Persconferentie nieuwe stijl: meer plaatjes, minder tekst 4 Het wordt even wennen: morgen voor het eerst een nieuwe minister van Volksgezondheid op de coronapersconferentie. Maar wat moet Ernst Kuipers van Hugo de Jonge overnemen en - belangrijker - wat niét? „Kuipers mag wat minder naar de ongevaccineerden wijzen.'' CORONA Speechschrijver en de batexpert David van der Meulen is gewend om openbare optre dens nauwgezet te ontleden, maar deze keer wil hij, voor hij kritisch van wal steekt, toch iets kwijt. ,,Er is zo veel com mentaar op Hugo de Jonge ge weest dat ik er graag ook even bij stilsta dat hij al met al een bewon derenswaardige prestatie heeft ge leverd. Hij stond er iedere keer maar weer, met zo'n lastige porte feuille, in zo'n heftige tijd, met zo weinig slaap.'' En, ja, die tomeloze energie: daar kan internist, hoog leraar en bestuurder Ernst Kuipers - nieuw op het Binnenhof- zeker iets van opsteken. Van der Meulen: ,,Het chagrijn in de maatschappij neemt toe, dus optimisme blijven uitstralen is ontzettend belang rijk.'' Wat de nieuwe zorgminister op de coronapersconferenties nog meer moet doen ofjuist laten? Elf adviezen van Van der Meulen (bureau Speak to Inspire) en ex pert Esmeralda Kleinreesink (De Pitchcoach). O Grootgebaar Wat Kleinreesink, die al les van lichaamstaal weet, elke keer weer opviel: Hugo de Jonge gebruikt zijn hele lijf om zijn betoog kracht bij te zetten. ,,De Jonge telde dingen op zijn vingers af, schetste met zijn han- den een tijdlijn ('verleden, nu, toe komst') en beeldde dingen uit. Zo keek hij ook echt over zijn schou der toen hij het over supermarkt klanten had 'die over de schouders van vakkenvullers spullen pakten'. Dat moet Kuipers zeker blijven doen: gebaren versterken de bood schap.'' C De doventolk wordt mogelijk in een klein schermpje gemonteerd O Te bloemrijke taal Een beetje beeldspraak is volgens Van der Meulen niet slecht, maar De Jonge? Die draafde nog weleens door. ,,We volgden het allemaal natuurlijk wel toen hij het over het virus als 'gemeenschappelijke vijand' had, maar toen hij over 'mammoettan ker', 'dashboards' en 'achteruit kijkspiegels' begon, raakten we het spoor bijster. Zulke metaforen lei den van de boodschap af, komen gekunsteld over. Mijn tip voor Kuipers: houd het sec.'' ©Puntig Ja, er is veel te vertellen, maar moet zo'n perscon ferentie echt een uur duren? Kleinreesink is blij met het voor nemen de zaak in te korten. ,,Het is eigenlijk doodsimpel: hoe langer je toelichting duurt, hoe minder het gehoor onthoudt. Kuipers mag iets kernachtiger zijn.'' O Meer plaatjes Kleinreesink staat ook he lemaal achter het plan voor een scherm met illustraties en graphics. ,,Door een deel van de informatie te laten zien, hoeft Kui pers minder uit te leggen en ont houden de kijkers meer. De infor matie komt via oren én ogen bin- DONDERDAG 13 JANUARI 2022 GO 'Katheders eruit, houd begrijpelijke taal erin' Eefje Oomen Den Haag Een persconfe rentie zoals we die de afgelopen jaren vele malen hebben gezien, met premier Rutte, doventolk Irma Sluis en minis ter De Jonge. FOTO'S ANP, BRUNOPRESS Met een andere minister in een nieuwe corona fase wordt ook gesleu teld aan de opzet van de coronapersconferentie. Meer beeld en minder tekst, is de bedoeling. Ambtenaren studeren daar al weken op, er zijn inventarisaties gemaakt van de presentaties in an dere landen, allerlei opties passeren de revue. De sprekers morgen zul len in elk geval premier Mark Rutte en minister Ernst Kuipers zijn, zegt een woordvoerder: ,,Wel komen er alvast kleine aanpassingen." Zo wordt bekeken of de teksten korter kunnen, ook wor den de 'technische moge lijkheden' verkend voor het tonen van beeld, vertelt een andere ambtenaar, zodat plaatjes gepresen teerd kunnen worden die diverse scenario's direct duidelijk maken. Dat kan helpen om de boodschap beter over te brengen. Wie in één oog opslag ziet dat het losla ten van de lockdown leidt tot een enorme piek in de ziekenhuizen, heeft geen minutenlang pleidooi meer nodig, is de gedachte. Mogelijk maken de doven tolken plaats voor graphics, zegt een betrok kene. ,,Dan zetten ze Irma in een andere ruimte, de tolk wordt dan in een klein schermpje gemonteerd. Voor de kijkers blijft er dan ruimte tussen Rutte en Kuipers voor plaatjes." Een blik over de grens biedt een wisselend beeld. De persconferenties in an dere landen wijken enigs zins af in vorm, frequentie en sprekers, maar komen op hetzelfde neer: de voorzitter van het OMT, een minister en/of rege ringsleider vertellen wat er aan de hand is en welke maatregelen er genomen moeten worden. Sommige landen doen dat wekelijks of zelfs driemaal per week (Zweden), an dere landen kiezen de Ne derlandse route en zoeken het podium als er maatre gelen of versoepelingen worden aangekondigd. Dat geldt bijvoorbeeld voor het Verenigd Konink rijk, Zwitserland, Italië en Frankrijk. In België ligt dat complexer: daar spreken de premiers van België, die van de Vlaamse rege ring, het Brussels hoofd stedelijk gewest, de Franse én Duitstalige ge meenschap. Wat de miljoenen Neder landers precies voorge schoteld krijgen morgen, wordt nog beslist. Rutte, Kuipers en hun adviseurs zijn er nog niet definitief uit. ,,Het zal nu nog wel lij ken op de persconferentie zoals we die kennen." - Niels Klaassen t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4