C? m l Geen coronasteun en toch niet failliet. Hoe overleven ondernemers? >«■1 Geen bruiloften, partijen en bedrijfsfeesten. Beroeps muzikant Peter Heyt uit Sluiskil zit gedwongen thuis. De zzp'er overleeft de harde lockdown dankzij het inkomen van zijn vrouw. ,,Ik ben er dankbaar voor, maar het voelt alsof je een uitkering hebt." Beroepsmuzikant Heyt hoopt dat het kabinet snel perspectief biedt. ,,We kunnen ons niet van lock- down naar lockdown blijven sle pen. Optredens worden ver vooruit geboekt. Je weet niet ofje dan weer in een nieuwe lockdown zit. Daarom moet het kabinet een be tere balans tussen gezondheidsrisi- Zo'n lockdown is killing voor de financiële basis van je bedrijf co's en economische schade schep pen en tevens het beleid afstem men op buurlanden. Zie België, waar alles open is." Als zzp'er krijgt Heyt geen enkele steun van de overheid. Midden standers wel, mits ze niet te veel omzet hebben geboekt in het vierde kwartaal van 2020. Zo niet, dan ont vangen ze geen NOW (vergoeding personeelskosten) en/ofTVL (tege moetkoming vaste lasten). Over het vierde kwartaal zijn in Zeeland 577 NOW-aanvragen toegekend. De coronacrisis is een horrorscena rio voor iemand die van live-mu- ziek leeft. Sinds de uitbraak van de pandemie heeft Heyt 150 annule ringen moeten incasseren. Doordat optredens zijn afgezegd, is hem zo'n 100.000 euro aan inkomsten door de neus geboord. Toch is zijn bedrijf Peter Heyt Music Entertain ment nog steeds niet failliet. ,,Mijn vrouw werkt als docente op een school in Goes. Met haar inkomen redden we het net. Gelukkig maar, want ik val buiten alle steunrege lingen." Gek genoeg overleven tot nu toe bijna alle Zeeuwse ondernemers de lockdowns. Het aantal faillisse menten in de afgelopen twee jaar is heel laag. Vorig jaar waren het er maar 27, waarmee Zeeland landelijk het beste jongetje van de klas is. In 2020 werden 67 faillissementen uit gesproken, maar dat cijfer is enigs zins vervuild doordat de TCR Group waaronder een reeks BV's hing op de fles ging. Hoe kan het dat zo weinig Zeeuwse ondernemers hun bedrijf moeten sluiten? Een eenduidig antwoord is niet te geven. Het is vaak een combinatie van factoren: een goede zomer waarin mede dankzij het toerisme weer geld is verdiend, een eigen pand, een beta lingsregeling met de verhuurder, belastinguitstel, een behulpzame bank en steunpakketten van de overheid die ondernemers de lock- downs door loodsen. Vaak wel ten koste van hun pensioenopbouw en spaargeld, want de steunpakketten van het kabinet dekken niet alle kosten. Neem eigenaar Sjoerd Barends I f II >1 1 If I i f van Intersport in Goes. Zijn winkel in sportartikelen moest hij voor een groot deel van de lockdowns slui ten. ,,Zo'n lockdown is killing voor de financiële basis van je bedrijf. In maart vorig jaar was mijn potje zo goed als leeg. Gelukkig kon ik toen nieuwe afspraken met crediteuren en leveranciers maken. Bijvoor beeld over tijdelijke huurverlaging en betaling van de nieuwe collectie sportartikelen. In de zomermaan den heb ik goed gedraaid en dus weer wat verdiend, maar nu zitten we andermaal in een lockdown. In twee, drie maanden tijd verlies je alles wat je in twee, drie jaar hebt opgebouwd." Vet op de botten Barends heeft een goede zomer no dig om weer vet op de botten te kweken. En hij hoopt vurig dat het kabinet snel de niet-essentiële winkels heropent. ,,Ik heb al een brandbrief naar de gemeente ge stuurd. Er moet iets gebeuren. Ik heb negen medewerkers op de loonlijst, maar krijg waarschijnlijk geen steun over het vierde kwartaal van 2020, omdat ik net te veel om zet heb gedraaid. Ook moet in okto ber uitgestelde belasting worden betaald. Als ik dat bedrag in één keer moet voldoen, is de pot meer dan leeg." Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl donderdag 13 januari 2022 Zeeland 'Met het inkomen van mijn vrouw redden we het net' iinifö»' It j» Frank Balkenende Sluiskil/Goes - Sjoerd Barends, Intersport Peter Heyt, beroepsmuzikant en dj, in zijn homestudio. foto kelly thans f Sjoerd Barends, eigenaar van Intersport in Goes. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29