ACM weigert inzicht in rol bij failliet Welkom Energie «I 15 WONINGEIGENAREN WILLEN VERDUURZAMEN OM REKENING TE VERLAGEN De vraag naar hybride warmtepompen stijgt razendsnel. Niet zozeer vanwege het milieu maar vooral vanwege de hoge gasprijs. ,,Ik bespaar 90 procent gas.'' Remeha, producent van cv-ketels en warmte pompen, ziet de laatste maanden een vijf tot zeven keer hogere vraag naar hybride warmtepompen dan in dezelfde periode een jaar geleden. ,,Alle verhalen over het milieu ten spijt. De vraag is echt financieel ge dreven", zegt Rick Bruins van Re meha. Wie zich blauw betaalt aan gas zoekt een goedkopere weg. Ook verwarmingsproducent Inter gas ziet 'een enorme stijging' van de vraag naar hybride warmtepompen van consumenten en installateurs door de hoge gasprijs en de verho ging van de subsidie die dit jaar van kracht is geworden. Een hybride warmtepomp fun geert als het hulpje van de cv-ketel en wordt nabij de ketel geïnstalleerd. Alleen voor warm water en op heel koude dagen brandt de cv-ketel nog. Het gasverbruik daalt met ongeveer twee derde. Het apparaat inclusief in stallatie en na aftrek van de subsidie kost minimaal 3000 euro. Toekomst Joris Poffers uit Weerselo kocht vorig jaar een hybride warmtepomp als onderdeel van de verduurzaming van zijn huis uit de jaren 30. Hij pakte dat rigoureus aan. ,,Dak, vloer, muren, overal isolatie. 34 zonnepanelen op de schuur. Een nieuwe cv-ketel en een hybride warmtepomp om iets te kunnen doen met alle stroom die we opwekken. Mijn gasverbruik is nu 90 procent lager. Van dik 400 kuub per maand naar zo'n 40 kuub.'' Zijn cv-ketel en warmtepomp kostten 13.000 euro. De familie Pof fers heeft een groot huis. ,,Maar bin nen tien jaar heb ik de investering er uit. We hebben de warmtepomp ge- nomen, omdat het de toekomst is, maar ook omdat het geld oplevert. We hadden zelfs all electric kunnen gaan, helemaal van het gas af, maar dat durfden we niet. Bij een nieuw bouwwijk in de buurt kon het stroomnetwerk het vorige winter niet trekken. Er moesten aggregaten worden geplaatst. Nu kunnen we altijd op het gas terugvallen.'' Uit een onderzoek onder 1750 le- den van Vereniging Eigen Huis blijkt dat door de gestegen gasprijzen 20 procent van de woningeigenaren versneld gaat verduurzamen. Mensen maken zich zorgen over de gasreke- ning. Wie al een nieuw contract heeft, betaalt gemiddeld 75 euro per maand meer voor gas en stroom. Van de groep die al te maken heeft met de hogere prijzen, wil de helft het huis energiezuiniger maken. 40 Procent overweegt een hybride warmte pomp, terwijl dat voor de energiecri sis 33 procent was. De warmtepomp is daarmee de populairste maatregel, gevolgd door zonnepanelen. Financieel interessant Door de gestegen gasprijs is volgens Remeha de hybride warmtepomp ook financieel interessant geworden voor mensen die minder dan 1500 kubieke meter gas verstoken. ,,En dat is twee derde van de huishoudens.'' Bruins rekent dan met een gasprijs van 1,30 euro per kubieke meter, ter wijl dat afgelopen zomer nog 80 cent was. In zo'n zeven jaar is de installa tie terugverdiend. Het doel van de branche om in 2024 100.000 warmtepompen per jaar te installeren wordt met gemak gehaald met de huidige groeicijfers, denkt Remeha. Het kabinet wil nog meer vaart met de hybride warmte pompen. In het regeerakkoord wordt gesproken over 150.000 stuks per jaar. 'De hybride warmtepomp is op korte Mijn gasverbruik is nu 90 procent lager. Van dik400 kuub naar zo'n 40 kuub per maand termijn voor de meeste woningen een goede warmteoplossing', meldt het regeerakkoord. 'Samen met isola tie en duurzame gassen kan deze route voor een stevige verduurza- mingsslag zorgen, zonder het voor de consument ingewikkeld en daarmee ontoegankelijk te maken.' Zover is het nog lang niet. Volgens schattingen van de Vereniging Warmtepompen zijn er tot dusver zo'n 69.000 warmtepompen geïn stalleerd, waarvan het gros in nieuw bouwwoningen zonder gas. In de be staande bouw zijn 9000 hybride warmtepompen geïnstalleerd. De rijksoverheid ziet de hybride warmtepomp als tussenstap naar een gasloos huis. Bruins denkt dat de hy bride de eindoplossing kan zijn. „In dien het hybridiseren het gasgebruik met 70 procent reduceert, dan kan het overgebleven gas op termijn ver vangen worden door fossielvrij gas, denk hierbij aan biogas of waterstof.'' Energiebedrijf Welkom Energie werd op 29 oktober failliet ver klaard door de rechtbank Mid den-Nederland. Twee dagen eerder maakte de ACM bekend dat Eneco de circa 90.000 klanten van Wel kom Energie mocht overnemen. Eneco, dat 2 miljoen euro hier voor betaalde, hoefde daarbij de be staande klantcontracten niet te res pecteren. De 90.000 ex-klanten kregen vervolgens torenhoge gas- en stroomtarieven opgelegd. De gang van zaken leidde tot ophef. Volgens onder meer onafhankelijk Kamerlid Pieter Omtzigt heeft de toezichthouder niet in het belang van consumenten gehandeld. Alle documenten Deze krant vroeg met een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) alle communicatie op die de toezichthouder tussen septem ber en medio november over Wel kom Energie voerde met onder meer Eneco en het ministerie van Economische Zaken. Ook wilde dit medium alle documenten over de prijsontwikkeling op de energie markten boven tafel. In die periode schoten de gasprijzen omhoog. De ACM meldt deze week het Wob-verzoek te weigeren. Volgens de toezichthouder is de Wob niet C Kamerlid Pieter Omtzigt neemt geen genoegen met reactie van ACM van toepassing 'op gegevens die de ACM heeft verkregen in het ka der van de uitoefening van haar wettelijke taken'. 'Voor dit soort ge gevens geldt een afzonderlijk ge- heimhoudingsregime.' De Autori teit Consument en Markt weigert verder zelf opgestelde documenten over de zaak openbaar te maken. 'Deze bevoegdheid gebruikt de ACM slechts indien zij het wense lijk of noodzakelijk vindt in het kader van voorlichting of transpa rantie.' Dat belang is er hier niet, meent de toezichthouder. 'Hierbij weegt de ACM mee dat zij op haar website en de website van ACM Consuwij- zer al de nodige informatie heeft verstrekt over de uitvoering van de wettelijke regeling naar aanleiding van het intrekken van de vergun ningen van Welkom Energie en de overdracht van de klantenporte- feuille van Welkom Energie door Eneco." Onbevredigend Kamerlid Pieter Omtzigt neemt geen genoegen met het gebrek aan openheid van de ACM. ,,De afwik keling van het faillissement van Welkom Energie is enorm onbe vredigend, veel consumenten zijn enorm benadeeld. Wij moeten kunnen controleren of de ACM op een juiste manier toezicht heeft gehouden en dat kan nu niet." Omtzigt zegt met voorstellen te komen om dit te veranderen. Ook kondigt hij alvast nieuwe vragen over Welkom Energie aan. GO VRIJDAG 14 JANUARI 2022 Ton Voermans Weerselo nefit in trek door hoge gasprijs Joris Poffers pakte zijn huis grondig aan. Naast isolatie kwam er een hy bride warmte pomp met buiten unit. Helemaal van het gas durfde hij nog niet. FOTO ERIC BRINKHORST - Joris Poffers DEN HAAG De Autoriteit Consument en Markt (ACM) vindt zichzelf transparant genoeg geweest rond het faillissement van Wel kom Energie. De toezichthouder weigert een Wob-verzoek van deze krant om volledige open heid van zaken te geven. - David Bremmer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15