11 MJINIU RENÉ FAASSE Zet geen woon- en hoteltorens neer in Zeeland, betoogt René Faasse. Ze zijn niet duurzaam en verzieken het landschap. et regelmaat komen er ook in Zeeland projecten voorbij, waarmee men de hoogte in wil. Al weer enkele jaren geleden werd in het Veerse Meer een glazen ge bouw voorzien met een hoogte van maar liefst 150 meter. Dan praat je dus over een bouwwerk van 50 verdiepingen! Door druk van de omgeving werd het project uiteindelijk afgeschoten. Momen teel is men in Vlissingen bezig met de voorbereidingen van een toren van 100 meter hoogte. Zo zet je volgens sommigen een gebied op de kaart. Halverwege vorig jaar verscheen er een artikel in deze krant met als kop: 'Een hoge hotel toren in Goes: komt-ie er of komt-ie er niet?' Het ging daarbij over de nieuwbouw van een hotel van Van der Valk. Hoogbouw in het algemeen en zeker in Zeeland, het is een trend die we beter niet kunnen voortzetten, maar eerder moeten stoppen. Vage opmerkingen In diverse discussies over hoog bouw die ik in het verleden heb gevoerd, heb ik (behalve uit zicht) nooit echt steekhoudende argumenten van voorstanders be luisterd. Het bleef altijd bij vage opmerkingen in de trant van 'het moet een keer kunnen' of 'de vooruitgang houd je nu een maal toch niet tegen' (welke 'voor uitgang?'). De indruk wordt gewekt, dat we door gebrek aan ruimte de hoogte in moeten. Dit is echter bewezen onzin. Eén van de dichtstbevolkte gebieden ter wereld is de Parijse binnenstad. Zij geldt als een ge bied met een uitzonderlijk fraaie architectuur en de bebouwing be staat er uit 5 a 6 lagen. In de meeste districten ligt de dichtheid hoger dan die van bij voorbeeld Manhat tan. Sommigen beweren dat hoog bouw duurzaam is. Dat is absoluut onjuist! In een uitgebreide stu die van steden in de wereld kwam de Parijse binnenstad als beste uit de bus. Het is een optimale confi guratie met betrekking tot bezon ning en daglicht in de woningen. Ook is het zo, dat hoe hoger een gebouw is, hoe groter de energie vraag per vierkante meter ge bruiksoppervlak. Dat heeft te ma ken met relatief grotere installaties als transportsystemen, liften, pompen en dergelijke. Er is relatief meer bouwmateriaal nodig, dan bij laagbouw. Hoe meer er gesta peld wordt, hoe minder het ge bouw in staat zal zijn energieneu traal te worden. Immers de ver houding buitenoppervlak ten op zichte van de vierkante meters binnenoppervlak wordt steeds minder. Er is dus minder ruimte voor zonnepanelen. Landelijk en ook wereldwijd zien we een banale wedloop van 'wie de hoogste (grootste) heeft'. Hij is niet meer in leven, maar de Weense psychiater Siegmund Fr eud zou haarfijn kunnen duiden waar deze drang vandaan komt. Hoteltoren Even terug naar de plannen in Goes. Het bouwen van een hotel toren met 11 tot 15 etages in De Poel is een onzalige gedachte. In de directe omgeving worden mo menteel (noodzakelijker wijs) hoogspanningsmasten ge bouwd. Als daar ook nog eens een hoteltoren bij komt, verrommelt het gebied volledig. Zuid-Beve land wordt gekenmerkt door kleinschaligheid, schattige dorp jes, monumentale boerderijen en dijkjes. Hoogbouw staat daarmee volledig op gespannen voet. Een belangrijke pijler van de Zeeuwse economie is het toe risme. Recreanten kiezen juist Landelijk en ook wereldwijd zien we een banale wedloop van 'wie de hoogste (grootste) heeft' voor Zeeland, omdat er weinig hoogbouw is. Veel Belgen komen hier op vakantie, omdat door hoogbouw hun kust helemaal ver ziekt is. Ook de Duitse toeristen moeten niets van hoogbouw heb ben. Zij willen tijdens hun vakan tie veelal weg uit een stedelijke omgeving en koesteren onze weidsheid en overzichtelijk heid. Het Van der Valkconcern is een prachtig bedrijf. Daarom is het goed, dat de gemeente Goes nieuwbouw wil faciliteren. Maar kies alstublieft voor een ge bouw, dat duurzaamheid uitstraalt en past in de omgeving. René Faasse is vastgoedontwikke laar. GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 UDe op deze pagina geplaatste opiniestukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie 'Hoogbouw is trend die we in Zeeland moeten stoppen' \V\W - René Faasse G Artist's im pression van de ZeeLandToren in het Schelde- kwartier van Vlissingen. ILLUSTRATIE VASTGOED ONTWIKKELING VG-D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39