Marechaussee gevraagd geen politiestaking te breken ÏL.-J 7 Na vier weken harde lockdown snakt Nederland naar versoepelingen. Maar kan dat ook? Verslaggever Cyril Rosman zet voor u een aantal argumenten op rij om de teugels al dan niet te laten vieren. Morgen weten we wat het kabinet vindt. LEVEN MET VIRUS TEGENOVER VOET OP DE REM HOUDEN Kappen met die lockdown Nederland is in lockdown sinds 20 december! Dat zijn vier lange we ken. Voor wie het alweer vergeten is: daarvóór zaten we al in een avondlock- down. Het is genoeg geweest! Nederland is het braafste jongetje van de klas, ner gens in Europa is de lockdown zo streng als hier. Als we nog langer doorgaan gaan de ondernemers kapot, de studenten, de sportverenigingen, de sa menleving. Nederland is het zat. Zag u de volle treinen naar België om te winkelen? Zag u al die auto's met ski boxen naar Oostenrijk rijden, waar in de alpenhutten gewoon bladen vol apfelstrü- del werden geserveerd? De lokale onder nemer pikt het niet meer. In een reeks ste den en dorpen gaan winkeliers zaterdag gewoon open. Wat het kabinet morgen ook beslist. En hij kan ook weg, die lockdown. Ja, de besmettingsaantallen zijn ongekend hoog. Maar we sturen toch al twee jaar op de zie kenhuisbezetting? Die daalt al weken. Er liggen nu nog 1432 mensen met Covid-19 in het ziekenhuis, van wie 375 op de ic. Dat omikron is dan wel enorm besmettelijk, hij maakt wel minder ziek. Kijk naar Denemarken, naar Engeland, naar Frankrijk. Recordaantallen besmet tingen, maar de bezettingen in de zieken huizen bleven onder de vorige pieken. Luister naar Armand Girbes, hoogleraar intensivecare-geneeskunde. ,,Er is een ontkoppeling van het aantal mensen dat besmet is geraakt met het aantal mensen dat in het ziekenhuis belandt'', zei hij de afgelopen dagen bij verschillende media. ,,We krijgen een situatie waarin we zeg gen: Covid-19 blijft, het is hanteerbaar en nu zullen we daarmee moeten leven." Luister anders naar Peter van der Voort, intensivist, hoogleraar en Eerste Kamerlid voor D66. 'Ik werk in het hoger onderwijs én op een ic. Ik vind dat ik een goede afweging van belangen kan maken. Mijn persoonlijke conclusie is dat al het onder wijs open moet en open moet blij ven', schrijft hij. Of luister tenslotte naar Marc van Ranst, bekendste viroloog van België. „We moeten ons niet blindstaren op het aantal besmettin gen, maar meer kij ken naar wat er in de ziekenhuizen gebeurt. Daar zien we dat het aantal nieuwe opnames heel duidelijk oploopt, maar dat er ook veel patiënten zijn die mét Covid-19 en niet dóór Covid-19 opgeno men worden." De epidemie 'gaat nu de kant uit van een griep'. Tot slot: bijna de helft van alle volwassen Ne derlanders heeft een boosterprik gehad. Dat zou voor nog minder mensen in het ziekenhuis moe ten zorgen. Kappen dus, met die lockdown. Hou nog even vol! Versoepelen? De lockdown ophef fen? Echt? Heeft u een beetje het nieuws gevolgd de afgelopen da gen? Besmettingsrecord na besmettingsre cord, overal in Europa! In Nederland waren er afgelopen week 200.000 besmettingen. Als die men sen in één stad zouden wonen, zou die met stip bin nenkomen in de top 10 van grootste steden in Neder land. En die be- smettingscijfers zijn dan nog mét een zware lockdown, kun je nagaan wat er gebeurt als alles weer open gaat. Wereldgezondheidsorga nisatie WHO stelt dat binnen acht weken de helft van alle Europeanen besmet kan raken met de omikronvariant. Met zulke cijfers kan het niet anders dan dat de druk op de ziekenhuizen toeneemt. Dus weg met de lockdown? Eerder nog even volhouden. Te snel ver soepelen, daarbij hebben we in Nederland al vaker het deksel op de neus gekregen. Luister naar Marion Koop mans, hoogleraar virologie. ,,Omikron is zo besmettelijk, dat heeft het spel veranderd. We weten dat het ziektever loop bij omikron iets gun stiger is, maar we moeten serieus rekening houden met een flinke golf op names'', zei ze recent in deze krant. ,,Het aantal ziekenhuisopnames en opnames op de in tensive care verschilt nogal van land tot land. In de VS, waar de cijfers heel steil omhooggaan, stijgen zowel de gewone op names als de ic-opnames. Dat maakt het heel lastig om te zeggen: in Nederland gaan we dus dit zien.'' Luister anders naar Bert Niesters, hoog leraar Medische Microbiologie. Hij vreest een ontwrichte samenleving bij te veel versoepelingen. „Al die besmettingen en quarantaines kunnen grote impact op de logistiek van het land hebben. Schoolklassen die weer naar huis moeten, te weinig perso neel in de thuiszorg, te weinig gezonde vracht wagenchauffeurs. Er zijn al politiekorpsen die al leen nog het noodzake lijke kunnen doen van wege het ziekteverzuim. Een col lega heeft drie kinderen die achtereenvol gens besmet raakten, die hebben weken lang in quarantaine gezeten." Of luister tenslotte naar Ginny Mooij, antropologe en lid van het voormalige Red Team. 'Als we blijven verspreiden, dra gen we bij aan het in stand houden van de pandemie. Roepen dat alles open moet, betekent: laat voortra zen, die pandemie. Wanneer gaan we dit niveau overstijgen?', schrijft zij. Tot slot: zover zijn we nog niet met boosteren, nog niet de helft van de Nederlanders heeft een derde prik gehad. Nog even volhouden dus, die lockdown. Oftewel: als agenten actievoeren door het werk niet of anders uit te voeren dan is opgedragen, moet de marechaussee niet ingaan op ver zoeken van de politieleiding om het agentenwerk even over te nemen. ,,Dan hebben onze acties natuurlijk geen zin", zegt Maarten Brink, pro jectleider van de cao-acties. De politiebonden ACP, ANPV, Equipe en NPB leggen in de brief uit dat zij kampen met een enorme rooster- en werkdruk vanwege het toenemende aantal taken: zoals het steeds meer en beter beveiligen van bedreigde personen, het in juiste banen leiden van de opvang van asielzoekers en het in toom houden van de toenemende corona-onrust. 'Dit doet een ongekend beroep op de flexibiliteit en loyaliteit van de medewerkers, aangezien de ge vraagde inzet onvoorspelbaarder is dan ooit - met langere dagen en minder gelegenheid om te recupe reren. Wat de politievakbonden be treft zijn de grenzen aan deze inzet inmiddels bereikt'. De bonden zijn van plan om bin- nenkort nog meer acties te gaan voeren. Ze schrijven 'uit betrouw bare bron' te hebben vernomen dat de Koninklijke Marechaussee inge- C Bonden voeren acties vanwege de toenemende werkdruk zet zal worden ter vervanging van de actievoerende politiemensen. Dat zou 'een grote afbreuk doen aan de kracht en inhoud van de door de politievakbonden te voeren acties en het eerder genoemde actierecht'. De bonden noemen dat 'staking- breken'. 'Wij vertrouwen erop dat u begrip heeft voor ons dringende verzoek en dat u geen personeel zult leveren ter vervanging van po litiemensen, als dit zal leiden tot het breken van de politieacties', schrijven zij. Bijstand Een woordvoerder van de Konink lijke Marechaussee bevestigt dat commandant Leijtens de brief ont vangen heeft. ,,Maar we hebben op dit moment geen verzoek om er gens bijstand te verlenen. Zolang dat verzoek er niet ligt, gaan we niet reageren op het verzoek van de bonden", aldus de woordvoerder. - Victor Schildkamp GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Hoe verder met de lockdown: kappen of toch volhouden? OPROEP OPEN G Viroloog Marc van Ranst: ,,Niet blind staren op besmettin gen." FOTO KRIS VAN EXEL O/CHr Wl G Marion Koopmans: „Omikron heeft het spel veranderd.'' FOTO ROBIN UTRECHT De politiebonden vragen de ma rechaussee om geen mensen beschikbaar te stellen om 'in te vallen' als zij acties voeren voor een betere cao. Dat staat in een brief aan luitenant-generaal Hans Leijtens van de mare chaussee. De politie heeft de handen vol. FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7