<D Meer obstakels in 2022 BQrtPgB 16 Kort Inflatie VS naar 7 procent Het leven in de Verenigde Staten is in de cember 7 procent duurder geworden op jaar basis. Dat betekent de snelste stijging van de inflatie in bijna veertig jaar. De oplopende geldontwaarding komt niet als een verras sing. De inflatie houdt onder meer verband met de herstart van de economie na de co ronacrisis. Er zijn nog altijd grote tekorten. Ook speelt de gestegen prijs van energie een rol. In november was sprake van een inflatie van 6,8 procent. Op maandbasis steeg de in flatie met 0,5 procent. Dat was iets hoger dan de verwachte 0,4 procent, maar minder dan de 0,8 procent in november. PlayStation 4 is blijvertje Sony gaat dit jaar door met het maken van PlayStation 4-spelcomputers. Door een te kort aan onderdelen zoals chips en proble men in de toeleveringsketen lukt het Sony niet om genoeg consoles van de nieuwste generatie, de PlayStation 5, te maken. De PlayStation 5 (PS5) is al sinds zijn debuut in november 2020 schaars. Volgens ingewijden zou Sony de PlayStation 4 eind 2021 uit pro ductie nemen. De spelcomputer maakt ge bruikt van minder geavanceerde chips en is eenvoudiger te produceren. Sony heeft sinds 2013 meer dan 116 miljoen PS4's verkocht. De console levert nog steeds een aanzienlijk deel van de inkomsten op voor de gaming- divisie van het concern. Kabel-gigant.com misleidt De Autoriteit Consument Markt (ACM) waarschuwt voor de agressieve en mislei dende verkooppraktijken van Kabel-gigant. com. Het stuurt ongevraagd pakketjes met bijvoorbeeld draadloze oordopjes of USB-kabels met daarbij het verzoek te beta len. Daarna volgen betalingsherinneringen en aanmaningen. De toezichthouder ont ving tientallen meldingen van mensen die door Kabel-gigant.com waren benaderd. Zij kregen ongevraagde producten opgestuurd met een rekening van 14,95 euro. Daarna kregen ze betalingsherinneringen en werd het bedrag met 25 euro verhoogd. Ook werd gedreigd met een incassoprocedure. ArcelorMittal Just Eat Takeaway Heineken Philips REPORTAGE EEN JAAR NA HET INGAAN VAN DE BREXIT ZIJN ER NOG Het Verenigd Koninkrijk heeft tijdens het eerste brexitjaar aanzienlijke hinder ondervonden van het vertrek uit de Europese Unie. Al doemt een apocalyps nog niet op aan de horizon. Alarmerende berich ten in Britse media wierpen een scha duw over Kerstmis. Door een chronisch gebrek aan Europese werknemers in slachthuizen moest het land zich gaan voorbereiden op een feestmaal zonder kalkoen en 'pigs in blankets', worstjes in een jas van bacon. Gevogelte zou voor grof geld op onverlichte parkeerplaat sen vanuit de achterbak van zwarthandelaren worden ver kocht. De schuldige? De brexit. Een week voor de jaarwisseling merkte niemand iets van de voor spelde chaos. De schappen in de supermarkten puilden uit met de traditionele lekkernijen. In een vermakelijke column in tijdschrift The Spectator gebruikte Matthew Lynn dit praktijkvoorbeeld om pa niekzaaiers onderuit de zak te ge ven. Aan de brexit mogen in zijn ogen best haken en ogen zitten, het Verenigd Koninkrijk hijst langzaam de vlag van succes. Overdreven de doemdenkers of schetsten de optimisten een veel te zonnig beeld? Minder bevoor oordeelde experts wijzen op de harde cijfers. De economie kreeg geen klap met een voorhamer, maar de pijn van de brexit laat zich wel degelijk flink voelen. Hoewel de coronapandemie het lastig maakt om de schade haarscherp in kaart te brengen, ontstaat er uit analyses een somber beeld. Het Centre for European Re form heeft met het 'Döppelganger UK'-model de gevolgen van de brexit losgewrikt van de corona crisis. Volgens hun bevindingen kromp de handel met 15,7 procent na de beëindiging van de over gangsfase. Deze daling krijgt vol gens plaatsvervangend directeur John Springford een permanent karakter. De economie (-4 pro cent) moet rekening houden met blijvende schade. Een wetenschapper van de uni versiteit van Nottingham wees op de gevolgen voor de export. Mede door de pandemie slonk die met ruim 14 procent. Toegespitst op Europa lag dit op 30 procent. 'Niet apocalyptisch', gaf ze aan, maar wel reden tot zorg. Professor John Van Reenen van de London School of Economics toonde zich minder positief. ,,De brexit is een ramp die niet meer verdwijnt.'' Van Reenen verwacht dat de grootste gaten in de weg zich nog moeten openbaren. Hoe meer de regering van premier Johnson wil gaan afwijken van de regels van de EU, des te groter de negatieve im pact wordt. Een collega aan het ge renommeerde King's College kwam tot hetzelfde oordeel en adviseerde: „Herstel de relatie met Europa om verdere schade tot een minimum te beperken.'' De City in Londen, het finan ciële hart van de hoofdstad, heeft de eerste twaalf maanden goed overleefd. Er was geen massale uit tocht van personeel. Slechts 7600 werknemers van onder meer ban ken, verzekerings- en investe ringsmaatschappijen vertrokken uit het Verenigd Koninkrijk. Dat is nog geen 10 procent van waar in de zwartste scenario's van uit was ge gaan. Fondsen gingen naar het Eu ropese vasteland, kantoren werden geopend in Dublin en Amsterdam, maar een vrije val bleef uit. Gewone Britten kijken minder schouderophalend terug op het eerste jaar buiten de EU. De kal koencrisis mocht uit de lucht zijn gegrepen, op andere gebieden kre gen ze een voorproefje van een toekomst waarin het Verenigd Ko ninkrijk op eigen benen staat. Ge stegen gasprijzen, tekorten aan chauffeurs en schaarste in winkels troffen hen veel harder dan de Eu ropeanen. Met een verwachte inflatie van 6,5 procent en verdrievoudigde energierekeningen (vanaf april) wacht de bevolking loodzware tij den. Uit een enquête van Opinium gaf 58 procent van de onder vraagde personen te kennen on tevreden te zijn met hoe de brexit heeft uitgepakt. Van toenemende spijt is opmerkelijk genoeg geen sprake. Het aantal tegenstanders van het opzeggen van het lidmaat schap met de EU nam slechts met 1 procent toe. De overheid voelt de nadelige gevolgen van de brexit schuren. Het stopzetten van de migratie van Europeanen, één van de be weegredenen van de brexit, begint pijn te doen. In 2020 kromp het aantal EU-ingezeten in het Ver enigd Koninkrijk door visumeisen met 94.000. Minister Priti Patel van Binnenlandse Zaken heeft wa ter bij de wijn moeten doen. Buitenlandse seizoenwerkers en overzees zorgpersoneel mogen -i'; RECORDSTIJGING GEVOLG VAN CHIPTEKORT WAARSCHUWING VAN ACM DONDERDAG 13 JANUARI 2022 GO Bedrijf is de sterkste stijger na een stijging van de prijs van ijzererts. Maaltijdbezorger verwerkte vorig jaar een derde meer bestellingen. Staking bij bierbrouwer doet vertrouwen beleggers geen goed. 15,5% Pijnlijke dag na update van het medisch-techno- logische bedrijf. o 'Global Britain' is Geert Langendorff Londen 15,7% De handel kromp afgelopen jaar met 15,7 procent stelt het Centre for European Reform Voor het goede renverkeer van en naar het Verenigd Koninkrijk gelden sinds 1 januari aan gescherpte regels. Britse importeurs moeten vooraf in realtime douaneaan gifte doen. Bedrijven zijn nu ook verplicht de autoriteiten te verwittigen van de komst van plant- en dierproducten. Ge lijktijdig moeten ze kunnen aantonen dat de bestelde pro ducten vallen onder het vrijhandelsver drag met de EU. Europese expor teurs moeten voor dat de vrachtwa gens de veerpont opgaan in het bezit zijn van een autori satiecode die alleen verkregen kan wor den als aan alle for maliteiten is voldaan. Uitstel van 175 da gen wordt niet lan ger verleend. Enkele havens bieden de optie om goederen tot een maximum van 90 dagen op te slaan, als niet alles tijdig is afgerond, maar Dover doet dit bijvoorbeeld niet. Vanaf 1 juli moeten vlees en plantaar dige producten wor den vergezeld van een certificaat. Bij de grens gaat de douane steekproefs gewijs controles uit voeren. Melkproduc ten vallen vanaf 1 september onder dit regime. Vis volgt op 1 november. In Eu ropa gaan vergelijk bare regels in. Waar het Nederlandse MKB redelijk goed is voorbereid, ligt dat in het VK anders. Slechts een kwart zegt gereed te zijn. «utoritejt Went m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16