Buren vragen om bouwstop voor nieuwbouw hotel Huize Marja in Zoutelande wordt complex met 29 luxe recreatieappartementen 7 B en W Middelburg Het idee is prachtig: warmte die vrijkomt bij de industriële activiteiten van chemiebedrijf Eastman gebruiken om Middelburgse huizen te verwarmen. Maurits Sep Middelburg Na eerdere tegenvallers lijkt het als nog te lukken. Ook sportcomplex De Kruitmolen wordt dan aange sloten op het warmtenet. Nederland moet van het gas af, maar de vraag is: hoe worden de huizen dan wel verarmd? In Mid delburg wordt al jaren gewerkt aan een project waarbij met restwarmte van het chemische bedrijfEastman water wordt verwarmd. Dat warme water kan via buizen naar ruim ne genhonderd huizen worden geleid als alternatieve verwarming. De warmte is er, de buizen kun nen worden aangelegd en de hui zen zijn aan te passen. Geld is er ook, mede dankzij een miljoenen subsidie van het Rijk. Toch leek het plan te mislukken. Woongoed Middelburg doet wel mee met honderden huurhuizen, maar bij de eigenaren van koophui zen was te weinig belangstelling. Ook was er te veel onzekerheid over de levering van restwarmte door Eastman na de eerste vijf jaar. Over de streep Al met al zou het project te duur worden. Daarom doet de gemeente een extra inspanning om van deze 'proeftuin' toch een succes te ma ken. Het college van B en W wil er 920.000 euro extra in steken. De helft is nodig als bijdrage in de aansluitkosten van particuliere huizen op het warmtenet: 2000 euro per huis. Zo wil de gemeente de huiseigenaren over de streep trekken. Als meer koophuizen én het sportcomplex de restwarmte van Eastman gaan gebruiken, en als de betrokkenen partijen genoegen ne men met een lagere winst, dan wordt de Proeftuin Aardgasvrije Wijken wel haalbaar, stelt het col lege van B en W. De gemeenteraad moet daar later deze maand dan nog wel mee instemmen. Gevangenis De andere 460.000 euro die de ge meente op tafel legt, is nodig om de risico's voor Zeeuwind te verklei nen. Zeeuwind gaat de restwarmte van Eastman leveren aan de huizen en het sportcomplex, en mogelijk ook aan de gevangenis. Ook Woongoed verhoogt de bij drage in de aansluitkosten van de huurhuizen, zodat het project fi nancieel haalbaar wordt. De gemeente en Woongoed krij - gen het geld dat ze er nu extra aan besteden, na vijf jaar terugbetaald. Als de proeftuin een succes wordt tenminste. Leefbare aarde Het college wil de proeftuin hoe dan ook mogelijk maken, en niet vanwege geld tegenhouden. ,,De huidige restwarmte van Eastman wordt nu in de vorm van stoom af geblazen en draagt bij aan de op warming van de aarde en kan veel beter worden gebruikt om (in de plaats van aardgas) woningen te verwarmen", stellen B en W. ,,Wij moeten zorgen voor een leef bare aarde voor volgende genera ties. Leefbaarheid en toekomst staan voorop. Niet het argument dat het klimaatneutraal maken van Nederland onbetaalbaar is." Al jaren staat de voormalige groepsaccommodatie Huize Marja leeg. Daar komt nu veran dering in want het pand aan de entree van Zoutelande wordt ge sloopt en maakt plaats voor een complex met 29 luxe recreatieap partementen. Makelaar Wilco Houmes: ,,De welstandscommis sie is al akkoord. We zijn nu bezig met de laatste vergunningen zo dat we verwachten dat we voor juli kunnen slopen en voor de zo mer van 2023 de eerste gasten kunnen ontvangen." Houmes verwacht dat het com- plex met hotelappartementen in maart in de verkoop gaat. Hij wil nog geen bedragen noemen die hij straks gaat vragen aan de po tentiële kopers. ,,Maar ze zullen marktconform zijn." Hij ver wacht grote belangstelling voor het project. Volgens hem is er bij het ontwerp gekozen voor een kwalitatief goede uitstraling. „Volgens het bestemmingsplan hadden we daar meer apparte menten mogen bouwen maar daar hebben we bewust niet voor gekozen omdat we voor kwaliteit gaan." Brand Voorzitter Bram Marcusse van de dorpsraad weet van het plan. Hij geeft aan dat het bestuur van de dorpsraad zich er nog niet over heeft gebogen. Op persoonlijke ti tel geeft hij wel aan dat daar iets moest gebeuren. Want Huize Marja staat al een paar jaar leeg en wordt steeds meer een bouwval. ,,Zoutelande onwaardig", aldus de voorzitter. Jaren terug was het een hotel en het heeft ook nog onderdak geboden aan vluchtelingen. Daarna is het een groepsaccom- modatie geworden. Maar inmid dels staat het al een aantal jaren leeg en had het ook te maken met brand. Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat de aan vraag van de omgevingsvergun ning momenteel in behandeling is. ,,Er is dus nog geen besluit ge nomen." Buurman Mattijs de Lange eiste gisteren tijdens de spoedprocedure bij de Raad van State eerst een on afhankelijk bouwkundig onder zoek naar het plan om een grote parkeerkelder onder het hotel te bouwen. Volgens De Lange komt de kelderbak op slechts een meter van zijn erfgrens en is er grote kans op schade aan zijn schuur. Volgens initiatiefnemers en ho teluitbaters Norbert en Michel Bimmel is er niks aan de hand. ,,Bo- vendien blijkt uit nader onderzoek dat een grondinjectie om de bodem onder de schuur van De Lange te verstevigen, bij nader inzien niet nodig is", zei Norbert Bimmel in Den Haag. De Lange, zelf ingenieur, veegde de vloer aan met het onderzoek dat in opdracht van Bimmel is uitge voerd. Uit onderzoek in opdracht van De Lange blijkt dat er wel dege lijk een groot risico op construc tieve schade is voor zijn eigendom men. Slopen De gebroeders Bimmel hopen evenwel dat de Raad van State het bestemmingsplan en de bouw(om- gevings)vergunning in stand laat, zodat zij met de voorbereidingen van de bouw kunnen beginnen. C De Lange vreest dat er ook allerlei vergunningsvrije bouwsels worden neergezet en dat er van de groene oase niets overblijft Het huidige hotel willen zij ko mende september slopen, waarna de bouw van een nieuw en moder- ner hotel kan beginnen. Ze zijn al zes jaar bezig met de plannen om het uit te breiden. Het oude hotel telt 32 kamers. Het nieuwe krijgt er iets meer dan het dubbele. Drie recreatiewoningen Omdat het nieuwe hotel groter wordt, hadden de broers een stuk land van buurfamilie Holsboer no dig. Die mag in ruil daarvoor drie recreatiewoningen bouwen van de gemeente Veere. Ook daar is De Lange het niet mee eens. Hij vreest dat er naast de recreatiewoningen allerlei extra vergunningsvrije bouwsels worden neergezet en dat er van de groene oase die het nu is, niets overblijft. Buurman Holsboer bezwoer dat hij stevige afspraken met de ge meente heeft gemaakt. Hij is niet van plan om, voordat de bezwaren tegen het bestemmingsplan later dit jaar in een bodemzaak zijn be handeld, snel even een vergun- ningsvrij recreatiechalet naast De Langes perceel neer te zetten. Rechter en staatsraad Jaap Hoek stra zei binnen drie weken te beslis sen of de gebroeders Bimmel door kunnen gaan met hun hotelplan. Of dat zij moeten wachten totdat de hoogste bestuursrechter later een eindoordeel heeft geveld. Dat geldt ook voor de recreatiewoningplan nen van Holsboer. WA DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Extra impuls proef met restwarmte ZOUTELANDE Op de plaats waar nu nog Huize Marja staat in Zoutelande komt een complex met 29 apparte menten. De aanvraag voor de vergunning is in behandeling. - Emile Calon DOMBURG De buren van Hotel The Wigwam in Domburg hopen dat de Raad van State zo snel mogelijk een bouwstop oplegt. Want zij vre zen voor flinke bouwschade aan hun schuur. - Jan van Ommen Een ontwerp van het nieuwe appartementencomplex dat op de plek van Huize Marja moet verrij zen. houmes makelaars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35