't Macbeth verfilmd als hypnotiserend schouwspel 13 Filmnieuws Minder vrouwen Vervanger Hammer Met The Tragedy of Macbeth schaart regisseur Joel Coen zich in een illuster rijtje filmmakers. Eerder hebben filmiconen als Orson Welles, Akira Kurosawa en Roman Polanski zich op het bloedigste toneelstuk van Shakespeare gestort. aarom zijn regisseurs met totaal verschil lende voor keuren voor filmgenres zo in de ban van Macbeth? Misschien omdat de klassieker van Shakespeare zich leent voor tal van interpretaties. Door de honger naar macht van de hoofdpersoon, al dan niet aange vuurd door zijn ambitieuze Lady Macbeth, is het gegeven perfect ge schikt voor gangsterfilms, relatie drama's, machtsstrijd aan het Ja panse hof (Throne of Blood, 1957) en zelfs misdaadkomedies (Scotland PA, 2001). Macbeth kan in allerlei milieus worden getransformeerd. Met als meest bizarre exponent een BBC- productie die zich in een restaurant afspeelde. Ook is het stuk een probaat middel voor regisseurs om persoonlijke frus traties van zich af te filmen. Toen Ro man Polanksi (kleine foto) in 1971 The Tragedy of Macbeth maakte - een van de gewelddadigste verfilmingen - werden de getoonde slachtpartijen toegeschreven aan zijn poging af te rekenen met de moord door de Charles Manson-bende op zijn vrouw, actrice Sharon Tate, in hun woning in Hollywood. Misschien is het psychologie van de koude grond. Polanski heeft daar zelf nooit een woord aan gewijd. Maar zijn versie kenmerkt zich wel door veel ont hoofdingen plus vrouwelijk naakt, zelfs de drie heksen en Lady Macbeth verschijnen, pas send bij de jaren 70, poe delnaakt voor de camera. Waarom is Macbeth, geschreven in 1606, ver geleken met Hamlet, Ot hello en Romeo en Julia zo vaak verfilmd? Volgens bepaalde naslagwerken zijn er om en nabij de tweehonderd verfilmingen op basis van deze titel in omloop. Omwenteling Misschien omdat een van de hoofdthema's van alle tijden is. Het verhaal kan worden beschouwd als een bloedige, revolutionaire omwen teling waarbij het ene bewind omver wordt geworpen door een nieuwe ti ran. Joel Coen stelt in zijn bewerking de heersende koning Duncan, ge speeld door Brendan Gleeson, voor als een edele vorst die zijn generaal Macbeth (Denzel Washington in topvorm) vertrouwt en zelfs in diens kasteel opzoekt, waar hij na het diner wordt vermoord. Macbeth, die heilig gelooft in de profetie van een heks die zijn toe komst voorspelde, blijkt echter een psychopaat te zijn die iedereen die een mogelijke rivaal is, uit de weg laat ruimen. De gekte van Macbeth en de mani pulaties van zijn echtgenote zijn dankbaar voer voor interpretaties. Zelfs aan mevrouw Macbeth zijn films gewijd, zoals de film Lady Mac beth uit 2016 (met Florence Pugh) waarin zij wordt voorgesteld als het slachtoffer dat vastzit in een a,, liefdeloos huwelijk. Maar Sk deze bewerking is een verfilming van de no veile van Nikolai Leskov uit 1865 die zich op zijn beurt weer liet inspire ren door het oorspronke lijke toneelstuk. Macbeth is voor acteurs al decennialang een dankbare kluif. Het personage is op film ver tolkt door onder anderen Ian McKel- len, Orson Welles en Jon Finch. Maar voor actrices is Lady Macbeth ook een fascinerende rol om te spelen. Dame Judi Dench speelde haar, evenals Francesca Annis en nu Os carwinnares Frances McDormand, echtgenote van regisseur Joel Coen. Zij was eigenlijk de drijvende kracht achter de film. Enkele jaren geleden vertelde zij al haar weder helft te hebben gesmeekt om deze film te maken. In dat opzicht had zij net zo veel invloed op haar man als Lady Macbeth op haar gemaal in de film. Alleen zijn de bedoelingen van McDormand beduidend vredelie vender. The Tragedy of Macbeth Verrassend is de keuze van regis seur Joel Coen voor zijn eerste film zonder broer Ethan met wie hij achttien keer achter de camera stond. Hij koos voor een bewer king van Macbeth, de klassieker van Shakespeare. Het verhaal lijkt mijlenver verwijderd van zijn vo rige werk, zoals Fargo, No Country for Old Men en The Big Lebowski. Valt er nog wat nieuws te vertel len over dit koningsdrama over honger naar macht? Er bestaan tientallen eerdere filmbewerkin gen die de teksten van de bard op hun eigen wijze interpreteerden. Soms geslaagd (zoals Throne of Blood uit 1957, Akira Kurosawa), soms aanstootgevend (vooral de bloedige versie van Roman Polan- ski uit 1971). Joel Coen nam geen halve maat regelen. Hij kortte de tekst in, liet de Schotse regent spelen door Denzel Washington, diens vrouw Lady Macbeth door zijn eigen echtgenote Frances McDormand en verfilmde alles in zwart-wit in adembenemende decors die soms surrealistisch aandoen en refere ren aan de Duitse cinema uit de ja ren 20. Wat thematiek betreft, week Coen niet veel af van het oor spronkelijke toneelstuk. Het echt paar Macbeth is nog steeds een op macht belust koppel dat er niet voor terugdeinst om de vorst Dun can (Brendan Gleeson) in hun pa leis in zijn bed de keel door te snij den. De moord leidt tot een bloed bad dat ook het einde van deze verblinde echtelieden inluidt. The Tragedy of Macbeth leunt zwaar op de vertolkingen van de hoofdcast, maar speciale vermel ding verdient zeker de tamelijk onbekende actrice Kathryn Hun ter die een van de drie heksen speelt en daarbij haar lichaam in ongelooflijke acrobatische boch ten weet te wringen. Coen heeft zeker een toeganke lijke versie van Macbeth afgele verd. De prachtige volzinnen heeft hij grotendeels intact gelaten. Maar de kracht van deze film schuilt toch vooral in de hypnoti serende vormgeving. - Ab Zagt Actrice Frances McDormand smeekte haar echtgenoot Joel Coen om deze film te maken DONDERDAG 13 JANUARI 2022 HOLLYWOOD Het aantal vrou wen dat aan het roer stond van Hollywoodfilms is vorig jaar ge daald, aldus de San Diego State University. In 2020 werd juist een recordaantal films door vrou wen geregis seerd. Ondanks initiatieven om producties inclu- siever te maken, wil dat in de praktijk niet luk ken. 12 procent van de honderd best preste rende films werd geregisseerd door een vrouw. VERDENKING Acteur Will Ar- nett (bekend van Blades of Glory) is ingehuurd als vervanger van Armie Hammer in de al opgeno men sportco- medy Next Goal Wins van Taika Waititi. Hammer is door meer dere vrouwen beschuldigd van aanranding. Hij ontkent de aan tijgingen, maar de FBI doet on derzoek. Ham mer verliet ook de producties Shotgun Wed ding en Gaslit. In de ban van Macbeth Ab Zagt W Denzel Washington en Frances McDormand als het echtpaar Macbeth in The Tragedy of Macbeth. FOTO APPLE TV+ DRAMA Regie: Joel Coen. Hoofdrollen: Denzel Washington, Frances McDormand en Brendan Gleeson. Nu te zien op Apple TV+

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41