Ruim vierhonderd stenen van oude graven in Stavenisse worden verwijderd Voorstel D66: bouwverkeer voor wijk Platepolder moet niet door het dorp Dorpsraden Noord-Beveland voelen zich buitenspel gezet 7 B en W Middelburg Oude graven op de algemene begraafplaats in Stavenisse. foto marcelle davidse i hierwier.nl STAVENISSE Het idee is prachtig: warmte die vrijkomt bij de industriële activiteiten van chemiebedrijf Eastman gebruiken om Middelburgse huizen te verwarmen. Na eerdere tegenvallers lijkt het als nog te lukken. Ook sportcomplex De Kruitmolen wordt dan aange sloten op het warmtenet. Nederland moet van het gas af, maar de vraag is: hoe worden de huizen dan wel verarmd? In Mid delburg wordt al jaren gewerkt aan een project waarbij met restwarmte van het chemische bedrijfEastman water wordt verwarmd. Dat warme water kan via buizen naar ruim ne genhonderd huizen worden geleid als alternatieve verwarming. De warmte is er, de buizen kun nen worden aangelegd en de hui zen zijn aan te passen. Geld is er ook, mede dankzij een miljoenen subsidie van het Rijk. Toch leek het plan te mislukken. Woongoed Mid delburg doet wel mee met honder den huurhuizen, maar bij de eige naren van koophuizen was te wei nig belangstelling. Ook was er te veel onzekerheid over de levering van restwarmte door Eastman na de eerste vijf jaar. Over de streep Al met al zou het project te duur worden. Daarom doet de gemeente een extra inspanning om van deze 'proeftuin' toch een succes te ma ken. Het college van B en W wil er 920.000 euro extra in steken. De helft is nodig als bijdrage in de aan sluitkosten van particuliere huizen op het warmtenet: 2000 euro per huis. Zo wil de gemeente de huisei genaren over de streep trekken. Als meer koophuizen én het sportcomplex de restwarmte van Eastman gaan gebruiken, en als de betrokkenen partijen genoegen ne men met een lagere winst, dan wordt de Proeftuin Aardgasvrije Wijken wel haalbaar, stelt het col lege van burgemeester en wethou ders. De gemeenteraad moet daar later deze maand dan nog wel mee instemmen. Gevangenis De andere 460.000 euro die de ge meente op tafel legt, is nodig om de risico's voor Zeeuwind te verklei nen. Zeeuwind gaat de restwarmte van Eastman leveren aan de huizen en het sportcomplex, en mogelijk ook aan de gevangenis. Ook Woon- goed verhoogt de bijdrage in de aansluitkosten van de huurhuizen, zodat het project financieel haal baar wordt. De gemeente en Woon- goed krijgen het geld dat ze er nu extra aan besteden, na vijf jaar te rugbetaald. Als de proeftuin een succes wordt tenminste. Leefbare aarde Het college wil de proeftuin hoe dan ook mogelijk maken, en niet vanwege geld tegenhouden. ,,De huidige restwarmte van Eastman wordt nu in de vorm van stoom af geblazen en draagt bij aan de op warming van de aarde en kan veel beter worden gebruikt om (in de plaats van aardgas) woningen te verwarmen", stellen burgemeester en wethouders. ,,Wij moeten zor gen voor een leefbare aarde voor volgende generaties. Leefbaarheid en toekomst staan voorop. Niet het argument dat het klimaatneutraal maken van Nederland onbetaalbaar is." Op de twee algemene begraafplaatsen in Stavenisse worden komend voorjaar ruim vierhonderd oude grafstenen verwijderd. Het is de gemeente niet gelukt met de rechthebbenden van deze graven in contact te komen. De gemeente heeft contact ge zocht met de rechthebbenden van in totaal 625 graven van vóór 1973. In het overgrote deel van die gevallen was onbekend wie deze nabestaanden waren. Door het ophangen van informatie op de begraafplaatsen is geprobeerd met hen in contact te komen. Wie wel bekend was, kreeg een brief. Van 433 graven is het uit eindelijk niet gelukt in contact te komen met de rechthebbenden. Ze hebben zich niet gemeld of niet gereageerd op de brief. Van deze graven wordt binnenkort de grafbedekking verwijderd. De stoffelijke resten van de overlede nen zelf blijven wel liggen. Oude begraafplaats Van 148 graven heeft de ge meente wel (nieuwe) rechtheb benden kunnen registreren. Bij 44 andere graven hebben deze nabestaanden afstand gedaan van hun rechten. Ook in dat geval worden de grafstenen wegge haald. De overgrote deel van de weg te halen stenen bevindt zich op de oude begraafplaats aan 't Bos. Maar ook aan de Prins Bern- hardstraat wordt de grafbedek king van een aantal oude graven verwijderd. Alle kernen Het verwijderen van de oude grafmonumenten waarvan de rechthebbenden onbekend zijn of afstand hebben gedaan was een besluit van de gemeenteraad. Stavenisse kwam als eerste aan de beurt. Daarna volgen Poortvliet en Oud-Vossemeer. Uiteindelijk komen alle kernen aan de beurt. Nabestaanden die afstand hebben gedaan van de rechten kunnen de naam van de overledene laten plaatsen op een gedenkmonu- ment dat op alle begraafplaatsen komt te staan. De gemeenteraad keurt waar schijnlijk het plan voor de komst van Platepolder goed. Dat wordt een woonwijk aan de zuidoostkant van het dorp. Er komen uiteindelijk driehonderd woningen, maar het huidige besluit gaat over de eerste fase, met zo'n honderd huizen. Dat deel van de wijk komt tegen Stenevate aan te liggen. Het lijkt B en W daarom logisch om de route naar de wijk aanvankelijk via die weg te leggen. De ingang van Plate polder komt direct naast het ge meentehuis, via het nu nog onver harde Platewegje. Pas over enkele jaren, als ook de tweede fase wordt gebouwd, komt er een permanente ontsluiting buiten het dorp, door middel van een rotonde in de Hein- kenszandseweg. D66 wil dat die ontsluiting nu al wordt aangelegd, en dat bouwver- keer - en straks ook het gewone ver keer richting de wijk - dus vanafhet begin het dorp mijdt. De fractie wijst erop dat de Stenevate nu best al een drukke weg is, en dat ook de Veiligheidsregio eerder adviseerde om vanaf het begin twee ontslui tingen aan te leggen. B en W moe ten in overleg met de provincie, de eigenaar van de Heinkenszandse- weg, vindt D66-raadslid Annet van de Ree. Ze wil dat de raad vóór de zomer een voorstel van B en W krij gen. De gemeenteraad besluit van daag over het voorstel van D66. De raadsvergadering in Borsele begint om 20.00 uur en is online te volgen. Volgens de gemeente hebben de dorpsraden geen formele status, blijkt uit een notitie over burger participatie. ,,Vooral op de zin snede dat we gelijk worden ge steld met gewone verenigingen. De dorpsraad is de vertegenwoor diging van het dorp", zegt voorzit ter Frank Giljamse van de dorps raad Kats. Een mening die wordt gedeeld door andere dorpsraden. ,,De wet houder zegt dat de dorpsraden de ogen en de oren van het dorp zijn, maar in de notitie staat het tegen overgestelde", zegt Leo Bakker van de dorpsraad Kortgene. ,,De notitie ademt in geen enkel op zicht de aandrang om met de bur gers aan de slag te gaan." En dat laatste was nu juist wel de bedoe ling. De raad heeft de wethouder opdracht gegeven daar werk van te maken. Vanavond praat de raad hierover. BE DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Extra impuls met proef warmtenet Maurits Sep Middelburg - Rob Paardekam HEINKENSZAND Moet het bouwverkeer voor de woonwijk Platepolder in Hein- kenszand door het dorp of komt er al meteen een toegangsweg vanaf de Heinkenszandseweg, buiten het dorp? Daarover dis cussieert de Borselse raad van daag, op initiatief van D66. - Martijn de Koning WISSENKERKE Dorpsraden op Noord-Beve land zijn boos op de gemeente. De manier waarop die met in woners wil praten valt slecht. De dorpsraden voelen zich bui tenspel gezet. - Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 67