Havens bloeien op na coronadip Vlissinger hoort na acht jaar eindelijk strafeis voor 22 misdrijven Liefde tussen twee partijen bloeit in Zeeland, 4 De vrijage tussen PvdA en GroenLinks is in Zeeland volop gaande. Toch is de liefde niet overal in de provincie even vurig. Havenbedrijf North Sea Port meldt dat er vergeleken met 2020 zo'n 10 miljoen ton goederen meer is aan- en afgevoerd. Het verwacht dit jaar het verlies van de afgelopen twee jaar verder goed te maken. De in haalrace is niet lang meer. Met zee schepen zijn in 2021 bijna 69 mil joen ton goederen afgehandeld. Dat is 2,5 miljoen ton minder dan in het recordjaar 2019. Ten opzichte van vorig jaar is 9 procent groei geboekt. Bijna driekwart van de overslag gaat om importgoederen. Het snelle herstel verrast alge meen directeur Daan Schalck van North Sea Port. ,,Je zag vorig jaar dat de economie zich veel vlugger her pakte dan was voorspeld. Die op waartse spiraal was ook snel te zien in het havengebied. De aanvoer nam gestaag toe, vooral in de droge bulk. De vloeibare bulkgoederen zoals olie en chemische producten blijven nog wat achter. Wat ook meewerkte is dat de basisindustrie in de pandemie geen stilstand heeft gehad. Door de fusie is het totale havengebied ook minder kwetsbaar geworden tijdens een crisis. Door de veelheid aan verschillende acti viteiten worden risico's beter ge spreid." Opvallend is dat sinds de uit braak van de pandemie de uitgifte van grond in de havens gewoon is doorgegaan. Schalck noemt onder meer de bouw van Enough bij Car- gill, een fabriek waar uit schimmels plantaardige texturen voor vlees vervangers worden gemaakt. En ook de komst van een fabriek voor de chemische recycling van plastics in Vlissingen. ,,In twee jaar tijd heb ben we 125 hectare grond uitgege ven. Dat is ongekend veel Bedrijven wachten niet af, maar zetten door, ook in een pandemie." Droge bulk De groei is vooral te danken aan een grotere aan- en afvoer van droge bulk zoals granen, kolen, ijzererts, schroot en cement en vloeibare bulk zoals petroleum en chemische producten, maar ook plantaardige oliën. Droge bulk is goed voor meer dan de helft van de overslag in de havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent. Ook het vervoer van voer tuigen zoals auto's en trailers is toe genomen. Dat geldt ook voor in containers aangevoerd stukgoed zoals cellulose, staal en bananen. De totale containertrafiek is onge veer hetzelfde gebleven. Rusland blijft ook in 2021 de be langrijkste handelspartner voor zeeoverslag, gevolgd door Brazilië, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Zweden. Europa is goed voor 61 procent van de handel. De jongste verloving is die in Middelburg. Daar maakten PvdA en GroenLinks dins dagavond bekend dat ze gezamenlijk de verkiezings strijd aangaan, met één kandida tenlijst en één programma. Verge lijkbare liefdesverklaringen kwa men vorige maand uit zowel Goes als Noord-Beveland. Het zijn niet de eerste krachten bundelingen, want op Tholen trekken beide partijen sinds de verkiezingen van 2018 al geza menlijk op. In Veere waren ze er heel vroeg bij, want daar is sprake van een huwelijk dat inmiddels zo'n twintig jaar standhoudt. Daarmee loopt Zeeland aardig voorop. In de landelijke politiek zoeken PvdA en GroenLinks steeds meer toenadering, maar zit er voorlopig niet meer in dan een latrelatie. In de meeste grote ge meenten blijft het ieder voor zich bij de komende verkiezingen. Behoudender Dat men in Zeeland elkaar wel in de armen sluit, vindt voorzitter Rony Grooten van GroenLinks Walcheren niet meer dan logisch, zeker nu progressieve partijen het lastig hebben. ,,We leven toch in het wat behoudender deel van Nederland. Wil je daar iets tegen over stellen, dan moet je samen optrekken. Dat kun je niet altijd afdwingen, maar als de geesten er lokaal rijp voor zijn, waarom zou je dat niet doen? Anders heb je wel idealen, maar komt er vaak niets van terecht." Alleen samenwerken, zoals in Den Haag nu gebeurt, vindt Groo- ten niet genoeg. ,,Je merkt dat dat de slagvaardigheid niet vergroot. Pas als je echt samengaat, leer je elkaar goed kennen. Je boekt meer De P. wordt verdacht van 22 mis drijven als diefstallen, heling, mis handeling en nog wat zaken die ge beurd zouden zijn tussen 2013 en medio vorig jaar. Waarom het alle maal zo lang heeft geduurd, wilde de aanklager wel uitleggen. Het gros van de zaken waren zaken voor de politierechter. In het geval van De P. werd gedacht aan opname in een instelling voor veelplegers (ISD) en werden die zaken dus doorverwezen naar de meervou dige strafkamer. Steeds kwam er een akkefietj e bij, zaken werden in getrokken of aangehouden. Van het gros van de zaken uit 2013 en 2014 wist De P. zich niet zo veel meer te herinneren. Een fietsen diefstal? Het zou zomaar kunnen. Heling? Een vraagteken. Mishande ling van een plaatsgenoot? ,,Ik heb hem drie keer gevraagd op te hoe pelen. Dat deed-ie niet en toen heb ik hem een corrigerende tik gege ven." Een medebewoner van zijn Vlissingse onderkomen had hij een draai om diens oren gegeven omdat die tijdens het koken spetterde ter wijl De P. bezig was de keuken schoon te maken. ,,Dat werd me even teveel.'' En wat betreft de huisvrede breuk? Eind 2014, in alle vroegte, belde hij in Vlissingen aan bij wil lekeurige mensen, liep naar binnen en ging voor de verwarming liggen slapen. Hij werd wakker in Toren- tijd en ging later naar dezelfde mensen terug om te vragen wat er was gebeurd. Zijn vriendin, die hij behoorlijk had mishandeld, om schreef De P. als een 'liefhebbende en zachtmoedige man'. DONDERDAG 13 JANUARI 2022 GO Kanaal Gent-Terneuzen bij het Kluizendok. foto camile schelstraete De Zeeuwse havens en die van Gent lijken de coronadip te boven. De overslag van goede ren met zeeschepen ligt in 2021 met 69 miljoen ton bijna op het niveau van 2019. De binnenvaart heeft zich met 60 miljoen ton volledig hersteld. Frank Balkenende Terneuzen PvdA en GroenLinks Rolf Bosboom Middelburg GroenLinks en PvdA vormen in Middelburg één fractie voor de komende gemeenteraads verkiezingen. Links Marianne Golsteijn van GroenLinks (be oogd fractievoorzitter) en rechts Jeroen Louws van de PvdA, lijsttrekker en kandi daat-wethouder. FOTO MAURITS SEP MIDDELBURG De 39-jarige Vlissinger J. de P. heeft er bijna acht jaar op moe ten wachten, maar sinds giste ren weet hij eindelijk waar hij aan toe is. Als het aan de officier van justitie ligt: een gevangenis straf gelijk aan diverse voorar resten van 132 dagen en een taakstraf van 120 uur. Uitspraak over twee weken. - Ad Roos De rechtbank Zeeland-West-Brabant, locatie Middelburg. foto boaz TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 32