A Prins Andrew haalt bakzeil in verzet tegen misbruikzaak Meer ongevallen door roekeloze chauffeurs 9 VAN BINNEN ENKELE WEKEN ^A' ill! G Een laborant aan het werk bij het NFI in Den Haag, waar een dna-match nu supersnel kan worden gevonden. om ons snel een spoor te kunnen le veren. Na de analyse van het NFI gaat het rapport zo snel mogelijk naar het onderzoeksteam van de politie. Dan is het ook van belang dat de zaak weer snel kan worden opgepakt en het Openbaar Ministe rie de zaak ook weer zo snel moge lijk kan aanbrengen bij de recht bank.'' ,,De snelheid van het dna-onder- zoek is cruciaal om de opsporings kansen te vergroten'', zegt Mirella de Heer (43), projectleider van de proeftuin bij de Rotterdamse poli tie. ,,Het is dus de bedoeling dat we stappen maken om er in mee te gaan. Het NFI is afhankelijk van de sporen die wij aanleveren. Hoe sneller wij het dna-resultaat tot onze beschikking hebben, hoe sneller we kunnen kijken of er vluchtige gegevens beschikbaar zijn zoals zendmastgegevens of ca merabeelden.'' Bij de proef met het geautomatiseerde dna-onderzoek gaat het vaak om sporen die bij veel voorkomende criminaliteit worden gevonden, zoals inbraken. ,,Maar we hebben ook sporen van schie tincidenten én de recente rellen op de Coolsingel ingestuurd'', zegt Stefan van den Bergh (38), specialist bij de recherche. ,,In dat laatste ge val moet je denken aan sporen op voorwerpen die bij de rellen zijn gebruikt. In de zoektocht naar de identiteit van de geweldplegers is de snelle ID-lijn een uitkomst. Al leen dna hoeft niets te zeggen, je moet meer bewijs hebben. Met de uitslag van het NFI gaan we dan snel achter camerabeelden aan om die persoon te zoeken.'' Overeenkomst De Heer vertelt dat inmiddels al in veertien zaken - variërend van ver mogensdelicten tot vuurwapenge bruik - sporen zijn ingestuurd. ,,Vijf dna-profielen kwamen overeen met profielen in de databank. Aan de hand van het resultaat bepalen we hoe we verder gaan in die on derzoeken. Dankzij de snelle ID- lijn kunnen we bijvoorbeeld inbre kers sneller van straat halen waar mee we andere inbraken kunnen voorkomen.'' Volgens Van den Bergh en De Heer zijn al 'mooie resultaten' geboekt, onder meer bij een schietpartij. In die zaak kon na een snelle hit in de dna-databank een verdachte worden aangehouden van wie het anders de vraag was geweest of hij later nog vindbaar zou zijn. In diezelfde zaak bleek een tweede verdachte iemand te zijn die al vastzat voor een ander strafbaar feit. Hij stond op het punt te worden vrijgelaten, maar kon via het resultaat van de ID- lijn worden vastgehouden. Ook het OM is blij met de nieuwe ontwikkelingen. 'Met de komst van de snelle ID-lijn zijn we in staat sneller stukjes van de puzzel in een strafrechtelijk on derzoek te leggen', zegt officier van justitie Marieke Vreugdenhil op de website van het NFI. 'Hier mee kunnen we misdrijven sneller oplossen en als OM ver dachten sneller voor de rechter brengen. Het geeft ons dus extra slagkracht.'' Prins Andrew moet zich in de herfst in New York verantwoorden voor het vermeend misbruik van Virginia Giuffre. Rechter Lewis Ka plan verwierp gisteren de pogingen van de tweede zoon van koningin Elizabeth om de aanklacht nietig te verklaren. Daarmee verdwijnt het laatste obstakel om een civiele rechtszaak tegen hem aan te span nen. Door de uitspraak wacht het Britse koningshuis een publieke tuchtiging. Kaplan koos tijdens de hoorzitting al duidelijk de zijde van Giuffre. ,,Die vlieger gaat niet op", reageerde hij vorige week op het verzoek van de advocaten van And rew om het misbruik gedetailleerd te omschrijven. Volgens de rechter maakte Giuffre van één voorval wel degelijk specifiek melding. De vrouw stelt op last van de veroor deelde pedofiel Jeffrey Epstein en zijn rechterhand Ghislaine Maxwell tegen haar wil met And rew naar bed te zijn geweest. Ep stein overleed in augustus 2019 in afwachting van zijn proces in zijn cel. Volgens een lijkschouwer pleegde hij zelfmoord. Giuffre beschuldigt de hertog van York ervan haar in 2001 op drie locaties te hebben misbruikt. De prins zou zich in New York, op de Amerikaanse Maagdeneilanden en in Londen aan de destijdse 17-jarige tiener hebben vergrepen. Door de uitspraak van rechter Kaplan moet hij zich hiervoor nu verantwoor den. Andrew, die zelf niet deelnam aan de hoorzitting, ontkent alle aantijgingen ten stelligste. Zijn advocaten probeerden de claim van Giuffre te laten vernieti gen. De 38-jarige vrouw accep teerde in 2009 een schikking van 500.000 dollar van Epstein. In ruil voor dit bedrag liet ze een civiele zaak tegen hem vallen. Ook onder tekende Giuffre een lijvig docu ment, waarin stond dat ze Epstein noch een van zijn contacten voor hetzelfde vergrijp kon aanklagen. De rechter moest beoordelen of prins Andrew onder deze bepalin gen viel. Volgens Andrew Bettler, die het woord voerde in de rechts zaal namens de jongere broer van prins Charles, kon de inhoud van het 'settlement' niet worden be twist. Andrew had, op basis van de aanklacht van Giuffre van ruim tien jaar geleden, 'zonder enige twijfel kunnen worden aangeklaagd maar dat gebeurde niet'. Seksslaaf David Boies, raadsman van Giuffre, oordeelde dat Andrew niet viel on der de bepalingen. De vrouw be schuldigde Epstein destijds van mensenhandel. Hij zou haar als een seksslaafde wereld hebben overge vlogen en haar hebben gedwongen seks te hebben met zijn vrienden. Ghislaine Maxwell, de handlan ger van Epstein en goede kennis van Andrew, werd twee weken ge leden veroordeeld voor haar sleu telpositie in het misbruiknetwerk. In haar woning in Londen werd de beruchte foto genomen waarop de prins staat met zijn hand op de heup van Giuffre. De prins zou het meisje, toen nog luisterend naar de naam Roberts, later op de avond in dit pand hebben misbruikt. In totaal werden vorig jaar 17.842 ongelukken geturfd waarbij een of meer ernstig gewonden vielen. Ook het aantal ongevallen met blik schade steeg in 2021 ten opzichte van 2020 met bijna 8 procent naar 68.700 incidenten. Alleen bij de on gelukken met dodelijke slachtoffers is een lichte daling te zien van 496 naar 478. Dat blijkt uit ongevalsdata over 2021 van Smart Traffic Acci dent Reporting (STAR), een initia tief van de politie, het Verbond van Verzekeraars en verkeerskundig ict-bureau VIA. Volgens Rob Stomphorst van Veilig Verkeer Ne derland is de stijging het gevolg van de cocktail 'te hard rijden, alcohol of drugs, en afleiding door bijvoor beeld de telefoon'. ,,En we zagen tij dens corona de hardrijders. Men sen denken misschien dat ze net zo goed rijden als Max Verstappen, maar dat kunnen ze niet.'' De vrij dagavond is het gevaarlijkst. Ruim 3500 ongelukken met gewonden en doden vonden in die uren plaats. - Ton Voermans GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 FOTO FRANK DE ROO Criminelen veel sneller in beeld door wereldprimeur van het NFI Een Amerikaanse rechter heeft beslist dat de rechtszaak tegen prins Andrew kan doorgaan. De hertog van York wordt ervan be schuldigd in 2001 een tiener drie keer te hebben misbruikt. Geert Langendorff New York Prins Andrew. foto afp DEN HAAG Het aantal ongelukken met ern stig gewonden in het verkeer is in een jaar tijd toegenomen met 1300. Vrijdagavond is met stip het gevaarlijkste dagdeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9