23 ,,Langzamerhand wordt Nederland wel mijn moederland.'' INTERVIEW SHORTTRACKER OVER SNELLE OPKOMST, OPGROEIEN IN CANADA EN SETTELEN IN NEDERLAND Jens van 't Wout (20) valt op op het shorttrackijs. Niet alleen door zijn gouden tand, ook door zijn bravoure en flair. Het gebeurde zo'n twee jaar ge leden. Zijn Israëlische ploegge noot Vladislav Bykanov maakte een misser, schopte naar achteren. ,,En raakte me precies hier'', zegt Van 't Wout, terwijl zijn hand bo ven zijn kaak beweegt, waar het schaatsijzer doorheen sneed. Nu zit er een 12 centimeter lang litte ken. ,,Eén tand was er gelijk uit ge schoten, eentje hing naar bene den, dus die moesten ze er ook uit halen. Ze hebben een halve tand teruggevonden. De andere helft ligt nog ergens in Thialf, haha." Na het ongeluk belde hij zijn va der. ,,Die zei voor de grap: 'Neem anders ook een gouden tand, nu je de kans hebt'. Als ik het vanuit het niks had voorgesteld, had hij dat waarschijnlijk geen goed idee ge vonden. Maar ik denk dat hij nu dacht: dit is best erg, laat hem nu maar doen wat hij wil. Dus ik zei: 'Is goed'.'' Bijkomend voordeel: ,,Veel men sen kennen mij nu gewoon van die tand.'' Peking ziet hij als kans om ervaring op te doen. Voorbij is de tijd dat Van 't Wout er tijdens trainingen niet veel aan vond. „Shorttrack is echt mijn leven nu. Ik vind het geweldig. Je moet hier de hardste zijn met trainen, dan win je.'' En wat zijn band met Canada betreft: „Langzamerhand wordt Nederland wel mijn moederland. Ik ben er geboren, ben er nu ook wat meer opgegroeid. Het begint hier als thuis te voelen. Het is het land waarvoor ik uitkom.'' toch terug. Een oom was ziek. ,,En onze ouders dachten allebei: als er met jou iets zou gebeuren, wil ik ook terug. Melle en ik zouden met high school beginnen, daardoor dachten ze ook: als we willen, is nu het moment." Eerst woonde het gezin in Almere, tegenwoordig in Sintjohannesga, nabij Heeren veen. ,,Mijn ouders vonden Fries land altijd al mooi en voor ons kwam het perfect uit voor het schaatsen." Crossmotoren Maar anders is het wel. In Canada reden ze op crossmotoren. Daar was vrijheid. Amerikaanse rappers met diamanten tanden 'en dat soort dingen' zijn er groot en 'cool'. Schaatsen konden ze 's win ters op het meer. Jens moest niet veel van sport hebben toen hij heel jong was, maar aangezien Melle ging ijshockeyen, de nationale sport in Canada, en daar goed in was, volgde Jens ook op zijn vierde. Net voordat het gezin be sloot terug te keren naar Neder land, switchten de broers van ijs hockey naar shorttrack. ,,Melle had een paar hersen schuddingen gekregen met ijshoc key, met bodychecks en dat soort dingen. Wij waren best klein, dat zijn we nog steeds wel, en die sport was heel agressief. Dus wij dachten: we gaan shorttracken. Dat is geen gevaarlijke sportHij lacht en geeft een veelbeteke nende blik. ,,En toen... kreeg ik een litteken.'' De rechterkant van een onderlip wordt naar beneden getrokken en daar toont Jens van 't Wout wat hij, blin kend tussen een rij met wit, in middels 'part of me' vindt; een gouden tand. Die voelt dus als een deel van hem, zijn relikwie na een gruwelcrash en een handelsmerk ineen. Dus showt Van 't Wout zijn tand bij elke A-finale, zodra hij door de speaker wordt aangekon digd. Over die tand later meer. Pas 20 is hij, Jens van 't Wout. Een van de grootste shorttracktalenten van Nederland en al zeker van deel name aan de Winterspelen vol gende maand, terwijl de laatste twee olympische rijders nog aan gewezen moeten worden. Hij zal in Peking hoe dan ook het jongste lid van de shorttrackploeg zijn. Van 't Wout maakt pas sinds dit seizoen deel uit van de nationale shorttrackselectie van Jeroen Ot ter. Als de bondscoach slechts één woord mag gebruiken voor een omschrijving, zegt hij 'panache'. Hij roemt Van 't Wouts bravoure. ,,Hij is een van de weinigen die de shorttracksport niet als een pure wedstrijdsport ziet, maar als een 'spelsport'. Hij speelt, heeft van die mooie inhaalacties, kan mooi verdedigen, blokkeren, buitenom én heeft geweldige finishes. Hij heeft een flair over zich.'' Die flair is er ook als Van 't Wout praat: vrolijk, geamuseerd en met zelfspot, in Nederlandse zinnen die soms worden aange vuld door Engelse woorden of er halfin Engelse volg orde uitkomen. Over die A-fina les: ,,Het voelt nog een beetje on-real om die telkens te halen.'' Over zijn olym pische debuut en zijn snelle op komst: ,,Het oorspronkelijke doel waren de Spelen van 2026 in Italië. Vorig jaar dacht ik dat nog. Ik had niet Peking verwacht." Engels noemt hij zijn moeder taal. ,,Nederlands is voor mij alsof je er als getogen Nederlander Frans bij gaat leren, dat gaat niet zo makkelijk." Hij praat meestal in het Engels, met zijn zestien maan den oudere broer Melle - ook een selectielid in het team van Otter. Of met teamgenoten, omdat het makkelijker is voor hem. Hij denkt ook in het Engels, zit in het exa menjaar van het havo. ,,Als ik op school bezig ben met toetsen, schrijf ik ook vaak per on geluk in het Engels. De leraar vindt het meestal niet heel erg, alleen bij ex amens is het minder handig." Op zijn tweede verhuisde het gezin Van 't Wout van Nederland naar Canada. ,,Mijn vader was daar een keer op vakantie, vond het er zo mooi, dat hij mijn moeder belde: 'We gaan hier wonen'. Mijn moeder is gaan kijken, vond het ook supermooi en dacht: oké. Het was gewoon echt een droom voor ze." Ze woonden in de bossen in het Muskoka-district, op twee uur rij den van Toronto. ,,Daar zijn su- perveel lakes, meren. Cottage hou ses, multimillion dollar houses aan de water. Of is het hét water?" Veel rijke stedelingen hebben er hun buitenverblijven. Vader Van 't Wout werd steenhouwer, maakte stenen haarden. „Voor die multi miljonairs." Moeder startte een kapsa lon. Thuis spra ken hun ouders Nederlands, Jens en Melle verston den het goed, maar antwoordden in het Engels. „Zij hadden nooit de ge dachte terug te gaan naar Nederland, dus hebben ze het altijd zo gelaten." Zo'n zeven jaar geleden keerde het gezin GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Van 't Wout met flair én goud op weg naar Peking Lisette van der geest Leeuwarden echt mijn leven nu.'' foto anp Oorspronkelijk ijshockeybroers, maar nu samen in de Nederlandse shorttrackploeg: Melle (I) en Jens van 't Wout. FOTOANP Jens van 't Wout begin deze maand in actie bij de NK. „Shorttrack is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23