21 en 22 januari Buren vragen om bouwstop hotel Winkel dreigt volkstuinen te verdrijven 6 Buurman Mattijs de Lange eiste gisteren tijdens de spoedprocedure bij de Raad van State eerst een on afhankelijk bouwkundig onder zoek naar het plan om een grote parkeerkelder onder het hotel te bouwen. Volgens De Lange komt de kelderbak op slechts een meter van zijn erfgrens en is er grote kans op schade aan zijn schuur. Volgens initiatiefnemers en ho teluitbaters Norbert en Michel Bimmel is er niks aan de hand. ,,Bo- vendien blijkt uit nader onderzoek dat een grondinjectie om de bodem onder de schuur van De Lange te verstevigen bij nader inzien niet nodig is", zei Norbert Bimmel in Den Haag. De Lange, zelfingenieur, veegde de vloer aan met het onder zoek dat in opdracht van Bimmel is uitgevoerd. Uit onderzoek in op dracht van De Lange blijkt dat er wel degelijk een groot risico op con structieve schade is voor zijn eigen dommen. De gebroeders Bimmel hopen evenwel dat de Raad van State het bestemmingsplan en de bouw(om- gevings)vergunning in stand laat, zodat zij met de voorbereidingen van de bouw kunnen beginnen. Het huidige hotel willen zij ko mende september slopen, waarna de bouw van een nieuw en moder ner hotel kan beginnen. Ze zijn al zes jaar bezig met de plannen om het uit te breiden. Het oude hotel telt 32 kamers. Het nieuwe krijgt er iets meer dan het dubbele. - Jan van Ommen Het is goeie grond daar aan de Dapperweg in Haamstede. Maar na 25 jaar moeten de volkstuinen mogelijk wijken voor een nieuwe supermarkt. En zoiets bouw je niet zomaar even opnieuw op. Rinus Schot strijkt met de hand even langs het blad van de knof look voor zijn schuurtje. „Gewoon bij Albert Heijn gekocht en in no vember geplant." Nog eventjes ge duld en dan kan hij volop stinken van eigen grond. Schot woont in de wijk Boomwei pal naast het complex aan de Dapperweg. Tot een kwart eeuw geleden waren de volkstuintjes nog in die hoek te vinden. Ze werden verplaatst ten gunste van nieuwbouw. Die ge schiedenis lijkt zich nu te herha len. Verontwaardiging In een brief aan de gemeenteraad steekt secretaris Willem de Waal van Volkstuinvereniging Haam stede zijn verontwaardiging niet onder stoelen of banken. ,,We zijn not amused!" Op een kaartje bij de dorpsvisie zag hij tot zijn stomme verbazing dat het complex aan de Dapperweg was ingekleurd als ontwikkelingsgebied voor de nieuwe Market Plaza. ,,We wisten al langer dat er plannen waren om de supermarkt naar de entree van het dorp te verplaatsen. Maar als je dan zonder verdere voorwaar schuwing ziet dat ze jouw stukje grond daar ook voor nodig denken te hebben, dan valt dat toch even tegen. En wat moeten ze dan met dit (zoals ik het zie op die kaart) wormvormig aanhangsel. Het zou toch eeuwig zonde zijn wanneer dat alleen is voor een parkeerter rein! De winkels komen namelijk een heel stuk verderop, langs de weg." De Waal (72) woont in Rotter dam. Als het even kan, verkast hij naar zijn vaste plek op mini-cam ping De Fruitgaard net buiten Haamstede. Hij helpt daar bij het onderhoud aan de pluktuin. „Alle maal hobby." Als gepensioneerd vakdocent in aardappelen, groente Het zou toch eeuwig zonde zijn wanneer dat alleen is voor een parkeerterrein en fruit weet hij hoe belangrijk goede grond is voor het eindpro duct. ,,Stel dat we inderdaad moe ten verhuizen, dan ben ik er niet zo bang voor dat de gemeente ons weer een redelijk alternatief aan biedt. Maar voor je dan écht iets kan met die grond, ben je zo vier, vijf jaar verder", hamert ook voor zitter Dirk Eisinga op een zorgvul dige afweging van alle belangen. De vereniging floreert, met 38 leden en 45 tuintjes. ,,Er zijn er net drie vrijgekomen die te huur zijn. Gelijk even wat reclame maken als dat mag", lacht Adrie de Glopper. Hij heeft een perceel van 300 vier kante meter te onderhouden. ,,Mijn schoonvader is hier 25 jaar geleden mee begonnen. Van lie verlee hebben wij het overgeno men. We zitten aan de rand, langs de sloot, dus eigenlijk de beste plek. Als het hard heeft geregend loopt het water gelijk goed weg." De meeste tuintjes liggen keurig omgespit te wachten op het voor jaar. De Glopper: ,,Het is nu een eind klaar. Ik heb nog wat prei staan. Vorige week hebben we de laatste worteltjes gegeten." Aard appelen, sla, bonen, radijs, rode bessen, pruimen, druiven; zijn tuin levert een rijke oogst op. Ei- singa verwacht dat daar op korte termijn geen verandering in komt. Geen paniek dus, schetst hij de al gehele stemming onder de leden. ,,Voorlopig is dit slechts één van de mogelijke locaties voor de super marktplannen waar naar wordt gekeken. Nog niks definitiefs. Want de katholieke kerk moet daar dan ook weg, maar die wil niet. Net als de huisartsenpraktijk. Dus voordat het tot iets concreets komt, duurt dat misschien nog wel jaren." Bijenmengsel De vereniging wordt eind deze maand in een bijeenkomst met de gemeente, supermarkteigenaar en andere belanghebbenden bijge praat over de plannen. De tuinders gaan zakjes met bijenmengsel uit delen om extra de aandacht op hun aandeel in het gebied te vesti gen. De Waal: ,,Met een visite kaartje waarop duidelijk staat dat we in het dorp horen." .Wij helpen je kiezen op de DONDERDAG 13 JANUARI 2022 SD DEN HAAG/DOMBURG De buren van Hotel The Wigwam in Domburg hopen dat de Raad van State zo snel mogelijk een bouwstop oplegt. Want zij vre zen voor flinke bouwschade aan hun schuur. De volkstuinen aan de Dapperweg in Haamstede moeten mogelijk wijken voor nieuwbouw van een supermarkt. Vlnr: Rinus Schot, Bert Hendrikse, Dirk Eisinga en Adrie de Glopper. foto marieke mandemaker 'Dit heb je niet zomaar weer op andere grond' Marcel Modde Burgh-Haamstede - Willem de Waal, volkstuinvereniging open dagen We helpen je ook op andere momenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65