'Verschil met België niet uit te leggen' H De otter is terug van weggeweest! Andere coronamaatregelen Mensenredder verkleed als mensenredder 14 Het is triest dat Nederland er niet in slaagt coronamaat regelen af te stemmen met de buurlanden. Burgers en ondernemers in de grensregio's zijn de dupe. Burgemeester Marga Vermue van de gemeente Sluis ziet dat de grote verschillen tussen Nederland en België het draagvlak voor de maat regelen ondermijnen. ,,Nederland is het enige land dat in lockdown is. Over de grens is bijna alles open. Zulke grote verschillen zijn niet meer uit te leggen. Er is dringend behoefte aan meer afstemming." In een noodoproep aan het kabi net vraagt de Economic Board Zee land om regionaal maatwerk. Door het grote contrast tussen Neder land en België lukt het steeds min der om steun te houden voor het handhaven van de maatregelen, zegt de belangenorganisatie. ,,Bo- vendien gaat dit ten koste van de ondernemers in de grensregio's, waarvan inmiddels de reserves ook volledig zijn uitgeput." De toenmalige voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland Jan Lo- nink maakte zich sterk voor een goede afstemming van de regels aan beide zijden van de grens. Neder- Er is dringend behoefte aan meer afstemming met de buurlanden landse, Vlaamse en Belgische mi nisters deden hierover in de zomer van 2020 plechtige beloftes, maar die leken te zijn vergeten wanneer de volgende coronagolf de kop op stak. Het pas aangetreden kabinet staat van alle kanten onder druk om de coronamaatregelen te versoepelen. Ook in Zeeland klinken geluiden onder ondernemers om een even tuele verlenging van de lockdown te negeren en vanaf zaterdag hun zaak te openen. De steeds luider klinkende roep om versoepelingen ontgaat ook de burgemeesters in Zeeland niet. Vandaag komen ze sa men om de situatie te bespreken. Van alle kanten in de maatschap pij klinkt de roep om de lockdown op te heffen. Het verschil met de buurlanden is te groot. In de grens regio's zien winkels, culturele- en onderwijsinstellingen, sportclubs, horeca, maar ook kappers hoeveel in België en Duitsland kan en mag en hoe weinig in eigen land. De lockdown en strenge quarantaine- regels worden als een groter pro bleem gezien dan de pandemie. Het middel is erger dan de kwaal, is het gevoel van steeds meer mensen. Ondernemers Zierikzee Een aantal ondernemers in Zierik- zee kondigde deze week aan om za terdag hun zaak gewoon te openen. Burgemeester Jack van der Hoek van de gemeente Schouwen-Dui- veland begrijpt de nood van de on dernemers. Maar het is een zaak die heel Zeeland aangaat en daarom loopt hij nog niet vooruit op de uit komst van de bespreking met zijn collega-burgemeesters binnen de veiligheidsregio. Datzelfde geldt voor de Terneuzense burgemeester Erik van Merrienboer, die ook voor zitter is van de Veiligheidsregio Zeeland. NATUURJOURNAAL Meer dan een halve eeuw geleden was de visotter uit Zeeland verdwenen. Aan het begin van de zestiger jaren kwamen ze nog voor in de Zwaakse weel. Ik kan me nog goed het geluid herinneren van otters die 's avonds actief waren in het breedste stuk van de weel. Je hoorde geplas in het water, maar van het geheimzinnige beest zelf zag je alleen de vage contouren van boven het water uitstekende stukjes van de kop en rug. En alleen als je de otter van een plaatj e kende wist je wat je voor je zag. De vissers die toen nog op het binnenwater actief waren hadden een bloedhekel aan de otters. Ze werden niet alleen als concurrent beschouwd, maar het kwam ook voor dat ze een fuik kapot vraten. Dat er ook nogal eens otters in fui ken verdronken, interesseerde ei genlijk nauwelijks iemand en min of meer geruisloos verdween deze prachtige marterachtige van het toneel. Niet alleen op Zuid-Beve land, maar in heel Zeeland en heel Nederland verdween de otter. De oorzaken waren divers. Sterke vervuiling van allerlei bin nenwateren en een slechte wa terkwaliteit speelde zeker een rol. Ook sneuvelden veel otters door het juist toen sterk in omvang toe nemende snelverkeer. Als een soort dan onder een minimum aantal individuen raakt kan het heel hard gaan. Maar dat het ook snel de goede kant op kan gaan dankzij gerichte bescherming had lange tijd niemand durven hopen. En toch is dat het geval. Afgelopen week kwam de terugkeer van de otter binnen de grenzen van Am sterdam uitgebreid in het nieuws. Maar nog geen drie weken daar voor waren er ook weer enkele waarnemingen in het Zeeuwse. De visotter is in 2002 in Noord-Nederland opnieuw geïn troduceerd en die herintroductie heeft behoorlijk succes. Otters zijn nog steeds zeldzaam, maar ze ko- men wel over een groot deel van Nederland weer voor. Helaas val len er nog steeds erg veel verkeers slachtoffers onder de dieren. Er worden op veel plaatsen ge richte voorzieningen getroffen om te zorgen dat de otters veilig drukke verkeersaders in hun leef gebied kunnen passeren. Dat scheelt in ieder geval een hoop verkeersslachtoffers. Enkele jaren gelden is een brochure verschenen met de oproep om maatregelen te nemen als de otter hier zou terug keren. Inmiddels is het zover; dus er is werk aan de winkel! Eerst maar eens zorgen dat ze vanuit het Krammer-Volkerak veilig de Phi- lipsdam over kunnen. DONDERDAG 13 JANUARI 2022 GO Theo Giele Sluis - Marga Vermue, burgemeester VLISSINGEN FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Mensenredder Frans Naere- bout (1748-1818) is sinds kort verkleed als, euh, mensenred der. Op de boulevard in Vlissin- gen is het, dit jaar op de kop af zeventig jaar oude, beeld van de roemruchte loods uitgedost als verpleegkundige. De bron zen Naerebout heeft een mondkapje, operatiemuts en een beschermende schort ge kregen. En voor wie de bood schap niet meteen snapt, op een doek om de sokkel is te le zen: Van zeeheld naar zorgheld G De visotter. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland - Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 42