twee-onder-eenkapper, nu gaan ze voor een rijtjeshuis óf een woning op een minder populaire locatie. De NVM stelt dat de krapte het grootste is bij rijtjeshuizen en ziet dat veel woningzoekenden hun heil zoe ken in gebieden rond de stad en dat er zelfs een trek uit de Randstad is naar goedkopere gebie den. Dat de 35-minner, vaak aangeduid als star ter, inmiddels weer de helft van de huizen koopt, komt waarschijnlijk ook doordat beleg gers meer belasting moeten betalen (8 procent in plaats van 2 procent, sinds 2021) en mogelijk afhaken omdat de huizenprijzen te hoog wor den om nog aan te kunnen verdienen. Beleg- Het komt geregeld voor dat tussen het eerste en het tweede bod 50.000 euro zit gers hebben afgelopen jaar fors minder in de huizenmarkt geïnvesteerd. Capital Value be cijfert 7,7 miljard euro, een daling van 32,5 pro cent van het transactievolume in 2020. In som mige steden krijgen ze dit jaar bovendien te maken met een opkoopplicht. Bezichtigingen Opvallend is ook dat het aantal bezichtigingen het laatste kwartaal flink is afgenomen. De NVM heeft geen cijfers, Makelaarsland weet als een van de grootste leden wel cijfers te presen teren. Directeur Gijs van Wijgerden: ,,Het hele j aar hing het aantal bezichtigingen per woning rond de tien, met uitschieters naar bijna twaalf. Nu zijn dat er iets meer dan zes. De eerste sig nalen van een kentering kwamen in novem ber, waarna we nu langzamerhand kunnen stellen dat de interesse vanuit kopers bekoelt." Andere indicatoren wijzen op hetzelfde. Het zoekverkeer naar funda.nl neemt al een paar maan den sterk af. Uit enquêtes in opdracht van Vereni ging Eigen Huis blijkt dat bijna driekwart van de Ne derlanders het een ongun stige tijd vindt om toe te slaan op de woningmarkt. En een peiling van Viisi Hypotheken wijst uit dat nog maar 20 procent van de starters verwacht in het komende jaar hun eerste huis te kopen, terwijl dat een kwartaal eerder nog een kwart was. Volgens Van Wijgerden worden de cijfers gesteund door opmerkingen van hun klanten. „Woningzoekenden worden er moe van dat ze steeds misgrijpen en lassen een pauze in, zo la ten ze onze makelaars weten. Ze vinden de prijzen te hoog en wachten even af hoe de wo ningmarkt zich ontwikkelt." Makelaar Lana Gerssen beaamt: ,,Kopers zeggen: we komen niet meer, want we worden het toch niet. Daar halen makelaars de hoop uit dat aan de groot ste gekte mogelijk een einde komt." Maar er is ook een ander deel van de hui zenzoekers dat juist alles uit de kast haalt, stelt Van Wijgerden. ,,Onze aankoopmake laars waarschuwen soms nog dat ze niet te veel moeten bieden, maar dan gooien klanten er voor de zekerheid nog 10.000 euro bo venop. Het komt geregeld voor dat tussen het eerste en het tweede bod wel 50.000 euro zit. Of zelfs dat er maar één bod is, ver boven de vraagprijs. Er is sprake van opjutgedrag. De lage rente werkt daarbij psychologisch. 10.000 euro erbij scheelt nauwelijks in de maandlasten.'' Uit de kwartaalcijfers van de NVM blijkt dat bij 80 procent van de huizen is overboden. Ge middeld wordt er 8,8 procent meer betaald dan de vraagprijs. GO VRIJDAG 14 JANUARI 2022 G Een LNG-tanker van Daewoo Shipbuilding Marine Engineering in de haven van Geoje, Zuid-Korea. FOTO GETTY IMAGES deadlines. Volgens de Deense is het keurd. In diezelfde tien jaar is dit tamelijk uitzonderlijk dat Brussel vandaag de tiende die we verbie- een fusie verbiedt. ,,De afgelopen den." ten jaar hebben we er 3000 goedge- - Frans Boogaard Woningaanbod in een etalage van een makelaarskantoor. foto anp Het aanbod koopwoningen is in het laat ste kwartaal van 2021 geslonken, terwijl de huizenprijzen opnieuw fors stegen. Uit de NVM-cijfers die gisteren bekend zijn gemaakt, blijkt nog niet echt dat de wo ningmarkt afkoelt. Toch staken veel ko pers hun zoektocht en daalt dus de con currentie, wat zou kunnen wijzen op een iets stabielere verhouding van vraag en aanbod. Stefan ten Teije Nieuwegein - Gijs van Wijgerden, Makelaarsland VERKOCHT VfRKOCI •kkGek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17