Vergroening, klimaat en gezond leven M&m.m 7 TEKST THEO PAIJMANS FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Ecoschool in Nijmegen Goud Leerlingen kijken hoe de mensen in een gebied omgaan met de natuur en hoe dat beter zou kunnen 1 GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 De hele dag met je hoofd in de boeken, dat is niets voor Teun Coopmann (13). ,,Ik doe graag dingen met mijn handen'', legt hij uit. Zo denkt de even oude Lisa Crum er ook over. ,,Ik wil niet alleen maar theorie, maar ook de praktijk.'' Teun weet nog niet wat hij later wil worden, Lisa wel: „Dierenarts, dus dan is het wel goed dat je ook veel kennis in de praktijk opdoet." Daarom volgen beiden lessen bij (voluit) Yuverta Het Groene Lyceum, een bijzondere vmbo in Nijmegen. ,,Het Groene Lyceum is een leerweg waarmee leerlingen in zes jaar tijd diploma's vmbo-t én mbo niveau 4 halen", vertelt docent Jan de Groot. ,,Ze krijgen algemene vakken als wiskunde, Nederlands en Engels op havo-niveau'', zegt hij. Daar naast werken ze aan projecten als vergroe ning, klimaat en maatschappelijke thema's. Denk aan gezond leven, voeding en bewegen. De leerlingen werken vanaf hun 12de ook bui ten de school aan zulke projecten. Het is een praktische route naar het hbo." Dit type projecten maakt het lyceum 'groen', zegt De Groot. Thema's zijn natuur, milieu en ecologie en er is samenwerking met gemeen ten, waterschap en bedrijfsleven. ,,Of het nu gaat om vergroe ning in de stad of de afvoer van over tollig water, alles staat in het teken van actuele the ma's. Leerlingen kij ken hoe de mensen in een bepaald ge bied met de natuur omgaan en hoe dat beter zou kunnen.'' In Nederland zijn meer scholen als Het Groene Ly ceum, maar deze Nijmeegse versie is bovendien een 'ecoschool'. Coör dinator Tom Lepoutre: ,,Ecoschool is een or ganisatie die scholen helpt duurzamer te worden. Wij hebben ons een paar jaar gele den aangemeld en hebben intussen de groene vlag behaald. Ofwel goud, in eco- school-termen. Met ecoschool maken we leerlingen bewust van duurzaam denken en doen." - Jan de Groot, docent G Yuverta Het Groene Lyceum is een vmbo in Nijmegen. Leerlingen halen in zes jaar tijd diploma's vmbo-t én mbo niveau 4. Algemene vakken als wiskunde, Engels en Nederlands zijn op havo-niveau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 55