liililSi De Blide krijgt gift van360tompoucen c In Oostburg kijken ze niet op van wéér een nieuw plan voor het centrum 6 ,,Een nieuw centrum voor Oostburg? Dat zeggen ze iedere zes, zeven jaar." Nee, de geplande metamorfose van de Eenhoornstad kan veel bewoners nog niet bekoren. Eerst zien, dan geloven. Het gemeentehuis van Oostburg doet spookachtig aan op woensdag ochtend. Het in de mist badende gebouw is het toonbeeld van de we deropbouw na de Tweede Wereld oorlog, toen Oostburg grotendeels in de as werd gelegd. De toekomst van het gemeentehuis is allesbe halve in nevelen gehuld: gedeelte lijke sloop wacht. Het monumen tale gedeelte uit 1957-1958 blijft, de later aangebouwde stukken gaan tegen de grond. Voor het project Vi taal West-Zeeuws-Vlaanderen, dat Oostburg een grote impuls moet geven. Bewoners zijn sceptisch over het hyperambitieuze, miljoenen kostende project. Alles staat leeg Nee, Oostburgers staan niet in de rij om de grootschalige bouwplannen te salueren. ,,Elke zes, zeven jaar zegt de gemeente dat ze Oostburg willen opknappen. Iedere nieuwe wethouder komt met een belofte. Nou, er is in al die jaren helemaal niets veranderd hier", zegt een vrouw die net van de weekmarkt komt. Iets verderop staan twee mannen te kletsen. Ze kennen het project, maar ze geloven het wel. In de loop der jaren hoorden ze zoveel wilde plannen voor Oostburg. Heb ben die iets opgeleverd? ,,Kijk om je heen", zegt de een. ,,Alles staat hier leeg. Het is niks en het wordt niks." Vitaal West-Zeeuws-Vlaanderen moet heel Oostburg juist een op pepper geven. De gemeente en ZorgSaam zijn de kartrekkers. Be woners van verpleeghuis Stelle ver huizen naar een zorgwijk in het centrum. Volgens ZorgSaam ko men daar minstens 64 zorgwonin- gen. Daar moet het gemeentehuis gedeeltelijk voor wijken. Vlakbij moet een campus komen, met nieuwbouw voor het Zwin College, ziekenhuis en woningen voor startende gezinnen en oude ren. En ook het basisonderwijs en de kinderopvang kunnen een nieuw pand betrekken. Het winkel gebied wordt compacter, zodat er minder leegstand is. De Eenhoornstad wacht in tien jaar tijd dus een ingrijpende ma- ke-over. Kosten: ruim 60 miljoen euro. ZorgSaam en de gemeente dragen ongeveer evenveel bij. Een duizelingwekkend bedrag, vindt Hennie Simpelaar. ,,Het kost heel veel geld, maar Oostburg zal nooit zo levendig als Breskens of Sluis worden", is de inwoner van Oostburg duidelijk. ,,Er is te veel Oostburg zal nooit zo levendig als Breskens of Sluis worden leegstand en dat zie je in heel Zeeuws-Vlaanderen." Dat er ook huizen voor starters voorzien zijn, bekoort hem wel. ,,Dat is goed, maar ze moeten wel betaalbaar zijn. Het lijkt alsof te genwoordig alles voor de rijken is. Kijk naar Cadzand, dat is Knokke geworden. En ik heb lang in de Voorstraat in Groede gewoond. Nu zijn daar vooral vakantiehuizen, jongeren kunnen er geen huis vin den. Groede is in de winter een dode plaats." Zit er in Oostburg meer leven? Alberta Postma vindt van niet. Ze woont er net een jaar, vertoefde de 42 jaar daarvoor in Portugal. ,,Er staat veel leeg, dus leven in de brou werij is niet verkeerd. Nu is er markt, maar vanmiddag zie je geen kip meer op straat." Postma is wel te porren voor de extra woningen. „Starters kunnen niks vinden, maar ouderen ook niet hoor. Ons huis is eigenlijk te groot en we zouden naar iets kleiner willen verhuizen. Maar er is helemaal niks." Uitstel Niet alleen de bewoners, ook de ge meenteraad zit barstensvol vragen. Zo veel vragen, dat sommige par tijen er eind deze maand nog niet over willen besluiten. Wethouder Peter Ploegaert vindt uitstel niet verstandig. ,,Deze kans moeten we pakken." Dat hebben ze in Oostburg vaker gehoord. ,,We werden dinsdag ineens ver blijd met een heleboel dozen", ver telt Petra van den Akker, teamleider bij De Blide. ,,Het waren er heel veel. Voor het personeel was er zelfs genoeg voor twee dagen, zoals op het briefje erbij ook stond. Ik ben nu net de allerlaatste aan het op etenen we zijn nog steeds een beetje flabbergasted." ,,We zijn er echt ontzettend blij mee. Ze waren heel erg lekker, en zó welkom in deze toch lastige tijd. We weten heus wel dat de mensen aan ons denken, hoor, en we krijgen ook veel steun, maar tochhet is geweldig wat zo'n simpele tom- pouce kan doen. We hebben ze overal rondgedeeld, en als je dan de reacties van de mensen ziet: fantas tisch! Dat doet zo veel goed... Van wie ze komen? Tja, wisten we het maar! Anonieme donateur De bakker weet het wel, blijkt uit het begeleidende briefje, maar die houdt die informatie voor zich. „Smakelijk!", staat er te lezen op het begeleidende briefje. ,,Afgelopen vrijdag werden wij benaderd door een anonieme donateur, die jullie deze heerlijke tompoucen wilde schenken. Geniet ervan! De dona teur wil strikt anoniem blijven." En eigenlijk geeft dat ook niet, zegt Van den Akker. ,,We zijn wel nieuwsgierig, maar dit heeft ook wel z'n charme." De bakker moet het er druk mee hebben gehad. Uit de reacties op so cial media blijkt dat ook dozen tompoucen van een anonieme schenker werden bezorgd op SVRZ-locaties Maxima en Ter Schorre en bij ZorgSaam Bachten Dieke in Terneuzen. DONDERDAG 13 JANUARI 2022 VL 'Het is niks en wordt niks' Bob Maes Oostburg Het gemeentehuis in Oostburg doemt op in de mist. FOTO ANNE HANA - Hennie Simpelaar, inwoner Oostburg TERNEUZEN Woonzorgcentrum De Blide in Terneuzen kreeg deze week een flinke stapel tompoucen cadeau. Bakker Dees uit Terneuzen kwam de dozen met gebak afle veren. Van wie de tompoucen komen? ,,We hebben geen idee!" - Cris Sohier Medewerkers en bewoners van De Blide werden verrast met een flinke stapel tompoucen. foto svrz/facebook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 68