WERK Voornemens mislukt? Blijf aardig voor jezelf Entertainmentadvocaat Voor nicheproducten is online een grote i nm O, 18 Je brein op het werk Kruiden voor de moderne heks, portret tekeningen of gedichten op maat. Het zijn zaken die je in de gemiddelde winkel niet tegenkomt, maar waar online genoeg klandizie voor te vinden is. Deze digitale ondernemers hebben hun eigen niche en dankzij het internet doen zij goede zaken. ®r ad je goede voorne mens gemaakt voor dit jaar? En? Houd je ze nog vol? Ik wil niet negatief doen, maar de kans is groot dat je ze al hebt verprutst. Het regende toch iets te vaak om hard te lo pen, sociale media sloegen hun lange, verleidelijke armen naar je uit en het bed bleek te warm om extra vroeg te gaan werken. Als troost voor alle el lende mag je chocolade. En kaas. En Netflix. Of praat ik nu alleen voor mezelf? Nee toch? Geen wonder dat we zo gre tig geloven in het verzinsel Blue Monday. Volgens psycho loog Cliff Arnall zou de maan dag van de laatste volle week van januari de meest deprime rende dag van het jaar zijn. Het is zo donker buiten, kerst lijkt eeuwen geleden en goede voornemens liggen in de prul lenbak. Zijn 'wetenschappelijke' for mule erachter is alleen op zijn minst bedenkelijk en waar schijnlijk bedacht voor een reisorganisatie die in deze donkere dagen graag wat extra tripjes naar de zon wilde ver kopen. Hoe onwetenschappe lijk ook: Arnall heeft een punt. Waarom houden we onze voornemens niet vol? Volgens dieetonderzoekers Janet Polivy en C. Peter Herman lijden we mogelijk onder het what the hell-effect. Je geeft toe aan je zwakte, eet bijvoorbeeld een pizza terwijl je gezond zou eten. Vervolgens voel je je rot en eet je nog maar wat ijs om dat rotgevoel te verzachten. Je goede voornemen is toch al kapot, dus laat maar. Voor je het weet, zit je in een negatieve spiraal en voel je je hulpeloos, schuldig en gefrus treerd. Hoe meer stress we ervaren, hoe groter de terug val. Dit counterregulatory beha vior komt niet alleen voor bij diëten, maar ook bij bijvoor beeld sparen, stoppen met uit stellen, geld uitgeven, roken of drinken. De kunst is aardig voor jezelf te blijven. Wat jou overkomt, gebeurt iedereen weleens. Vergeefjezelf en ga gewoon verder waar je gebleven was. Hiermee haal je de negatieve gevoelens weg die jou verlei den er de brui aan te geven. Het aanleren van goede gewoontes is als leren fietsen, je moet voortdurend je even wicht zoeken. Vallen, boos worden op jezelf en op de grond blijven liggen helpt niet. Gewoon weer vol goede moed opstappen en blijven oefenen, dan gaat het op een gegeven moment bijna vanzelf. Wat doet een.... et internet brengt iedereen in contact met iedereen en dat is ook goed nieuws voor handelaren die zich op een klein publiek rich ten. Het maakt niet uit hoe klein je niche is wanneer je jouw product aan de hele wereld tegelijkertijd aan biedt, want je vindt veel makkelijker geïnteresseerden. En wie zijn zaken online regelt, hoeft zich ook geen zorgen te maken om het onderhoud van een duur winkelpand of kostbare reclame. Online marktplaatsen en platforms als Etsy en Fiverr hebben de drempel voor handelaren en kleine zelfstandi gen flink verlaagd. Wie zijn die digi tale ondernemers die hun vaardighe den en handelswaar dankzij het in ternet aan de man kunnen brengen? 'In de toekomst wil ik graag een fysieke winkel openen mét webshop' ,,Ik heb een vorm van autisme en dat maakt het voor mij moeilijk om aan een baan te komen of die baan vast te houden. Op mijn twaalfde ontdekte ik de hekserij en ik merkte dat het mij rust gaf. Ik ben een moderne heks in Amsterdam. Twee jaar gele den besloot ik hekserij en autisme te combineren en begon ik de online 'Er zit best veel overlap tussen mensen met autisme en mensen met interesse voor hekserij' winkel Heks Autist Enzo. Er zit best veel overlap tussen men sen met autisme en mensen die in hekserij geïnteresseerd zijn. Mis schien komt dat omdat het een vorm van spiritualiteit is die ook regels en overzicht heeft. Ik verkoop veel ste nen, wierook, kruiden en salie voor reinigingsrituelen. Het zijn vooral spullen voor de beginnende heks. Daarnaast verkoop ik boeken voor beginners en gevorderden, over hek serij en autisme. Ik werk niet alleen. Vrienden met autisme werken voor mij als vrijwil liger. Het zijn mensen die zelf ook een online winkel willen beginnen, maar nog niet weten hoe. Op deze manier leren zij het vak. Op dit moment komt 20 procent van mijn inkomsten uit de winkel, de overige tijd werk ik bij de Hema. In de toekomst wil ik graag een fysieke winkel openen mét webshop. Dan kan ik andere mensen met autisme in dienst nemen en een erkend leerbe drijf worden.'' 'Ik krijg gemiddeld vier commissies per maand' ,,Ik teken al sinds ik oud genoeg was om een potlood vast te houden. In 2017 ontdekte ik Twitch, een online platform waar mensen videogames streamen terwijl het publiek toekijkt vanuit de chatbox. Daar waren ook kanalen waar mensen schilderden en dat vond ik interessant. Ik begon een eigen kanaal en streamde drie keer per week. Langzaam kreeg ik bekend heid en al snel gingen mensen vragen ofik ook iets voor hen kon tekenen. Ik bood mijn werk aan op Etsy, een platform voor zelfgemaakte produc ten, en de vraag nam toe. Nu krijg ik DONDERDAG 13 JANUARI 2022 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Radboud Ribbert (56) is entertainment- advocaat bij Greenberg Traurig. Wat doe je precies? ,,Ik houd me voornamelijk bezig met de bescherming van de rechten van creatieve werken, zoals muziek, boeken en films.'' Wat vind je leuk aan je baan? ,,Het contact met cliënten. Mooi dat ik met mijn werk kan bijdragen aan hun succes.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Leven van het internet SAMUEL BOM Naam: Lucy Hoekstra Leeftijd: 30 Verkoopt: hekserijbenodigdheden Online: facebook.com/heksenautis- tenzo/, etsy.com/nl/shop/HeksEnAu- tistEnzo en heksenautistenzo.nl - LUCY HOEKSTRA Naam: Marlou Minderhoud Leeftijd: 31 Verkoopt: schetsen en schilderijen Online: instagram.com/amduscia_/ o o' KI IK A Lucy Hoekstra (links) en Marlou Minderhoud verdienen een deel van hun inkomsten online. FOTO'S MARCO OKHUIZEN EN BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18