Spannend en best een beetje onzeker O Wie is je kind en wat vindt hij of zij leuk? Schoolkeuze in vier stappen 3 Mijn neef: als Als het om de keuze RONALD VAN GEENEN Hoe verschillend we allemaal ook zijn, er zijn van die momenten in het leven die bijna iedereen zich tientallen jaren later nog herinnert. De overstap van de lagere naar de middelbare school is er zo een. Maar hoe diep ik ook in mijn eigen geheugen graaf; de weidse vergezichten die ik op dat moment vast zag, komen niet meer bovendrijven. Heel triviale herinneringen des te meer. De opwinding die ik voelde bij de aankoop van mijn eerste Rijam-agenda. Nieuwe multo mappen en het ruitjespapier van de Hema. Geodriehoek, doosje met passer. En natuurlijk het KLM-koffertje waar alles in zou moeten passen. Hip in het jaar waarin mijn middelbare schooltijd in Terneuzen begon. Dat gevoel kwam weer helemaal terug toen ik het pas met mijn neefje uit Vlissingen had over hoe 2022 de eerste, grote ommekeer in zijn nog jonge leven zal zijn. De overgang van groep 8 naar de middelbare school. Een spannende en ook best een beetje onzekere tijd. Want hoe pakt de eindtoets uit? En welk school advies geeft de juf? gaat, is mijn neefje er je Op TikTok eigenlijk al wel uit. zegt dat je in Het wordt de school q _jj. die het snelst per fiets groep 8 zit, bereikbaar is. De word je school bovendien uitgelachen waar zijn broer al op zit en de meeste vriendjes ook heen willen. Waar hij het meest naar uitziet? ,,Als je op TikTok zegt dat je in groep 8 zit, word je uit gelachen. Dat is straks niet meer zo.'' Over alles wat er verder toe doet bij de over stap van lagere naar middelbare school, gaat deze bijlage Schoolkeuze. Voor alle ouders en kinderen die straks voor de grote ommekeer staan. Maar natuurlijk ook voor lezers die deze fase allang achter de rug hebben. Al was het om eigen herinneringen aan de eerste stappen als verse brugpieper aan te wakkeren, hoe triviaal die soms ook zijn. Welk schooltype past bij het niveau van jouw kind? Op welke manier leert jouw kind het best? Waar let je op bij het bezoeken van open dagen? Wie is eigenlijk je kind, wat vindt hij of zij leuk en hoe belangrijk is dat? Handleiding voor een belangrijke keuze van ouder en kind. Je kind begint na de zomer vakantie op de middelbare school. Maar welke? Er is veel te kiezen: gaat hij of zij naar het vmbo of vwo, naar algemeen of bijvoorbeeld montesso- ri-onderwijs. En wat is voor hem of haar belangrijk: dat er veel aandacht is voor techniek, dat hij of zij een extra taal kan leren of er juist lekker veel kan sporten of toneelspelen? We nemen in dit artikel vier belang rijke stappen door die je als ouder kunnen helpen in het keuzeproces: wat vindt je kind leuk, welk school type past daarbij, op welke manier leert hij of zij het beste en hoe pak je het bezoeken van open dagen aan? Dat doen we aan de hand van de VO Gids, een papieren en online keu zegids voor leerlingen in groep zeven en acht van het basisonderwijs en hun ouders, en een toelichting van hoofd redacteur Vanessa Pelle. Zij geeft de allerbelangrijkste tip alvast weg: ,,Ga het gesprek aan met je kind en neem daar de tijd voor.'' Dus: pak die VO Gids erbij, praat samen over wat daar allemaal in staat en luister goed naar wat je kind wil. En: bezoek open dagen van verschillende scholen om een goede indruk te krijgen. - Suzanne Eijgenraam pp De meeste kinderen van 11, 12 jaar hebben nog geen idee wat ze later willen worden. Dat is voor het kiezen van een middelbare school ook hele maal niet erg. Op de scholen voor voortgezet onderwijs (het vo) hoe ven ze niet meteen een richting te kiezen. ,,Ze maken nog geen keuze voor een beroep'', zegt Vanessa Pelle van de VO Gids. ,,Alleen als een kind bijvoorbeeld zeker weet dat het later arts wil worden, is het belangrijk dat het uiteindelijk voor het vwo kiest. Maar dat kan ook in stappen na de mavo of havo nog.'' Kinderen weten echter wel vaak wat ze leuk vinden. Is jouw kind creatief, muzikaal, houdt het van sporten of van cultuur? Welk ka rakter heeft hij of zij? En wat voor gezin zijn jullie? Stap 1 is dan ook: kijk wat je kind leuk vindt en be denk dan welke school daarbij past. Een aantal zaken kan daarbij een rol spelen. Zo is het is niet op voor hand te zeggen of een kleine school of een grote scholengemeenschap geschikt is voor jouw zoon of doch ter. ,,Er zijn ook heel grote scholen die juist klein aanvoelen'', zegt Pelle. ,,Er is dan bijvoorbeeld een aparte ingang voor brugklassers, of de leerjaren hebben verschillende pauzetijden.'' Kies je voor de school om de hoek of wil je kind best wat verder reizen? ,,Het openbaar vervoer is tegenwoordig een stuk beter gere- geld.'' Daardoor kun je soms best kiezen voor een school die verder weg is, maar waar bijvoorbeeld veel aandacht is voor toneel en sport, of die - als je religie belangrijk vindt - katholiek is. En dan zijn er nog de vriendjes en vriendinnetjes. Sommige kinde ren willen graag naar dezelfde C Er zijn heel grote scholen die, door een aparte ingang voor brugklassers, juist klein aanvoelen school. Pelle snapt dat wel, maar vindt niet dat het de beslissende factor moet zijn. ,,Dat zal een kind nu absoluut niet willen geloven, maar op het voortgezet onderwijs maken ze nieuwe vrienden.'' De leerkracht van groep acht kan je vaak goed op weg helpen bij het maken van alle keuzes, want hij weet welke soort scholen er in de buurt zijn én welke daarvan bij het kind en het gezin kunnen passen. De betrokkenheid van ouders De kwaliteit van de school Het lijkt zo logisch: je wilt dat je kind naar een een school gaat waar de kwaliteit van het onder wijs goed is. Er is het oordeel van de Onderwijsinspectie, er zijn te- vredenheidsonderzoeken onder GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Ronald van Geenen is hoofdredacteur van de PZC De middelbare school die bij jouw kind devogids.nl/middelbare-scholen/pzc COLOFON Directie Erik van Gruijthuijsen en Bart Verkade Samenstelling Koos de Wilt Eindredactie Egbert Jan Riethof en Koos de Wilt Vormgeving Mariska Schotman Aan deze bijlage werkten o.a. mee Edwin van der Aa, Suzanne Eijgenraam, Claudia Langendoen, Leo van Marrewijk, Theo Paijmans. Met dank aan Axel van 't Hoen en Vanessa Pelle. Deze bijlage is een uitgave van ADR Nieuwsmedia. DPG Media NL ^Vanessa Pelle. Stel: opa is advocaat, vader is advocaat en in de familie is het een traditie dat iedereen gaat studeren. ,,Som- mige ouders gaan er dan automatisch van uit dat hun kind naar het vwo gaat'', zegt Pelle. ,,Ze pushen hun kinde ren om naar een school type te gaan dat ze ken nen.'' Als hun kind dan een vmbo-advies krijgt, kun nen ze daarover teleur gesteld zijn. ,,Ze kunnen zich zelfs schamen en zich afvragen hoe ze dat uitleggen aan hun familie en vriendenkring.'' Ze wil ouders er graag op wij zen dat het vmbo een heel goede keuze is. ,,Je wilt niet dat je kind blijft zitten en daardoor onge lukkig is. Je wilt dat je kind een succeservaring krijgt in het leerproces. Als je zoon of dochter mooie cijfers haalt en le ren leuk vindt, is de kans groter dat hij of zij ver der leert en niet vroegtij dig de school verlaat.'' Plus: ,,Het vmbo is echt prachtig! Vaak zien ouders hun kind er hele maal opbloeien, omdat dat niveau bij hem of haar past.'' ouders, je kunt de slagingspercen tages, examencijfers en het aantal zittenblijvers bestuderen. Maar: staar je er niet blind op. Uiteindelijk vertellen die cijfers niet of de sfeer op de school bij jouw kind past en of hij of zij daar bijvoorbeeld lekker vaak kan sporten of muziek kan maken. Als je zoon of dochter het op school naar zijn of haar zin heeft, is de kans dat hij of zij daar slaagt groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51