O Waar let je op bij het bezoeken van open dagen? 9 Onderzoek en Ontwerpen staat centraal, werken in teamverband aan technische opdrachten Als ze naar een hbo of universiteit gaan, hebben ze een grote voorsprong Is het je na het lezen van al deze mogelijkheden, keuzes en opties gaan duizelen? Dan wachten je nog de open dagen, waarbij je scholen kunt bezoeken en vergelijken. Pelle benadrukt het nogmaals: ,,Ga altijd samen kijken op ver schillende scholen.'' Tijdens zo'n bezoekje is het handig om een checklist in te vullen. In de papieren en online VO Gids staan er twee: een voor het kind en een voor de ouders. Die voor de kinderen is ingedeeld in zeven categorieën: de prakti sche zaken (zoals kan ik er op de fiets heen), de vraag of het een leuke school is (lijken de leraren me aardig), of leerlingen er een goede start kunnen maken (is er een leuk introductieprogramma), wat de regels zijn (mag ik mijn mobieltje gebruiken), hoe het le ren in de brugklas gaat (mag ik extra vakken kiezen) hoe het werkt met cijfers en rapporten (is er een programma waarin ik mijn cijfers kan inzien) en wat er na de les gebeurt (zijn er leuke uitstapjes). Voor ouders is er een checklist die net weer op andere dingen fo cust: op de school en de omge- ving (is er bijvoorbeeld een kan tine met gezond aanbod), of het een leuke school is (is de sfeer prettig en merk ik dat aan mijn kind), op de organisatie van de school (het aantal leerlingen per klas), de begeleiding (of de school goed optreedt tegen pesten), de lessen (wordt er gewerkt op lap tops en tablets), de resultaten (heb je als ouder inzage in de cij- feradministratie) en de buiten schoolse activiteiten (is er bij voorbeeld een uitwisseling met een buitenlandse school). C Kijk of je met leerlingen kunt praten, zij kunnen het beste vertellen hoe het reilt en zeilt Na afloop kun je samen met je kind de plussen en minnen van de scholen naast elkaar leggen. ,,Je kunt de checklist apart van el kaar invullen en thuis vergelij ken. Heel ouderwets, met een kopje thee erbij. Het is een be langrijke keuze, dus neem de tijd'', zegt Pelle. Daarnaast heeft ze nog een aantal tips voor het bezoeken van een open dag. Op zo'n dag probeert een school zich natuurlijk van zijn beste kant te laten zien, met leuke proefjes en spannende ap paraten als 3D-printers. ,,Kijk of je met leerlingen kunt praten. Stel vragen. Zij kunnen het beste ver tellen hoe het op de school reilt en zeilt. Bedenk wel dat vaak de goede, enthousiaste leerlingen op een open dag vragen beantwoor den.'' Op zo'n open dag is gelukkig veel hetzelfde als op een normale schooldag. ,,De muren zijn niet opeens geschilderd, de inrichting van de klaslokalen is zoals die normaal ook is.'' Kijk daarom goed om je heen, proef de sfeer. En als je door de school loopt, let dan vooral op de gezichtsuitdruk king van je zoon of dochter. ,,Gun jezelf de uitdaging om open te staan voor andere schooltypes en -richtingen. Vooral als jouw kind erg enthousiast is, want daar doe je het voor!'' Laatste tip: houd in deze gekke tijden op de websites van de scho len wel in de gaten of de open dagen doorgaan, zo niet, dan zijn er online alternatieven. - SE GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Darice Djoemena is een van de 225 leerlingen die bovenop het vaste programma leskrijgen in een typisch technasiumvak als Onderzoek en Ontwerpen. - Jantine Ouwendijk, coördinator - Erik Jan Baaijens, conrector FOTO PATRICK VAN GEMERT/ZUTPHENS PERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 57