Nederlandse studenten in het buitenland kunnen wél naar college en de kroeg Coronaregels buiten ons land minder strikt 5 LAURA JULIA DAAN nen.'' Van der Meulen: ,,Plus: het is voor Nederlanders die bijvoor beeld een taalachterstand heb ben, beter te volgen.'' Oppassen alleen dat Kuipers zich niet naar het scherm omdraait. Kleinree- sink: ,,Hij moet de illustraties op een monitor vóór zich zien, want met zijn rug naar de zaal verliest hij direct het contact met de kij kers.'' O Klare taal Wat Kuipers ook zeker van De Jonge mag kopië ren? De korte zinnen en begrij pelijke woorden. Kleinreesink: ,,Kuipers moet met zijn medi sche achtergrond oppassen dat hij niet te inhoudelijk wordt, te veel nuances aanbrengt. Hij staat er om een duidelijke boodschap over te brengen en alleen dat telt.'' O Geen cijferbrij Wat Van der Meulen op viel: dat De Jonge af en toe wel heel veel cijfers de ether in slingerde. ,,Dan ging het over de hoeveelheid testen, het aantal besmettingen, mensen in het ziekenhuis, mensen op de ic en ga nog maar een tijdje door. Ik raad Kuipers aan één getal te ge bruiken: het ic-getal bijvoor- O Spreekgestoelte Wat volgens Kleinree- sink best weg kan: het spreekgestoelte. ,,Dat vormt let terlijk een barrière tussen be windslieden en toehoorders en creëert afstand en verwijdering, terwijl Rutte en De Jonge juist willen dat mensen hen vertrou wen.'' En als we dan toch aan het schuiven zijn: waarom geen autocue? ,,Dat is dé manier om oogcontact met het publiek te houden.'' Wil het kabinet de ka theders per se houden, dan wat wijze raad: schaf voor de rijzige Kuipers maat XXL aan. Kleinree- sink: ,,Niks oogt krachtelozer dan een minister die zich moet buk ken om een tekst te lezen.'' O Exit: de dominee En: mag het wat minder over de ongevaccineer den gaan? Van der Meulen: ,,Ik begrijp dat De Jonge nog steeds het allerliefste ziet dat iedereen de prik neemt, maar ik vond dat hij in de recente persconferenties wel erg op dat vaccineren bleef hameren en ongevaccineerden wel erg vaak als 'probleem' of 'obstakel' naar een coronavrije maatschappij presenteerde. Ik denk niet dat dat helpt. Sterker: het wakkert de polarisatie mo gelijk aan. Ik hoop dat Kuipers wat minder bekeringsdrang heeft. Dat hij het wat neutraler houdt.'' ©Hoffelijkheid Wat Kuipers van Klein- reesink zéker van De Jonge mag overnemen: die kleine maar o zo belangrijke blijken van hoffelijkheid. ,,De Jonge wachtte altijd met zijn speech tot de ge- barentolk op haar plek stond en gaf haar dan vaak een knikje. Zo van: zullen we? Daarmee liet hij niet alleen zien dat hij haar taak en de slechthorenden serieus nam, maar dat hij sowieso ie mand is die rekening met ande ren houdt.'' ONiet alleen OMT Wat Van der Meulen hoopt: dat de nieuwe mi nister wat minder vaak naar het OMT verwijst. ,,Als je dat steeds doet, roept het toch de pijnlijke vraag op: wie zit er hier eigenlijk aan de knoppen? Bovendien lijkt het me goed duidelijk te maken dat het beleid inmiddels op méér gestoeld is dan de medische ex pertise in het OMT. Ook andere experts hebben toch iets te zeg gen over de vraag: hoe komen we uit de lockdown?'' OMea culpa Het allerbelangrijkste volgens Van der Meulen: dat Kuipers een vergissing of misstap durft toe te geven. ,,De trage vaccinaties, de late boosters, dat 'dansen met Janssen'. Dit is natuurlijk een ongekende situa tie. Fouten maken is logisch. Maar geef ze wel toe. Politici ogen sterker en vooral betrouw baarder als ze aan zelfreflectie doen en laten zien: we hebben van fouten geleerd.'' heb veel geluk gehad, ik kan nog steeds naar barretjes en uit eten. Het virus is niet bepalend voor je leven, zoals in Nederland. Er wo nen hier natuurlijk ook niet zo veel mensen op een kluitje. Dus zijn er minder contactmomen ten." In principe krijgt Julia binnen kort weer fysieke lessen. ,,De cam pus is sowieso niet dicht geweest, dat is zo fijn! Ik heb mijn scriptie in Nederland alleen vanachter mijn bureau geschreven, dus ik weet hoe rot dat is. Toch vind ik het een gevaarlijke vraag of jullie het verkeerd aanpakken. Ik weet niet of de Zweedse aanpak in Ne derland zou werken, ze laten men sen hier wel heel vrij. Het zijn ge woon twee verschillende cultu ren." 'Ik heb medelijden met studenten in Nederland' Daan Slaats (24) is sustainability management candidate op de Co lumbia University in New York (VS), maar nu even op winter sportvakantie in Italië. Hij ziet dat de omikronvariant in de Ver enigde Staten momenteel hard toeslaat. ,,Ik merkte tijdens mijn tentamenweek dat er weer veel positieve gevallen in mijn omge ving waren. Maar de universiteit gaat gewoon weer open in febru ari. Je kunt daar gratis testen. So wieso moet ik eerst negatief testen voordat ik de bibliotheek binnen mag. En we dragen binnen altijd mondkapjes. Dus het gaat er alle maal redelijk veilig aan toe." ,,Ik heb medelijden met studen ten in Nederland", zegt Daan over de strikte coronaregels hier voor hen. ,,Ik heb in New York wél fy siek les kunnen krijgen op de cam pus. Dus ik heb geen spijt van mijn keuze." Hij vindt dat we 'moeten leren leven' met corona en dat snappen de Amerikanen volgens hem goed. ,,Ik ben dit voorjaar uit gestudeerd, maar het is wel mijn doel om daarna in de VS te blijven. Dat mag drie jaar lang op mijn stu dentenvisum. Fijn, want ik ben blij dat ik voorlopig niet meer in Nederland hoef te wonen, als ik kijk naar het coronabeleid.'' beeld. Anders raken we de weg kwijt.'' In ons land zitten studenten thuis door de strenge coronamaatregelen in het hoger onderwijs. Nederlandse studenten in het buitenland kunnen meestal wél fysiek lessen volgen en uitgaan, vertellen ze opgelucht vanuit Spanje, Zweden en de Verenigde Staten. 'Ik kan nog steeds naar barretjes en uit eten' Julia de Geus (22) doet de master global management aan de Jönkö- ping International Business School in Zweden. We storen haar terwijl ze op een berg in IJsland staat, vanuit Zweden een heel po pulaire trip. ,,Het gaat eigenlijk heel goed", vertelt ze over haar buitenlandavontuur. ,,Natuurlijk is het in coronatijd extra spannend om alleen ergens heen te gaan en een nieuw leven te moeten op bouwen. Maar toen ik in augustus aankwam, had ik toch snel aan spraak." In Zweden is het sowieso rustig qua coronaregels, aldus Julia. ,,Ik werden extra restricties opgelegd, zoals een mondkapje dragen op straat." Gelukkig zit ze op een klei nere privé-universiteit. ,,Ik kreeg nog altijd fysiek les. Wel moest ik 24/7 met een mondkapje op lopen, ook in de klas." Laura vindt de coronaregels in Spanje echt anders dan in Neder land. ,,Ik kan me een complete lockdown voor ondernemers en scholen hier niet voorstellen. Ik ben zo blij dat ik nu hier mag zijn." Volgende maand moet ze te rug naar Nederland en daar ziet de studente toch een beetje tegenop. ,,Ik ben heel erg bang dat ik straks weer alleen op mijn kamertje moet zitten." 'Ik zie er tegenop terug naar Nederland te gaan' Laura Leidner (24) doet een minor communicatie aan de Universidad San Jorge in Zaragoza (Spanje). ,,Toen ik hier aankwam, waren er een paar restricties: de horeca moest om twaalf uur 's avonds dicht en overal binnen waren mondkapjes verplicht." In het begin leek het voor Laura of corona niet bestond, maar sinds de kerst regende het besmettin gen. ,,Toen kwamen mensen in eens niet meer naar de klas, ze slo ten online aan. Maar ook in de stad GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Daan studeert aan de Columbia University in New York. privéfotos Edwin van der Aa Julia is bezig met een master in Jönköping in Zweden. Laura doet een minor in het Spaanse Zaragoza.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5