Ministers-op-herhaling gaan zonder pauze van ene naar andere crisis 10 Vijf van de twintig ministers in Rutte IV zijn naadloos overgegaan van het ene naar het andere kabinet. Uitrusten of bijtanken zat er niet in. „Eigenlijk onmenselijk.'' Misschien was het beter geweest als we even hadden uitgerust Hugo de Jonge gaat van de coronacrisis naar de wooncrisis. Vrije tijd tussen de twee minister schappen: nul. In het staartje van zijn ministerschap van Volksgezondheid werd Nederland nog even overspoeld door de omikrongolf. Toch is hij niet afgemat, bezweert hij. ,,Moe? Ik? Neeeeeee, ik barst juist van de energie.'' Als 'coronaminister' had de CDA-bewindsman het de afgelopen jaren zwaar. Er waren weken bij dat hij 'heel weinig sliep', zeggen inge wijden. ,,Maar daar werd hij eerder drukker dan slaperig van.'' De Jonge erkent dat het de afgelopen jaren 'na tuurlijk ongelooflijk heftig' is ge weest. ,,En de laatste weken moest ik rennend het stokje aan Ernst Kuipers overgeven, omdat de coronabestrij- ding gewoon door moet. Dus het gaat niet om mij, joh. Al moet ik eerlijk zeggen dat ze thuis wel opgelucht zijn dat ik nu wat anders ga doen.'' Waar mensen die van baan wisselen vaak nog wat vrije dagen opnemen tussen een oude en een nieuwe job, gaat dat niet op voor vijf van de twin tig ministers uit kabinet-Rutte IV die opgaan voor hun volgende termijn. Het land moet immers worden be- stuurd. Een naadloze overgang is dus de enige optie. „Eigenlijk onmense lijk", oordeelt ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers. Universitair hoofddocent Jessica de Bloom promoveerde op het effect van vakanties op werknemers. Uit haar onderzoek blijkt dat het effect van vakantie - lang of kort - op gezond heid en welbevinden snel wegebt zo dra je weer terugkeert op de werk vloer. Maar eenmaal vrij bereiken va kantiegangers na acht dagen een 'piek in welbevinden'. Op basis daar van trekt De Bloom 'de voorzichtige conclusie' dat er ongeveer acht dagen nodig zijn om volledig uit te rusten van het werk.' Te kort Dat betekent dat Carola Schouten tussen kerst en oud en nieuw eigen lijk een te korte vakantie had. La chend: ,,Ja, het waren vijf geweldige dagen.'' Dagen die ze gebruikte voor achterstallig onderhoud van vriend schappen, maar verder vooral sla pend doorbracht. Op de vraag of ze écht heeft kunnen uitrusten voordat ze als minister van Landbouw naar Sociale Zaken verhuisde rolt ze met haar ogen. Schouten had de afgelopen jaren niet bepaald het meest rustige depar tement onder haar hoede. Boze boe ren stonden meermaals op het Malie veld en ook het explosieve stikstof- Als dit maanden of zelfs jaren doorgaat, houden weinig mensen het vol probleem lag op haar bord. Als mi nister voor Armoedebeleid, Partici patie en Pensioenen wachten de ChristenUnie-bewindsvrouw nieuwe hoofdpijndossiers, zoals de uitwerking van het pensioenak koord. Dat de werkdruk hoog is, werd de afgelopen kabinetsperiode al pijnlijk duidelijk. Drie ministers vielen uit: eerste coronaminister Bruno Bruins (oververmoeid), Tamara van Ark van Medische Zorg (aanhoudende nek- klachten) en Bas van 't Wout van Economische Zaken en Klimaat (burn-out). Premier Mark Rutte (VVD), zelf voorstander van 'niet te veel men sen', werd door de uitval van de drie partijgenoten met zijn neus op de feiten gedrukt: zijn vierde kabinet moest uit méér ministers bestaan. ,,Als je kijkt naar de afgelopen paar jaar moet ik vaststellen dat de poli tiek zeker niet minder complex is ge worden. Dat heeft ertoe geleid dat mensen in hun fysieke gezondheid de prijs hebben betaald.'' Ook Rutte zelf oogt de laatste maanden ver moeid. In de formatie is afgesproken alert te zijn op het welzijn van bewinds personen, zei D66-leider Sigrid Kaag kort voor kerst in deze krant. ,,We moeten letten op elkaars gezond heid.'' Ook CU-leider Segers heeft zijn twee nieuwe bewindslieden op het hart gedrukt hun tijd en 'denk- ruimte' te bewaken. ,,Voor je het weet, zitten al je dagen volgepland. Bewindspersonen moeten hun gren zen beter bewaken.'' Daarbij ziet hij ook een rol voor Ka mervoorzitter Vera Bergkamp. Zij moet, vindt Segers, de eindtijden van debatten beter bewaken. ,,En soms moet een debat maar een week later worden ingepland. Niet omdat we als coalitie iets willen blokkeren, maar om een puur menselijke reden.'' Druk Jessica de Bloom, verbonden aan de Rijksuniversiteit Groningen, stelt dat de druk enorm is. ,,Als dit maanden of zelfs jaren doorgaat, houden wei nig mensen het vol - en al helemaal niet met werkplezier.'' Dan kunnen er slachtoffers vallen, waarschuwt ze, verwijzend naar de letterlijk omge vallen minister Bruins. „Misschien was het beter geweest als we even hadden uitgerust'', geeft CDA-leider Wopke Hoekstra toe, die maandag van Financiën naar Buiten landse Zaken verkaste. ,,Maar ik heb het geluk dat ik altijd snel oplaad'', zei hij voor hij woensdag positief testte op corona. ,,Daar komt bij: kie zers hebben geen boodschap aan ver moeide politici. De formatie heeft zó lang geduurd, dan doet het er echt niet toe dat wij misschien moe zijn of niet.'' VRIJDAG 14 JANUARI 2022 GO Deze ministers gaan zonder een echte vakantie over van Rutte III naar Rutte IV. V.l.n.r.: Hugo de Jonge (CDA), Carola Schouten (ChristenUnie), Wopke Hoekstra (CDA) en Mark Rutte (VVD). fotos anp 'Vakantie? Ja, het waren vijf geweldige dagen' Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag - Jessica de Bloom, Universitair hoofddocent - Wopke Hoekstra, minister van Buitenlandse Zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10