Staking Heineken nog maar het begin GA SNEL NAAR KIOSK.NIJAUTOWEEK 17 De actie leidt tot onbegrip bij Maarten Koudenberg, topman Supply Chain bij de bierbrou wer. ,,Moet ik, als straks de ho reca opengaat, cafés en restau rants vertellen dat ik ze minder bier kan leveren omdat een vak bond zijn punt wil maken?'' Maar de bond houdt voet bij stuk, na maanden van onder handelen. Komende week vol gen meer acties, aldus bondsbe- stuurder Niels Suijker. Gister middag al legde het personeel twee uur lang het werk neer om de eerste actievergaderingen bij te wonen. Al sinds zomer vorig jaar pra ten brouwer en bonden tever geefs over loon en arbeidsvoor waarden voor drie verschillende cao's Heineken, dat in de vorige cao-ronde een verhoging van 7,5 procent leverde, legt de streep nu bij een verhoging van 3,5 pro cent tot eind 2023. Daar loopt het spaak. FNV heeft bondsbreed vastgelegd dat cao-lonen tenminste met de in flatie moeten meestijgen. Daar mee wordt voorkomen dat werk nemers er vanwege de forse prijsstijgingen in koopkracht op achteruitgaan. Vorig jaar lag de inflatie gemiddeld op 2,7 procent maar in december liep de geld ontwaarding al op tot 5,7 pro cent. Heineken is de lakmoesproef voor komende cao-rondes bij grote en kleine bedrijven. Ook als die zich net als de brouwer beroepen op de enorme klappen die ze de afgelopen twee jaar vanwege de coronacrisis hebben opgelopen. GEEN ECLATANTE SUCCESSEN GEBOEKT (tijdelijk) zonder rompslomp wor den aangetrokken. Critici van de conservatieve re gering zien dit als een erkenning van falend beleid. Neutrale experts durven nog geen sluitende conclu sies te trekken. De markt, zo stel len zij, heeft tijd nodig om zich aan de nieuwe situatie aan te pas sen. Zodra agrariërs en bazen in de vleesindustrie de lonen opschroe ven, gaan Britten (mogelijk) zelf het land op om de oogst binnen te halen en verwerken ze het vlees tot hun fameuze worstjes. Zo flexibel en voortvarend als Johnson voorspiegelde, is het Ver enigd Koninkrijk niet. 'Global Bri tain' komt, enkele succesjes daar gelaten, moeizaam van de grond. Akkoorden met Nieuw-Zeeland en Australië zijn niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Deze deals doen het BNP in 2035 in totaal met 0,09 procent groeien. En het gedroomde vrij handelsverdrag met de VS lijkt verder weg dan ooit. Tot ergernis van het Verenigd Koninkrijk ging op 1 januari een staalakkoord tussen de EU en de VS in. Daarmee verdween het Amerikaanse importtarief van 25 procent. Deze overeenkomst gaat de Britten in de portemonnee tref fen. De perikelen rond de uitwer king van het zogenaamde Noord- Ierse Protocol - in het leven geroe pen om geen harde grens tussen Ierland en de Britse provincie neer te leggen - spelen hierbij een rol. Britse diplomaten verwachten niet dat president Biden, van Ierse komaf, met Johnson handelsaf spraken wil maken, zolang dit hete hangijzer niet naar zijn tevre denheid is opgelost. Het Verenigd Koninkrijk mag 'vrij' zijn; buiten het Europese blok manoeuvreert het zich met horten en stoten voorwaarts. De cijfers van het derde kwartaal geven misschien wel het scherpste beeld. Het Bruto Nationaal Product van het land steeg met 3,9 procent, maar bleef ruim achter bij de EU (6,2 procent) en de VS (10,6 procent). Van een apocalyps is geen sprake, maar de beloofde voorde len van de brexit hebben amper wortel geschoten. GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 NO BREXIT BORDER IN IRELAND Jjus Ènèann Dover e 2 0 Canterbury Deal 2 Ramsgate 256} Except for access FNV-leden bij Heineken leg gen morgen het werk neer. Dat gebeurt in de brouwerijen in Zoeterwoude en Den Bosch, en in de bottelarij van frisdrankdochter Vrumona (Pepsi, Sisi, 7Up) in Bunnik. Herman Stil Amsterdam een moeizaam proces ij Loodzware tijden voor burgers. De verwachte inflatie in het Ver enigd Koninkrijk is 6,5 procent. Een jaar brexit leverde een visserijruzie op en een tekort aan chauffeurs. 58 pro cent van de Britten is ontevreden met het resultaat van de brexit. fotos getty, reuters, afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17