O Op welke manier leert jouw kind het best? Het stappenplan 6 Als je het type school weet, ben je er nog niet. Er zijn grote ver schillen in leerme thodes. Bedenk als ouder goed op welke manier jouw kind het beste leert. Via klassikale of individuele lessen, werkt hij graag samen in projecten of juist meer zelfstandig? Aan de hand daarvan kun je een keuze maken. Pelle noemt als voorbeeld: ,,Als je kind vrij van geest is, past een school met veel klassikaal onder wijs wellicht niet. Maar als je nu al merkt dat hij bijvoorbeeld moeite heeft met het zelfstandig maken van schoolopdrachten, is het juist weer niet handig om hem naar een montessorischool te laten gaan.'' Een aantal leerconcepten op een rij: Allereerst is er natuurlijk het alge meen onderwijs. Daar past je kind eigenlijk altijd. Deze scholen heb ben geen specifiek onderwijscon cept, maar een mix van verschil lende leerstijlen. De ene keer is er een klassikale instructie, de andere keer doen scholieren aan een pro ject mee. Soms werken ze zelfstan dig, soms met klasgenoten. Op een montessorischool leren scholieren zelf keuzes maken en zelfstandig werken. Ze krijgen werk voor een paar dagen of weken vooruit en mogen, binnen bepaalde regels, zelf kiezen wanneer ze aan welk vak werken. Op het daltononderwijs draait het ook om zelfstandig werken, eigen keuzes en samenwerken. Zo mogen leerlingen zelf kiezen in welke volgorde ze 'taken' doen en of ze alleen of samen willen werken. Het woord 'vrij' in vrijeschool be tekent dat een leerling zich op school kan ontwikkelen op elk vlak van zijn persoonlijkheid. Daarom zijn er naast de gewone leervakken ook veel creatieve en doevakken, zoals handenarbeid, schilderen, muziek, zang en toneel. C Er zijn grote verschillen in leermethodes, bedenk goed op welke manier jouw kind het beste leert Als een school aan gepersonaliseerd leren doet, hebben alle leerlingen hun eigen lesrooster. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij Kunskapsskolan, een relatief nieuw concept uit Zwe den. Iedere leerling werkt op zijn eigen niveau en in zijn eigen tempo aan zijn eigen leerdoelen. Elk kind heeft een vaste leraar, maar geen vaste klas. een vorm van gepersonaliseerd onderwijs. Elke leerling heeft een persoonlijk leerplan op basis van zijn eigen kwaliteiten en interesses. Ze zitten wel in een vaste groep van ongeveer vijftien leerlingen (de advisory met een vaste docent: de advisor. Dan is er nog Agora, een vorm van gepersonaliseerd onderwijs waarbij niet de vakken of het onderwijssysteem centraal staan, maar de nieuwsgierigheid van het kind. Een coach bepaalt samen met de leerling wat op welke manier zinvol is om te leren. Tot slot is er particulier onder wijs: daarbij zijn de klassen klein en is er extra aandacht voor de leerlingen. Het onderwijs is op maat. Deze scholen worden niet bekostigd door de overheid, waardoor ze een stuk duurder zijn. - SE Een openbare of een bijzondere school? Extra aanbod: betere cijfers bij alle vakken tweetalig onderwijs, waarbij veel vakken in het Engels of een andere tweede taal zijn, en het techna- sium, met veel aandacht voor tech niek. Op een Business school ma ken leerlingen kennis met het on dernemerschap, een Unesco- school behandelt mensenrechten en andere thema's van Unesco. DONDERDAG 13 JANUARI 2022 GO 'Een praktische route naar het hbo', zo noemt docent Jan de Groot de bijzondere vmbo in Nijmegen. Vanaf je 12de is het er aanpakken. Ook Big Picture Learning is Een keuze die je ook nog moet maken: gaat jouw kind naar een openbare of een bijzondere school? De meeste bijzondere scholen zijn protestants-christelijk of rooms-katholiek, ook zijn er reformatorische en isla mitische scholen. Goed om te weten: leerlingen krijgen overal hetzelfde diploma en het zegt niets over de kwa liteit, het verschil zit 'm in de manier waarop ze hun levensvisie in de lessen ver weven. Zo staat er op scho len met een religieuze grondslag vaak godsdienst les op het lesrooster. Een ander verschil is dat op openbare scholen elk kind welkom is, wat zijn achter grond of levensvisie ook is. Bijzondere scholen mogen voorwaarden stellen, bij voorbeeld dat ouders de religieuze principes onder schrijven. Het verschilt per school hoe de levensvisie in de praktijk wordt ingevuld en hoeveel je kind daarvan merkt. Bedenk wat bij jullie gezin past. G Op sommige scholen spelen leerlingen de ver schillende commissies na van de Verenigde Naties. foto arie kievit Weet je eenmaal welk type school en welke leermethode bij je kind past? Dan ben je er nog niet. Veel scholen bieden extra lesaan- bod, of zijn helemaal ingericht vol gens een bepaald thema. Dat doen ze omdat is gebleken dat kinderen die het naar hun zin hebben op school, betere cijfers halen bij alle vakken. Veel scholen bieden daarom bij zondere activiteiten of extra vak ken aan. Er is volop keuze: bijvoor beeld een taal als Chinees of Spaans en talentklassen voor leer lingen die aanleg hebben voor dans, theater, ict, techniek, robo- tica of koken. Andere extra's zijn bijvoorbeeld onderwijs voor hoog begaafden, een samenwerking met de universiteit of thuiswerkvrij on derwijs. Sommige scholen hebben zelfs een speciaal thema, dat dan bij meerdere vakken een rol speelt. Bekende voorbeelden zijn het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54