Jumbo-Visma houdt corona ook niet buiten Djokovic: 'Was fout om niet in isolatie te gaan' vrouwen, maar moet ook aan zelfreflectie doen 21 krant vertellen wat er was gebeurd en de gevolgen daarvan. Het on derwerp lag bijzonder gevoelig, zo bleek. Duidelijk werd ook dat de hoc- keybond niet kan zeggen dat het nooit signalen heeft gehad van misstanden binnen de ploeg. Al na de Spelen van Rio de Janeiro (2016), waar naast de hoofdprijs werd gegrepen, stapten speelsters en ouders naar de bond omdat ze het wilden hebben over de cul tuur. Niet iedereen wilde het con tract van Annan automatisch ver lengen, maar toenmalig bestuurs lid Marjolein Bolhuis deed dat wel, zonder grondige gesprekken of evaluaties. En dat beeld bleef zich herhalen. Elk groot toernooi wordt uitge breid geëvalueerd, stelt de bond. Maar dat gebeurde meestal met hetzelfde, selecte groepje atleten. Nooit werd de tijd genomen om met alle hockeysters te praten over hun ervaringen. Daardoor ont stond een angstcultuur, de bond leek blind achter de bondscoach te staan. Het leidde ook tot scheurtjes binnen het team. Want er was ook een groep, van met name ervaren speelsters, die wel achter Annan stond. Topsport is hard, haar werk wijze is bijzonder succesvol, rede neerden zij. Maar oog voor de groep vrouwen die op het tand vlees liep, of gedesillusioneerd was afgehaakt, was er onvol doende. C Het teamproces, de fysieke en mentale gezondheid van de spelers is een ondergeschoven kindje geweest Totdat een aantal speelsters na Tokio het heft in eigen hand nam en zich uitsprak. Oké, er was goud gewonnen, heel goed. Maar voor de toekomst moesten er wel gron dige veranderingen plaatsvinden. De bond stelde na interne evalua ties en de verhalen in de media een externe begeleider en een ex tra vertrouwenspersoon aan. En er werd een onafhankelijk onderzoek ingesteld naar de top sportcultuur bij de ploeg. Dat loopt nog, de bevindingen worden niet eerder dan eind februari ver wacht. Maar gisteren bleek dat er sowieso geen fundament meer ligt voor een verdere samenwerking tussen de bond en Annan (48). Dat lijkt een daadkrachtig optre den van de bond, die stelt het wel zijn van de speelsters vanzelfspre kend belangrijk te vinden. Maar als de komende tijd de moeite wordt genomen om alle hoc- keysters die sinds eind 2015 bij Oranje hebben gespeeld en ge traind uitgebreid te spreken, zul len ze nog schrikken van de verha len. De hockeybond is, overigens in lijn met het beleid van NOC*NSF, in eerste instantie nadrukkelijk georiënteerd op de coaches. Het teamproces, de fysieke en mentale gezondheid van de spelers, is de afgelopen jaren een ondergescho ven kindje geweest. Misschien niet eens zo vreemd, van de buitenkant leek er bij Oranje geen vuiltje aan de lucht. Het ging van titel naar ti tel, speelsters vertelden met het goud om de hals alleen maar jubel verhalen. Maar ook dan, misschien wel juist dan, moeten signalen van verontruste atleten, hun ouders of clubs, serieus genomen worden. Anders kan een ongezond sport- klimaat ook onder een andere bondscoach blijven bestaan. WIELRENNEN De Nederlandse wielerploeg hoopt dat het blijft bij de ene be smetting binnen de groep van renners en begeleiding. Juist om dat de teamleden in groepjes wer den onderverdeeld en zo veel als mogelijk van elkaar werden ge scheiden. Renners hadden hun ei gen slaapkamer en aten in het ho tel in klein gezelschap. Volgens Jumbo is de persoon in kwestie thuis besmet geraakt. Hij en zijn zogenoemde close contacts tijdens het trainingskamp blijven in Alicante in quarantaine. Ver schillende renners zoals onder meer Primoz Roglic en Steven Kruijswijk zijn huiswaarts ge keerd. Anderen hervatten op een andere plek in Spanje hun trai ningsstage, met minimale onder steuning van de ploeg. Bij de presentatie op dinsdag za ten de renners al voorin de zaal op afstand van de pers. Interviews na afloop vonden op anderhalve me ter afstand plaats. Met mondkap jes, die sowieso verplicht waren in Hotel Bonalbo. In het trainingskamp ontbrak sowieso al ploegbaas Richard Plugge. Hij zat vast in de Franse Alpen nadat hij contact had met een positief getest persoon. Ook Tom Dumoulin reisde niet af en bleefthuis. Ook hij was in contact geweest met iemand met corona. Bovendien voelde hij zich niet lekker na zijn boostervaccinatie. Dat heel het trainingskamp is afgeblazen, is een streep door de rekening. ,,Het doemscenario heeft zich voltrokken", zegt per formance manager Mathieu Heijboer in een persbericht van de ploeg. ,,Maar het is natuurlijk een scenario waar we rekening mee gehouden hebben." De eerste grote wedstrijden zijn nog wel even weg. Pas eind febru ari staat de UAE Tour (met Du- moulin) en het Vlaamse ope ningsweekend op de kalender. Maar uiteraard wordt de reguliere voorbereiding door het coronage- val ernstig verstoord. ,,We willen de gezondheid van renners en staf niet op het spel zetten", zegt spor tief directeur Merijn Zeeman. ,,Daarom breken we ons trai ningskamp zo goed als af. Het is nogmaals bevestigd dat het enorm lastig is om in deze tijden dit soort activiteiten te organiseren." TENNIS Novak Djokovic maakte een 'inschattingsfout' door niet direct in quarantaine te gaan toen hij vorige maand hoorde dat hij positief had getest op corona. Dat zei de Servische tennisser gis teren in een verklaring, in re actie op de kritiek op zijn doen en laten in aan loop naar de Austra lian Open. Djokovic wist dat hij een positieve Covid-test had afge legd toen hij in de- cember een krantenin terview en een fotosessie deed in Servië. De nummer 1 van het mondiale tennis had in plaats daarvan direct in isolatie moeten gaan, gaf hij gisteren toe. Dat hij in de twee weken voor zijn vertrek naar Australië heeft ge reisd (hij werd in die periode ge zien in Spanje) en naliet dat te melden in zijn documentatie, is volgens Djokovic een 'menselijke fout' van zijn staf. De Serviër hoorde begin deze week van de rechter dat hij alsnog Australië in mocht en sindsdien trainde hij al enkele keren op Mel bourne Park, waar hij vanafmaan- dag zijn 21ste grandslamtitel wil veroveren. Maar nog altijd is niet zeker dat hij daad werkelijk aan die re cordmissie kan begin nen. Het wachten is op de minister van Im migratie, die hem het land uit kan laten zet ten als hij vaststelt dat Djokovic onder valse voor wendselen een uitzondering voor de coronaregels heeft ge vraagd. Zijn begeleiding heeft inmid dels extra informatie verstrekt aan de Australische overheid, waar door een besluit vertraagd is. Een uitspraak wordt niet eerder dan vandaag verwacht. irH GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Ze hadden tot 21 januari in Ali cante moeten zijn, maar ook bij wielerploeg Jumbo-Visma was er geen ontkomen aan corona. Eén teamlid is besmet en daar mee kwam na twee dagen al een einde aan het eerste trai ningskamp van het seizoen. Ondanks alle maatregelen. Daniël Dwarswaard Alicante Primoz Roglic op het inge korte trainingskamp in Spanje. FOTO BELGA verhult fouten Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21