Onderzoek supermarkten: veel verborgen leed in tomatenteelt c Ook veel partijleden hebben genoeg van 'liegende' Britse premier 3 Een halfslachtig excuus voor het bijwonen van een drankgelag tijdens de lockdown heeft de positie van premier Boris Johnson in acuut gevaar gebracht. „Gaat u nu eindelijk opstappen?'' De verontschuldigingen van pre mier Boris Johnson in het Britse La gerhuis voor het bijwonen van een borrel in de tuin van Downing Street 10 tijdens de lockdown vie len in dorre aarde. Zijn excuus zich bij een 'werkbijeenkomst' gewaand te hebben, ontlokte woedende re acties bij de oppositie én parlemen tariërs uit eigen kring. Een toene mend aantal voorname partijgeno ten roepen hem op af te treden. ,,Met de kennis van nu had ik ie dereen naar binnen moeten stu ren'', zei Johnson zonder zijn ge bruikelijke kwinkslagen. Volgens de premier kwam hij uitsluitend naar beneden om zijn stafleden te bedanken voor hun harde werk tij dens de pandemie. ,,Hoewel het evenement technisch gezien bin nen de regels viel, had ik moeten beseffen dat miljoenen mensen dit niet zo zouden zien.'' Oppositieleider Keir Starmer veegde de vloer aan met deze ram melende uitleg. ,,Hij liegt dat het gedrukt staat'', sneerde de voorman van Labour. In mei 2020 mochten Britten volgens de coronamaatrege len in de openlucht hooguit één persoon ontmoeten. Het bezoeken van mensen buiten de huiselijke kring in een woning of de tuin was verboden. In ziekenhuizen en ver pleeginstellingen overleden pati- enten hierdoor zonder afscheid te kunnen nemen van familie en vrienden. Johnson smeekte om het onaf hankelijke onderzoek van topamb tenaar Sue Gray naar het feest af te wachten, maar veel Conservatieve fractieleden trokken hun conclu sies al. Waar zij tijdens het uiterst rumoerige vragenuur naar de neu zen van hun schoenen staarden, kwam hun toorn na afloop snel naar boven. Op BBC Radio 4 strui kelden parlementariërs over elkaar heen om hun afgrijzen over de situ atie uit te spreken. Hij liegt dat het gedrukt staat. Het feest is voorbij, premier Douglas Ross, leider van de Schotse tak van de regeringspartij, liet als eerste invloedrijke politicus John son vallen. Hij liet weten het aftre den van de premier te eisen, onge acht de bevindingen van Gray. Na een reeks schandalen weigert Ross hem nog langer te steunen. Net als het merendeel van zijn collega's ontving hij brieven van woedende kiezers. Boris Johnson, eens de grote stemmentrekker, wordt ge zien als een 'leugenaar' en een 'hy pocriet'. Eerder ontkende Johnson het be staan van feesten tijdens de lock- downs op de ministeries en zijn ambtswoning toen berichten daar over verschenen. Geconfronteerd met bewijs stelde hij net zo kwaad te zijn als de rest van de bevolking. Afgelopen maandag lekte de uitno diging voor de bewuste borrel op 20 mei 2020 uit. Ooggetuigen gaven aan Johnson en zijn vrouw daarbij te hebben gezien. In de e-mail, verstuurd door een naaste medewerker, stond dat het om een feest ging. 'Het leek ons een goed idee om van het mooie weer te genieten en een paar 'socially dis tanced' drankjes te nuttigen in de tuin', ontvingen ongeveer honderd genodigden. Hun werd verzocht ei gen alcoholische versnaperingen mee te nemen. Johnson ontkent de invitatie onder ogen te hebben ge kregen. Voorliegen Door zich voor te doen als een naïeve baas, dekte hij zich in. Als Johnson toegaf op de hoogte te zijn geweest van de aard van de samen komst, zou hij eventueel beschul digd kunnen worden van het voor liegen van het parlement. Voor ve len is de onderliggende vraag met zijn halve erkenning al beant woord. Johnson moet hebben ge weten dat de flessen rosé en gin van supermarkt Tesco duidelijk maak ten dat het niet om een vergadering ging. Parlementslid Simon Hoare liet op televisiezender Sky duidelijk ho ren, dat dit voor iedereen glashelder was. Het feest was volgens hem be doeld om Johnson welkom terug te heten. De premier lag met corona op sterven in een Londens zieken huis. ,,Of Johnson wist dat het plaatshad ofdat alle aanwezigen uit de struiken sprongen en riepen: 'Verrassing', weet ik niet.'' Deze cy nische houding heerst overal in het land. De positie van Johnson, gezien als een kat met negen levens, was niet eerder zo kwetsbaar. ,,Het feest is voorbij, premier'', zei Keir Star- mer. ,,Gaat u nu eindelijk opstap pen?" Twee derde van de Britten wil hem zien vertrekken na de re cente ontwikkelingen. Zijn partij heeft de sleutel hiervoor in handen. Als 54 fractieleden officieel om zijn aftreden vragen, volgt een motie van wantrouwen. Johnson, geen schim van zijn flamboyante zelf, voelt de bui hangen. Minimaal twaalf uur werken zon der pauze, zwaar onderbetaald, slapen in krotten. Het bureau dat namens de supermarkten (verte genwoordigd door brancheorgani satie CBL) en FNV afgelopen jaar onderzoek deed naar misstanden in de productieketen van de Itali aanse tomatenteelt, constateerde na maandenlang veldwerk dat er veel leed schuilgaat achter met name de blikjes tomaten in de su permarkt voor het bereiden van pizza of pastasaus. Ook uit eerdere (internationale) onderzoeken bleek al dat het niet best is gesteld met de arbeidsom standigheden van de tomaten- plukkers in met name het zuiden van Italië. Het gaat dan vooral om tienduizenden arbeidsmigranten die vaak geen verblijfstatus heb ben en via allerlei schimmige tus senpersonen aan het werk worden gezet om voor een schamel bedrag de tomatenoogst binnen te halen. Boeren proberen met name de loonkosten zo laag mogelijk te houden om marge over te houden. Italië is met 5 miljoen ton tomaten per jaar de grootste producent van de EU, op wereldniveau de num mer 3. Het onderzoek van FNV en CBL laat zien dat Nederlandse su permarkten en A-merkleveran- ciers samen 4,8 procent van de Ita liaanse ingeblikte tomatenexport afnemen. ,,We zouden kunnen zeggen dat we onze handen af trekken van deze producten en de blikjes niet meer inkopen, maar daar lossen we het probleem niet mee op. We willen juist bijdragen aan betere werkomstandigheden. Daarom is het goed dat we samen werken met de FNV, maar ook met Italiaanse collega's, ketenpartijen, maatschappelijke organisaties en overheidsdiensten'', zegt Jennifer Muller, manager Duurzaamheid bij het CBL. Volgens haar is trans parantie in de keten een voor waarde. ,,Wie koopt van wie en hoe wordt dat geproduceerd?'' FNV en supermarkten willen samen met de Italiaanse instanties toewerken naar het verbeteren van het huidige certificeringssysteem van de tomatenproducenten. ,,Dit moet op de internationale kaart worden gezet'', aldus Petra Bolster, internationaal secretaris van de FNV. Jos Hendriks, bestuurder FNV Voedingsindustrie: ,,Dat het CBL samen met zijn leden hier werk van wil maken, is een be langrijke stap voorwaarts. Als je weet dat er bij de productie geen rechten van andere mensen zijn geschonden, smaakt je pizza toch beter.'' GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Feest Johnson lijkt voorbij Geert Langendorff Londen - Keir Starmer, oppositieleider LEIDSCHENDAM Hoe pak je de treurigmakende industrie achter de tomatenteelt in Italië aan? Om de belabberde arbeidsomstandigheden van de (vaak illegale) tomatenplukkers te verbeteren, slaan Neder landse supermarkten en vak bond FNV de handen ineen. Achter de blikjes gaan veel problemen schuil. foto getty images - Sanne Schelfaut Boris Johnson ziet de bui al hangen. Hij is geen schim meer van zijn flamboyante zelf. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3