Onverwachte schooltypes 4 Speciaal onderwijs in Enschede Divers Band Voor sommigen wisselen onderwijs en therapie elkaar de hele dag af -'■'o* 't WÊÊÈm DONDERDAG 13 JANUARI 2022 GO TEKST THEO PAIJMANS FOTO'S KOEN VERHEIJDEN 'Kijken met de bril van wat wél kan' Cassandra Kumru (12) houdt van gamen, knutselen en tekenen. Mila Cretier, even oud, gaat op woensdag avond altijd naar de zwem- club en ze houdt van leren. ,,Dat is mijn hobby'', zegt ze kordaat. Cassandra wil later paardenver- zorgster worden, Mila dokter of juffrouw. De meiden zijn vrolijk en zoals dat gaat op die leeftijd, ze hebben lol. Mila vertelt over haar autisme en adhd, Cassandra over haar spierziekte. ,,Ik zit in een rolstoel, vroeger had ik een slangetje in mijn neus'', vertelt Cassandra. De twee zijn leerlin gen van Onderwijscentrum Het Roessingh (OCR) in Enschede. Hier kunnen kinderen met een beperking - lichamelijk, verstandelijk of beide - of een langdurige ziekte toch naar school. „Kinderen kunnen vanaf hun 4de tot en met hun 18de bij ons terecht'', vertelt directeur Tessa Pierik. ,,We hebben meerdere scholen onder één dak en zwaaien ieder jaar havisten uit die met hun di ploma op zak doorstromen naar een hbo-op- leiding. We heb ben ook zeer moeilijk lerende kinderen. Of die ernstig meervou dig beperkt zijn en uitstromen naar de dagbe steding. Dat maakt de school zo divers." Het onderwijs aanbod is op maat afgestemd op de leerlingen. ,,Voor som migen wisselen onderwijs en therapie elkaar de hele dag af. Zorg, onderwijs en revalidatie moeten daarom goed geïntegreerd zijn." Het Roessingh startte in 1957 als onderdeel van een revalidatiecentrum. Inmiddels telt de school 270 leerlingen. Er is een speciale band tussen leerlingen en personeel, zegt Pierik. Ook verdrietige momenten worden Igedeeld. „Sommige leerlingen zijn ongenees lijk ziek en overlijden. Dat is enorm droef. Het is bijzonder dat we zoveel voor onze leerlin gen en hun ouders mogen betekenen. Wij kij ken met de bril van wat wél kan. Dat leren wij de leerlingen ook van jongs af aan. Je bent geneigd om een kleuter in een rolstoel van de taxi naar het klaslokaal te duwen, toch zeggen we: alles wat ze zelf kunnen, doen ze zelf." - Tessa Pierik, directeur van Het Roessingh jJpsyj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52